Zavrieť

Porady

Fakturovať s DPH?

Prosím pomôžte,
tovar nám vozí prepravná spoločnosť na dobierky, stalo sa nám, že jeden balík sa stratil. Spoločnosť naám reklamáciu uznala, ale mám vyfakturovať za stratený balík sumu tovaru , čo obsahoval ten balík. A tak sa pýtam budem to fakturovať s DPH, alebo bez DPH. A ako to zaúčtujem, keď vlastne potrebujem aby sa účet nášho zákazníka vynuloval aby mu nechodili upomienky za tovar, ktorý vlastne ani nemá.
Ďakujem všetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Dobropis na stratený tovar pre zákazníka: 604/311, 343/311 - oprava základu dane - s mínusovou DPH. Tým sa Ti vynuluje pohľadávka voči zákazníkovi.
    Náhrada škody od prepravcu: 378/648 - bez DPH - vznikne Ti pohľadávka voči prepracovi. Určite fakturuješ bez dane a myslím, že výška náhardy by mala byť vo výške predajnej ceny bez DPH plus vynaložené náklady na predaj.

    riordan je offline (nepripojený) riordan

    riordan
    Ak si platca DPH, tak vystavíš doklad v rovnakej výške ako mal prísť. Budeš mať došlú fa a vyšlú fa, ktoré navzájom uhradíš.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Náhradu škody voči prepravnej spoločnosti fakturuješ bez DPH aj keď si plátca. Náhrada škody nie je predmetom dane podľa § 2 zákona o DPH. Tým je v podstate lej dodávka tovaru a dodávky služby.

    Nina19 je offline (nepripojený) Nina19

    Nina19
    Stále nad tým rozmýšľam či je to v poriadku. Vystavená faktúra - tovar odišiel zo skladu, dobropis kôli strtenému balíku - tovar sa vráti na sklad, ale prakticky tam nie je. Nemala by som faktúru vystaviť na manká a škody a potom by to bolo s DPH?
    Ďakujem

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Mám pocit, že ti ide o správne zaúčtovanie úbytku skladových zásob tovaru. Keďže, ako bolo rozobraté vyššie, ide o škodu, úbytok zásob zaúčtuješ ako škodu, teda 549/132. Náhradu škody vyfakturuješ 311/688, ako som uviedol v príspevku 5, bez DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.