Zavrieť

Porady

Preúčtovanie HIM do DHIM

Ahojte všetci,
chcem Vás poprosiť o radu. Z minulých rokov sú na účtoch 022,023 zariadenia a automobil ktorý je už odpísaný ale stále tam visí, lebo na aute sa ešte jazdí
a reg. pokladňa sa necháva do zálohy keď sa nová pokazí. Chcem sa opýtať
môže byť na týchto účtoch takýto zostatok aj keď nie je realny a nemôhla by som to nejako preučtovať napr. do drobného inv. majetku a viedla ho v evidencii na tom to účte. Ďakujem veľmi pekne za každý príspevok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    cicusa Pozri príspevok
    Ahojte všetci,
    chcem Vás poprosiť o radu. Z minulých rokov sú na účtoch 022,023 zariadenia a automobil ktorý je už odpísaný ale stále tam visí, lebo na aute sa ešte jazdí
    a reg. pokladňa sa necháva do zálohy keď sa nová pokazí. Chcem sa opýtať
    môže byť na týchto účtoch takýto zostatok aj keď nie je realny a nemôhla by som to nejako preučtovať napr. do drobného inv. majetku a viedla ho v evidencii na tom to účte. Ďakujem veľmi pekne za každý príspevok.
    Tie účty budú mať zostatky dovtedy kým predmetný majetok nevyradíte z majetku firmy. Takže tie zostatky sú realné, nakoľko na účtoch 082 a 083 tiež máš zaúčtované odpisy. A keď majetok máš už doodpisovaný potom účty 022 a 023 by mali mať rovnaké zostatky ako 082 a 083. Samozrejme s opačným znamienkom.

    ALLL je offline (nepripojený) ALLL

    ALLL
    ved ten majetok evidujes na tych uctoch....pokial ho stale mate, nie je dovod preuctovavat...

    cicusa je offline (nepripojený) cicusa

    cicusa
    Majetok je stále vo firme, aj opravky súhlasia, ide mi len o to, že sa skladá z veľkého množstva malých sum napr. 5x reg. pokladna z roku xxx po 19.000 atď. tento majetok sa nepoužíva ale drží sa /čo ak sa niečo pokazí - bude náhrada/
    tak som chcela nejaký "zlepšovák" aby v tom bol lepší prehľad. Na druhej strane si ale myslím, že sa zníži majetok firmy a to tiež nie je asi najmúdrejšie, preto sa pýtam skúsenejších. Dík za odpovede

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Všetko je možné,urobíš si nejaký analytický účet na DHIM a preúčtuješ,len si tiež myslím,že je to robota navyše.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    martinius Pozri príspevok
    Všetko je možné,urobíš si nejaký analytický účet na DHIM a preúčtuješ,len si tiež myslím,že je to robota navyše.
    Nemyslím si, že všetko je možné. Ak majetok bol zaradený ako DHM a aj odpisovaný, potom po odpisovaní ho preradiť do drobného DHM je v rozpore s postupmi účtovanie. Nikde som ešte nevidel, že odpisané auto po odpisaní (nie vyradení) by sa preúčtovalo na účet drobného hmotného majetku.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    smith Pozri príspevok
    Nemyslím si, že všetko je možné. Ak majetok bol zaradený ako DHM a aj odpisovaný, potom po odpisovaní ho preradiť do drobného DHM je v rozpore s postupmi účtovanie. Nikde som ešte nevidel, že odpisané auto po odpisaní (nie vyradení) by sa preúčtovalo na účet drobného hmotného majetku.
    Okej,súhlasím s tým,že do DHIM to nepreklasifikuje...tú otázku som rýchlo zbehla,ale môže si urobiť nejaký analytický pomocný účet na majetku,napr 023 100 a na ten si môže takýto majetok dať nie?To predsa nie je v rozpore s postupmi.Len prehadzovať majetok s účtovnou hodnotou nula...zbytočná robota.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    martinius Pozri príspevok
    Okej,súhlasím s tým,že do DHIM to nepreklasifikuje...tú otázku som rýchlo zbehla,ale môže si urobiť nejaký analytický pomocný účet na majetku,napr 023 100 a na ten si môže takýto majetok dať nie?To predsa nie je v rozpore s postupmi.Len prehadzovať majetok s účtovnou hodnotou nula...zbytočná robota.
    S tou analytikou súhlasím. Ale prečo 023 ???
    Viem, že si môžem doplniť súvahové účty nad rámec Rámcovej účtovej osnovy.
    Ale potom ich v súvahe budem vykazovať v r. 019 a nie v r. 016, kde vykazujem samostatné hnuteľné veci účtované na účte 022.
    Ak to bude významná suma, tak by som mal v poznámkach vysvetliť, aký to mám "Ostatný dlhodobý hmotný majetok".
    Načo si komplikovať život, keď stačí analytika k účtu 022.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Mudroško,napísala som napríklad:-) Analytiku už nechávam na príslušnú účtovnú jednotku:-)

    Preúčtovanie HIM do DHIM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.