Zavrieť

Porady

Nákup skrutkovačov, ako účtovať v JU

Dobrý deň.
Som začínajúci účtovník
Preto Vás prosím o radu ako mám zaúčtovať nákup skrutkovačov a nasledovné operácie do účtovníctva v JU ( podnikateľ nie je platca DPH)

24.7.2006 podnikateľ podpísal " Zmluvu o splátkovom predaji " podľa § 409 Obchodného zákonníka s BOF leasing.

Predmetom kúpy boli skrutkovače Herman 2 kusy.
Kúpna cena spolu bola 60 070,00 Sk s DPH
Súčasťou zmluvy je splátkovy kalendár :
Prvá splátka v sume 21 515,00 Sk
11 mesačných splátkok po 3 505,00 Sk
( od 24.8.2006 do 24.6.2007 )

Príprava zmluvy 646,00 Sk

Jedná sa o leasing nakoľko je kúpa na splátky,alebo je to iba klasická kúpna zmluva ? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    tak ak splacas leasing, je to nasledovne:
    leasingove splatky daš do nedanových nákladov a na konci roka urobíš odpis a ten daš do danových nákladov. neuvádzaš, či vám leasingová spoločnosť účtuje aj nejaké uroky alebo splácate len čiste tie skrutkovače.ak sa spláca istina aj urok, tak učtuješ nasledne- istina-nedanový náklad a urok - danový náklad, lebo z istiny robíš odpis na konci roka.
    tak veľa šťastia v účtovaní.

    miro_l je offline (nepripojený) miro_l

    miro_l
    katarina.j

    Nie leasingova spoločnosť nám neúčtuje žiadne úroky. V rozpise platieb je presne to čo som rozpísal aj ja v úvodnom texte. Nebolo mi však jasné či táto zmluva je leasing nakoľko bola vytvorená podľa § 409 Obchodného zákonníka kde som čítal o kúpnej zmluve,lebo leasing by mal byť splácaný na viacej mesiacov. Teraz naviem či sa mi miešajú hrušky s jablkami , alebo si to vysvetľujem zle?.
    Ďakujem za odpovede.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Tento prípad by som nepovažovala za lesing,ale ako splátkový predaj.
    Skrutkovače zaradiť do odpisovej skupiny pretože cena je vyššia ako 30 000,-za 1 ks.Postupne odpisovať a splátky zapísať ako závazok do knihy závazkov a pri zaplatení splátky postupne odpisovať závazok,samozrejme ako výdaj.neovpl.daň.základ.Poplatok za spracovanie zmluvy do nákladov.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ninna
    Kúpna cena spolu bola 60 070,00 Sk s DPH!
    Takže cena bude nižšia za jeden sktutkovač pokiaľ je príjemca platca dph!

    K tomu či je to leasing alebo splátky nech sa vyjadria fundovanejší...
    V otázke je jasne napísané že nie je platca DPH.Lesaing § 2 písm.s)ZDP-definícia.
    Naposledy upravil vikinka : 09.02.07 at 06:34

    miro_l je offline (nepripojený) miro_l

    miro_l
    Zaujímalo by ma, ak by som túto zmluvu nepovažoval za leasing:

    1.Či náklady spolu súviciace so splacaním nenavyšujú cenu tých skrutkovačov?
    2. Kedy mám skrutkovače zaradiť do majetku ak ich nemám splatené k 31.12.2006?

    Nákup skrutkovačov, ako účtovať v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.