Zavrieť

Porady

účet 544

JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Sú sumy na účte 544 v DP položkami zvyšujúce základ dane?
Účtujem sem len faktúry, v ktorých je slovo "účtujeme Vám zmluvnú pokutu" použité.
Ďakujem
Usporiadat
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

.....poraďáci, prosím....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JDM Pozri príspevok
Sú sumy na účte 544 v DP položkami zvyšujúce základ dane?
Účtujem sem len faktúry, v ktorých je slovo "účtujeme Vám zmluvnú pokutu" použité.
Ďakujem
Zmluvné pokuty sú daňovo uznaným nákladom.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

JDM Pozri príspevok
Sú sumy na účte 544 v DP položkami zvyšujúce základ dane?
Účtujem sem len faktúry, v ktorých je slovo "účtujeme Vám zmluvnú pokutu" použité.
Ďakujem
No niektoré sú a niektoré nie. Napr. sankčné úroky od daňového úradu sú položkou zvyšujúcou základ dane. Zmluvne dohodnuté úroky z omeškania s dodávateľom sú náklad. Aspoň mne to tak vysvetlila skúsenejšia účtovníčka. Vraj úroky od dodávateľa sú niečo podobné ako úroky z úveru v banke.
Inak ja si tie pokuty delím, na 544 účtujem tie, ktoré nechávam v nákladoch na 545 tie,ktoré sú pripočitateľnou položkou.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 21 Zákona o dani z príjmov
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
ahojte...od ZS energetiky mi prisla Fa vyuctavanie za rok 2006 a tam bol aj urok s omeskania platby. ja som to dala na 544 ako uznatelný náklad lebo mame aj z mluvu ktorej je pisame aj o týchto urokov z omeskanie urobila som správne??
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kacena26 Pozri príspevok
ahojte...od ZS energetiky mi prisla Fa vyuctavanie za rok 2006 a tam bol aj urok s omeskania platby. ja som to dala na 544 ako uznatelný náklad lebo mame aj z mluvu ktorej je pisame aj o týchto urokov z omeskanie urobila som správne??
Ja si myslím, že áno.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi niekto poradiť, či musím účtovať sankčné úroky, alebo to môžem len niekde založiť?
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Ako si to myslela len niekde založiť? Veď buď sankčný úrok platím alebo neplatím a nie účtujem alebo založím........?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Myslím to tak, že tie faktúry na sankčný úrok zaúčtujem až po zaplatení, kedy budú náklady 544 daňovým výdavkom - keďže pri zaúčtovaní a úhrade by vznikal kurzový rozdiel.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Alexandra777 Pozri príspevok
Myslím to tak, že tie faktúry na sankčný úrok zaúčtujem až po zaplatení, kedy budú náklady 544 daňovým výdavkom - keďže pri zaúčtovaní a úhrade by vznikal kurzový rozdiel.
Musíte urobiť predpis sankčných úrokov, keďže máte doklad, že vám boli sankcie vyrubené a následne úhradu.
Predpis-kurz NBS vznikom účtovného prípadu
Uhrada- kurz NBS dňom úhrady.
Vznik KR: zisk, resp. strata.

Odpoveď ano treba zaúčtovať sankčný úrok.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mám netradičnú otázku., ktorá je neobvyklá:

DU pripísal UJ úrok za oneskorené vrátenie NO:
Je správne účtovanie?

Predpis: 345/645 (je súčasťou ZD? Pretože 545 nie je)
Uhrada: 221/345

ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to zaujímavé, o pripísaní úrokov zo strany DU som počula ako o možnosti (zákon o tom pojednáva), ale v praxi som sa s tým nestretla. Ak 545 je nedaňový náklad, lebo plati UJ sankcie, tak by som povedala, že recipročne 645 tiež nemá byť daňový výnos.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... a snáď miesto 345 by som účtoval 378/645...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podľa môjho názoru nie je dôvod vylúčiť výnos na účte 645 z príjmov podliehajúcich daní.

Mením názor, lebo som si bližšie pozrela zákon.
Naposledy upravil azla : 12.07.09 at 17:52
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dana K. Pozri príspevok
No niektoré sú a niektoré nie. Napr. sankčné úroky od daňového úradu sú položkou zvyšujúcou základ dane. ..............
azla Pozri príspevok
Podľa môjho názoru nie je dôvod vylúčiť výnos na účte 645 z príjmov podliehajúcich daní.
ja sa opieram o reciprocitu...... ak sankčný náklad je nedaňový, tak potom výnos treba posúdiť rovnako.
Ovšem je tu litera zákona - ten vyníma sankčné úroky platené daňovníkom, ale prijaté daňovníkom asi nerieši. Bude dobre sa pozrieť do zákona. Vyjadrila som len názor z pohľadu spravodlivosti.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Z toho mi vyplýva, že je to príjem oslobodený od dane.

§ 13
Oslobodenie od dane


(2) Od dane sú oslobodené aj
c) úroky z preplatku na dani zapríčineného správcom dane, 55)

55)§ 63 ods. 6 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.

§ 63
Daňové preplatky a úrok
(6) Ak správca dane vráti preplatok po lehote ustanovenej v odseku 4, je povinný zaplatiť daňovému subjektu úrok vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v posledný deň lehoty, v ktorej mala byť suma preplatku podľa tohto zákona vrátená, pričom úrok sa vypočíta zo sumy preplatku a počtu dní jeho zadržania. Rovnako správca dane zaplatí daňovému subjektu úrok aj v prípadoch oneskoreného vrátenia nadmerného odpočtu a spotrebnej dane, na ktorú bolo uplatnené jej vrátenie, ak sa nadmerný odpočet a spotrebná daň nepoužijú podľa odsekov 8 a 10.


0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ja sa pokúsim citovať zo zákona:

§13 zákona o dani z príjmov
(2) Od dane sú oslobodené aj

c) úroky z preplatku na dani zapríčineného správcom dane, 55)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ľudkovia som rada, že som Vás dostala.

Preštudovala som postupy od A-Z a nič.

Vyhovuje mi: 545/645

Keďže je účet 345 i účet A, i účet P a sankcie z daní sa účtujú: 545/345. tak by som účet preklopila a účtovala:
345/645, OP k ZD

alebo

-545/-345, toto by bolo v prípade, ak by mi DU dorubil nejakú sankciu za niečo, nejaký úrok, za nejakú daň a týmto úrokom z nevrátenia NO načas by sa mi ponížil. Toto len v prípade, že by som mala 545 po odpočítani úroku pripísaného správcom kladné:

Príklad:
Uroky za neskorú úhradu dane spotrebnej: 100 545/345
Uroky pripísané správcom za oneskorené vrátenie NO 50 -545/-345.

Učet 545 by bol 50, PP k ZD.

Ale špekulujeme. Soma rada, že som Vám zamotala hlavičky.
Vďaka, za reakcie, ludkovia,
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka



Toto účto subjektu, čo robím je tak ťažké a tak neocenitelne nádherné a krásne. Týka sa postupov od par. 1 až po koniec,............
Začiatočník by sa naučil účtovať na tomto subjekte, to mi verte

Ináč milujem tento subjekt. Niekedy mi šprtanie jednej položky zaberie aj niekolko hodín
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

betka Pozri príspevok

Ináč milujem tento subjekt. Niekedy mi šprtanie jednej položky zaberie aj niekolko hodín
... to si potom učtuješ od položky alebo od hodín ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať