Zavrieť

Porady

FAktura-Telekomunikacie za 12/2004

Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Faktura-Telekomunikacie za 12/2004


Urcite aj Vam prisla faktura za telelef.ucet telekom. za 12/04, je tam datum vystavenia 3.1, datum dodania 3.1.05 , splatnost 17.1.05 za obdobie december 04.
ako ste ju zauctovali v PU? nadvaznosti na zakono o DPH 222/2004 mam misung a hlavne pri novele ucinnej od 1.1.05 /telekom. mi oddvovodnil ze faktura je spravne vystavena na zaklade novely od DPH k 1.1.05 zrejme §19 odst. 3? / no nikde som to nenasla.

viete mi prosim poradit?
dakujem.
Usporiadat
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ja som v roku 2004 zaúčtovala 518/326. A v januári 2005 potom 326,343/321, teda aj DPH uplatním normálne za január. Úhrada klasicky 321/221.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Súhlas, tiež to takto robím.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

zas som o nieco mudrejsia

ten prvy zapis 518/326 robim internym dokladom?

Mam rovnako zauctovat aj fakturu za mobil? aj keby bola na prelome rokov? ci prepocitat na dni ktore pripadaju na rok 2004?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ten naklad r. 2004 si preuctovala ID?

a ostane na fakturu?

este jedna otazocka, do nakladov si zauctovala len prevolane sumy vsak? poplatky za linky sa platia do predu cize to zostava v januari naklad? /standard 349/ za linku/
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ja mobil /Eurotel/ prepocitavam na dni kolko dni bolo v r. 2004 a kolko v r.2005
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

zistujem ze v tomto nie som doma...

skuste to niekto rozpisat polopatisticky

Mam ISDN linku kde je poplatok za ISDN s rozuctovanim hovorom
+ mam internet cez dsl /kde je poplatok za data a druhy za pouzivanie/
+ poplatok za maily navyse
Tak ako to zauctovat?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

andreaS
zistujem ze v tomto nie som doma...

skuste to niekto rozpisat polopatisticky

Mam ISDN linku kde je poplatok za ISDN s rozuctovanim hovorom
+ mam internet cez dsl /kde je poplatok za data a druhy za pouzivanie/
+ poplatok za maily navyse
Tak ako to zauctovat?
Ale takúto službu máš od ST nie ? Tu máš faktúru presne za celý mesiac.

Ja interný doklad zaúčtujem v roku 2004 na sumu rovnajúcu sa základu dane na faktúre 518.../326 alebo mi niekto hovoril, že by bol lepší účet 383

V roku 2005 faktúru zaúčtuješ 326 alebo 383/321 + DPH 343/321.
Nárokujem DPH v januári 2005.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Majka
ja mobil /Eurotel/ prepocitavam na dni kolko dni bolo v r. 2004 a kolko v r.2005
Aj ja to tak prepočítavam.
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

Sumu faktúry podelíš počtom kalendárných dní v danom mesiaci, potom tie dni v roku 2004 vynásobíš pomernou sumou, ktorú si vypočítala z faktúry a logicky suma čo ostáva je nákladom roku 2005.
NAKLADY MUSIA CASOVO SUVISIET!
DPH si uplatnujem v den zdanitelneho plnenia uvedeny na fa., respektíve kedy mi dosla fa.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tiež viem tak, že u ST sa platí za linku mesiac vopred, takže do r.2004 dávam len hovory za 12.mesiac.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Katarina - vsak prave, ze ja to chapem ako jeden doklad kde je vsetko za dany mesiac .. ibaze mam pocit, ze ked uctujem fakturu, tak mi to zauctuje do mesiaca kedy da aj dph... uz mam z toho gulas

Pauli - tak ako? poplatok za ISDN /kde su volne minuty/ mam davat z fa za december do nakladov januar 2005 a zbytok internym dokladom do nakladov 2004 a v januari zauctujem dph?
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

zaujimava je ta alternativa 518/326 alebo 518/383. čo je správnejšie?
a tak isto na druhej strane, ak niekto vystavuje fakturu za decembrove sluzby v januari (napr ten eurotel), uctuje v r.04 na 311 alebo prijmy bud.obdobi?
0 0
sila sila

sila je offline (nepripojený) sila

Daňový poradca mi poradil,že najnovšie sa DPH účtuje v tom mesiaci na ktorý spadajú náklady, čiže 12/2004
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Robo, myslím, že by to malo byť 326 - nevyfakturované dodávky. 383 sa používa ak máš napr. náklad tohoto roka, splatný v tomto roku, ale neuhradíš to ( napr.úrok). Čiže máš náklad tohto roka, ale výdavok až v budúcnosti...
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ja už som začala používať 326 tak to prosím nepreporadujte
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

ok som za 326
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

very very vďaka
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Ing. Cenigová vysvvetluje túto problematiku nasledovne:

nie je rozhodujúci dátum vyhotovenia účtovného dokladu ani dátum úhrady, inkasa alebo vyrovnania iným spôsobom. Rozhodujúce je vždy to, či vecné plnenie bolo uskutočnené najneskôr do posledného dňa účtovného obdobia. Taktiež nerozhoduje, či účtovná jednotka je v postavení dodávateľa alebo odberateľa, veriteľa alebo dlžníka. Účtovanie je nasledovné:

a) ak do dňa zostavenia účtovnej závierky (do dňa uzavretia účtovných kníh) bolo plnenie zo strany dodávateľa, veriteľa, zamestnávateľa, atď. vyúčtované v určitej sume, zaúčtuje sa v účtovníctve

a1) ako obvyklý záväzok so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu majetku v účtovej triede 0, 1, 2 pri dodávkach dlhodobého majetku, zásob a krátkodobého finančného majetku alebo na ťarchu príslušného účtu nákladov v účtovej skupine 50 a 51 pri dodávkach energie, ostatných neskladovateľných dodávok a služieb, na ťarchu príslušného účtu v účtovej skupine 52 pri vyúčtovaných mzdách, odmenách a ostatných osobných nákladoch, atď. a u platiteľa DPH aj na ťarchu účtu DPH,

a2) ako obvyklá pohľadávka so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu tržieb alebo iných výnosov a u platiteľa DPH aj v prospech účtu DPH

Podľa mňa to znamená, že ak plnenie bolo uskutočnené v roku 2004, a faktúra vystavená v roku 2005, zaúčtujem k 31.12.2004 na účet 321 resp. 311.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Mám knihu od Ing. Cenigovej - Individuálná účtovná závierka pre podnikateľov v sústave PO.

Na str. 77 sa píše :
a) ak do dňa zostavenie účtovnej závierky (do dňa uzavretia účtovných kníh) bolo plnenie zo strany dodávateľa, veriteľa, zamestnávateľa, atď. vyúčtované v určitej sume, zaúčtuje sa v účtovníctve :
a1)ako obvyklý záväzok so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu majetku v účtovnej triede 0,1,2 pri dodávkach dlhodobého majetku, zásob a krátkodobého finančného majetku alebo na ťarchu príslušného účtu nákladov v účtovnej skupine 50 a 51 pri dodávkach energie, ostatných neskladovateľných dodávol a služieb, na ťarchu príslušného v účtovej skupine 52 pri nevyúčtovaných mzdách, odmenách a ostatných osobných nákladov, atď. a u platiteľa DPH aj na ťarchu účtu DPH.
a2) ako obvyklá pohľadávka so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu tržieb alebo iných výnosov a u platiteľa DPH aj v prospech účtu DPH.
b) ak do dňa zostavenia účtovnej závierky neboli zo strany dodávateľa vyúčtované (vyfakturované) uskutočnené dodávky a služby, avšak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho alebo iného dokladu pozná cenu dodávky a služby, zaúčtuje sa v účtovníctve
b1) ako záväzok v prospech účtu 326 - Nevyfakturované dodávky alebo 476 - Dlhodobé nevyfakturované dodávky ......

Ja to tak chápem, že aj keď mi faktúra za 12/2004 dôjde v 01/2005, zaradím ju do účtovníctva roku 2004 so zápisom do účtovného denníka 31.12.2004 a so zápisom 5XX/321.
Veď aj mzdy za 12/2004, ktoré sú vyplatené až v r. 2005 účtujeme riadne 521/331.


Alebo zle chápem ?
Naposledy upravil Yvvetta : 13.01.05 at 09:48
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

viktoria ale ked je na fakture dátum dodania služby 01/05 ??? tak aj tak dáš do 2004?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať