Zavrieť

Porady

daňová strata

Pekný podvečer
mám jeden problém. Robím DP jednému živnostníkovi. Za rok 2005 mal stratu. ale tento rok v januári prerušil na desať rokov živnosť. ako mu to mám doodpočítať Mám mu dať celú sumu do daňového priznania za rok 2006, alebo ako? prosím poraďte. neviem si dať s tým rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Rok 2006 normálne uzavri, nakoľko podnikal. Živnosť predsa prerušil v r. 2007, takže s tým sa zaoberaj až o rok.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    berry Pozri príspevok
    Pekný podvečer
    mám jeden problém. Robím DP jednému živnostníkovi. Za rok 2005 mal stratu. ale tento rok v januári prerušil na desať rokov živnosť. ako mu to mám doodpočítať Mám mu dať celú sumu do daňového priznania za rok 2006, alebo ako? prosím poraďte. neviem si dať s tým rady.
    V zmysle § 30 ZoDP môžeš odpočítať aj celú stratu naraz - ak máš vysoký základ dane.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    Praveže nemá vysoký základ dane. ja so bojím len toho že o rok mu budem pravdepodobne zas robiť ja DP a aby som si stým vedela dať rady.
    A tú stratu mu mám odpočítať aj v účtovníctve, alebo iba na daňovom priznaní.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 30
    Odpočet daňovej straty

    (1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Prosím o radu. Mám daňovníka začal podnikať v r.2005 a vykázal stratu 78.tis. a v r.2006 základ dane 24tis. ako to bude napísané v odd.IX. DP? myslím aké riadky?

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    marcik Pozri príspevok
    Prosím o radu. Mám daňovníka začal podnikať v r.2005 a vykázal stratu 78.tis. a v r.2006 základ dane 24tis. ako to bude napísané v odd.IX. DP? myslím aké riadky?
    Z tých údajov čo uvádzaš by to malo byť takto:
    r. 52 rok 2005 24000,-
    r. 59 24000,-
    r. 62 24000,-
    r. 64 24000,-
    r. 66 0,-
    r. 68 0,-

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    A neuvádza sa tam niekde aká bola celá strata v r.2005?Viem že sa odpočituje len do výšky zákl.dane, ale či sa tam nepíše aj calá suma straty v r.2005?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    marcik Pozri príspevok
    A neuvádza sa tam niekde aká bola celá strata v r.2005?Viem že sa odpočituje len do výšky zákl.dane, ale či sa tam nepíše aj calá suma straty v r.2005?
    Nuvádza, ty si ju vlastne uviedol do r.57 v tom zdaňovacom období kedy vznikla. t.j. v daňovom priznaní za r.2005.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.