Zavrieť

Porady

stravné a vreckové u SZČO

SZČO /zámočnícke a zváračské práce/ v roku 2006 pracoval v Prahe. Nárok na stravné má 600,- Kč / do 6 hodín vrátane 25% zo zákl.sadzby stravného, nad 6 hodín až 12 hodín 50% , nad 12 hodín v celkovej sume zákl.sadzby stravného/.
Nárok na vreckové má 40% zo zákl. sadzby stravného.
- prosím, upravte ma ak niečo zle
A ešte otázočka:
V Prahe nepracoval celý rok 2006, ale pracoval potom v Bratislave. Má nárok SZČO aj na stravné ak pracuje doma /na Slovensku/?

Prosím poraďťe mi
Usporiadat
Jenny Jenny

Jenny je offline (nepripojený) Jenny

Má nárok za každý odpracovaný deň vo výške 48,95 Sk /za rok 2006/ . Od 1.1.2007 je to už 89 Sk. Musí mať ale stravné lístky alebo blok z reštaurácie, ktorým dokazuje,že využil stravovaciu službu. Do daňových výdavkov si ale môže započítať len 48,95 na odpracovaný deň. Zvyšok je nedaňovým výdavkom.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
stefany2505
A ešte otázočka:
V Prahe nepracoval celý rok 2006, ale pracoval potom v Bratislave. Má nárok SZČO aj na stravné ak pracuje doma /na Slovensku/?

Prosím poraďťe mi
Ak má trvalý pobyt mimo Bratislavy /napr. Žilina/ tak má nárok aj v tomto prípade.
0 0
stefany2505 stefany2505

stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

mysimis
Ak má trvalý pobyt mimo Bratislavy /napr. Žilina/ tak má nárok aj v tomto prípade.

takže, ak som správne pochopila: trvalý pobyt ma na vychodnom slovensku a tým padom ma narok na stravne, ale iba v tedy ak ma stravne listky, alebo doklad - pokladničný blok.
A oplati sa SZČO si zaobstarat sam pre seba stravne listky? Je to prenho vyhodne?
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

stefany2505
SZČO /zámočnícke a zváračské práce/ v roku 2006 pracoval v Prahe. Nárok na stravné má 600,- Kč / do 6 hodín vrátane 25% zo zákl.sadzby stravného, nad 6 hodín až 12 hodín 50% , nad 12 hodín v celkovej sume zákl.sadzby stravného/.
Nárok na vreckové má 40% zo zákl. sadzby stravného.
- prosím, upravte ma ak niečo zle
A ešte otázočka:
V Prahe nepracoval celý rok 2006, ale pracoval potom v Bratislave. Má nárok SZČO aj na stravné ak pracuje doma /na Slovensku/?

Prosím poraďťe mi
Nárok zo zákona na vreckové má len 5%. Od 5 - 40 % môže, ale nemusí. Na Slovensku všade mimo miesta podnikania by som mu dala cestovné náhrady. V mieste podnikania bločky alebo stravné poukážky.
0 0
stefany2505 stefany2505

stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

Antea
Nárok zo zákona na vreckové má len 5%. Od 5 - 40 % môže, ale nemusí. Na Slovensku všade mimo miesta podnikania by som mu dala cestovné náhrady. V mieste podnikania bločky alebo stravné poukážky.

Príklad: pracoval v BA. do BA dochadzal z VT vlakom, autobusom a niekedy aj autom - auto je kolegove. Do nákladov som mu dala iba cestovné. Stravné som nedávala, lebo nemam bločky a ani stravne poukážky. Keď pracoval v Prahe, do nakladov som mu zahrnula cestovné, stravné aj vreckové.
Keďže na slovensku nemal stravné zdokladované, tak má iba cestovné.

Oplatí sa mu v tomto roku 2007 zaobstarať stravne poukážky ak do prace dochadza každy deň? No stravu si kupuje, ale iba polotovary, nie teplu stravu /neje moznost v bliskosti stravovacia jednotka/
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

stefany2505
Príklad: pracoval v BA. do BA dochadzal z VT vlakom, autobusom a niekedy aj autom - auto je kolegove. Cestovné autobusom, vlekom, auto nie, nie je jeho a stravné podľa 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách !!!!! Do nákladov som mu dala iba cestovné. Stravné som nedávala, lebo nemam bločky a ani stravne poukážky. Keď pracoval v Prahe, do nakladov som mu zahrnula cestovné, stravné aj vreckové.
Keďže na slovensku nemal stravné zdokladované, tak má iba cestovné.

Oplatí sa mu v tomto roku 2007 zaobstarať stravne poukážky ak do prace dochadza každy deň? No stravu si kupuje, ale iba polotovary, nie teplu stravu /neje moznost v bliskosti stravovacia jednotka/
Kde má miesto podnikania ?
0 0
stefany2505 stefany2505

stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

Antea
Kde má miesto podnikania ?

v mieste trvalého pobytu
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

stefany2505
v mieste trvalého pobytu
Čiže len tam bločky alebo stravné poukážky, všade inde cestovné náhrady. Tak ako je to u zamestnancov.
0 0
stefany2505 stefany2505

stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

Antea
Čiže len tam bločky alebo stravné poukážky, všade inde cestovné náhrady. Tak ako je to u zamestnancov.

takže to dávam dobre
ďakujem Ti za poradenie a prajem pekny večer
0 0
Gr.renata Gr.renata

Gr.renata je offline (nepripojený) Gr.renata

ahojte!
môj manžel chodí na týždňovky do B.B. je živnostník,môžem mu dať do učtovníctva sumu 208 sk na deň?A môžem to učtovať aj 1/4 ročne?dík
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Neúčtujem to štvrťročne, vždy po ukončení pracovnej cesty, spravidla raz za mesiac. Nárok na stravné :
5-12 hod 89,- Sk
12-18 hod 135,- Sk
18 a viac 208,- Sk
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Jenny,pokiaľ živnostník ide na prac.cestu.t.j. nevykonáva svoju prácu v mieste podnikania tak mu dávam do nákladov stravné 5-12 hod.= 89.-sk atd. ako píše Zužu a neprikladám k tomu žiadne bločky z reštaurácii,ani stravenky,urobím to ako cesťák napr.1x za mesiac.Skúsenejší poraďáci ,ak to nie je takto opravte,ale nemýlme sa zbytočne.
0 0
RENATAW RENATAW

RENATAW je offline (nepripojený) RENATAW

Podľa môjho názoru sú týždňovky napr. do B.B. miestom, v ktorom sa pravidelne vykonáva práca, takže živnostník nemá nárok na stravné podľa § 19 ods 2. písm. e/. S týmto názorom som sa stretla u viacerých účtovníkov.
0 0
perta perta

perta je offline (nepripojený) perta

Ja tomu vôbec nerozumiem aký to má zmysel. Keď pracuje živnostník v zahraničí tak si môže uplatnovať diéty. a keď pracuje na slovensku mimo miesta podnikania tak si uplatňovať diéty nemôže. szčo pracuje aj celý rok v zahraničí v ktorom pravidelne vykonáva prácu tým pádom by to malo byť tiež tak ako pri pracovnej ceste na Slovensku. Či nie???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
RENATAW
Podľa môjho názoru sú týždňovky napr. do B.B. miestom, v ktorom sa pravidelne vykonáva práca, takže živnostník nemá nárok na stravné podľa § 19 ods 2. písm. e/. S týmto názorom som sa stretla u viacerých účtovníkov.
Tým chceš povedať , že živnostník , ktorý má sídlo firmy BA a na základe objednávky aby zrealizoval dodanie nejakej služby resp. montáže či opravy chodí k zadávateľovi obj. pracovať do BB , nemá nárok na diéty ?
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Ahojte poraďáci.
Manžel je SZČO,vlastne bol zamestnancom ale museli prejsť na živnosť.V ŽL má misto podnikanie trvalý pobyt,ale do práce podľa zmluvy dochádza vlastným autom cca20km denne.Mám mu písať na každý masiac cesťák,rozpísať odpracované dni?Má nárok na stravné vo výške 89,-Skk?Alebo si musí kupovať stravenky.V jeho okolí nie je žiadne zariadenie,kde by sa mohol stravovať,len neďaleko malé potraviny.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

renataj
Ahojte poraďáci.
Manžel je SZČO,vlastne bol zamestnancom ale museli prejsť na živnosť.V ŽL má misto podnikanie trvalý pobyt,ale do práce podľa zmluvy dochádza vlastným autom cca20km denne.Mám mu písať na každý masiac cesťák,rozpísať odpracované dni?Má nárok na stravné vo výške 89,-Skk?Alebo si musí kupovať stravenky.V jeho okolí nie je žiadne zariadenie,kde by sa mohol stravovať,len neďaleko malé potraviny.
keby si kúpil v kauflande mlieko, salámu, banány , rohlíky, dezert * to všetko za 267,-Sk na tri dni a to by mal aj na bločku, tak /3x89,-sk=267/ . Ja si myslím, že takéto niečo by mohlo prejsť. Čo na to poveite :Certifikovaní poraďáci? Môže to tak urobiť a bude to správne? Veď jesť sa musí...
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Já mu píšem cesťák, odpočítavam cest.náhrady,lebo dochádza vlastným autom.Nemôžem mu tam aj stravné dopísať?Ono nie je nikde napísané,že bude len na tej jednej prevádzke.Hocikedy ho môžu poslať aj na inú prevádzku zastupovať a pod.Ani v zmluve o spolupráci nie je definované miesto výkonu,len druh služieb pre potreby objednávateľa.
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Keď je SZČO a vykoná prac.cestu, ide pracovať do BA zo ŽA, uplatní si CN
cest.lístky, auto základná a paušálna náhrada a stravné podľa hodín na PC. Keď si bude uplatnovať stravé zo stavenkami 89,-Sk od r.2007 - môže, a on bude na PC napr. 13 hodín = odchod 5,00 hod - príchod 18,00 hod má nárok na 135 Sk stravného = tuzemské PC. Zahraničné napr. v ČR odchod z domu 5,00 hod
prekročil hranice o 6,00hod. príchod domov 19,00 v SR PC hod. v ČR pc 12 hod. stravné 600CZK, vreckové 600 x 40%(má nárok)= 240CZK, spolu 840CZK
840 CZK x 1,25 = 1050 SK. SZČO si môže uplatniť voči sebe náhradu aj v SK.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Antonia Jendrišáková
Keď je SZČO a vykoná prac.cestu, ide pracovať do BA zo ŽA, uplatní si CN
cest.lístky, auto základná a paušálna náhrada a stravné podľa hodín na PC. Keď si bude uplatnovať stravé zo stavenkami 89,-Sk od r.2007 - môže, stravné - čiže stravenky len v mieste podnikania /to je ako u zamestnancov podľa Zákonníka práce -vychádza z neho/ Pracovná cesta - na základe 283/2002 o cestovných náhradách
a on bude na PC napr. 13 hodín = odchod 5,00 hod - príchod 18,00 hod má nárok na 135 Sk stravného = tuzemské PC. Zahraničné napr. v ČR odchod z domu 5,00 hod
prekročil hranice o 6,00hod. príchod domov 19,00 v SR PC hod. v ČR pc 12 hod. stravné 600CZK, vreckové 600 x 40%(má nárok)= 240CZK, spolu 840CZKKeď sa prac. cesta rovná 12 hod. vtedy len 50 %
840 CZK x 1,25 = 1050 SK. SZČO si môže uplatniť voči sebe náhradu aj v SK.
Neviem či som otázky správne pochopila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať