Zavrieť

Porady

Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Cena tepla sa delí na dve zložky, variabilnú a fixnú. Fixné náklady sú pevné náklady na1GJ tepelnej energie spotrebovanej na kúrenie a ohrev vody. S dodávateľom tepla máte uzatvorenú zmluvu napr. na 1000 GJ, fIxné náklady teda aj pri nižšom odbere zaplatíte za 1000 GJ. Variabilné náklady zaplatíte iba za skutočme odobraté teplo, napr. 900 GJ.
Uvediem príklad : Cena tepla - var. zložka - 300,- Sk
fix. zložka - 150,- Sk
Zmluva je uzatvorená na 1000 GJ a skutočná spoteba bola 900 Gj.
Za VZ teda bude ..... 900 x 300 = 270 000
za FZ ......1000 x 150 = 150 000
Preto je treba zmluvám s dodávateľli venovať pozornosť a pri každom vylepšení domu /zateplenie, regulácia/ znižovať množstvo požadovaného tepla. Dodávateľovi to oznámiť tak do konca septembra, nakoľko aj on musí uzatvárať zmluvy napr. s SPP na dodávku množstva plynu
Inak tie fixné náklady platí domácnosť aj za plyn i el. energiu, sú tzv. stále platby.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

v skratke povedané, fixne náklady su tie, ktoré potrebuje dodavateľ napr. aj na svoje fungovanie- režia, platy, neplaty, doplaty... už vieš čo? ... u tepla sa stanovuje vopred ako písal svojar a vo fakture ti počítaju každý mesiac 1/12inu z roka.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Súhlasím so Svojar a príspevku, kde popísal fixnú a variabilnú zložku. Slávica dodala to, čo je tam v skutočnosti započítané (v mnohých prípadoch sú to aj náklady, ktoré majú niektorí dodávatelia prehnané). Ale to je iná téma. Ja by som Vám dala na zváženie jeden prípad, ktorý sa mi práve stal a zaujímalo by ma, ako by ste to kolegovia moji riešili.
Dodávateľovi tepla sme dali výpoveď k 30.6.2007 (bola dodržaná výpovedná lehota 6 mesiacov). Výpoveď sme dali zo zákona, nakoľko neboli splnené mnohé podmienky zákona o tepelnej energetike ale to je skôr právna záležitosť. Mne sa jedná o to, že na rok 2007 sme objednali 452 GJ na ÚK (od 1.1.2007 do 30.6.2007) a na TÚV 152 GJ. Nakoľko dodávateľ tepla nám písomne oznámil, že s odpojením sa od CTZ nesúhlasí, poslal nám faktúru za obdobie január, kde FZ je 1/12 z 904 GJ na ÚK a 1/12 z 204 GJ na TÚV (čiže raz toľko, ako sme si objednali), to znamená, že nepočíta s nami objednaným množstvom tepla na polrok, ale na rok. Nakoľko nám mesto robí neopísateľné problémy s vydaním súhlasov na vybudovanie kotolne, môže sa stať, že nestihneme kotolňu do 30.6. zrealizovať a museli by sme požiadať o ďalšiu dodávku tepla. Takže ak zaplatíme faktúru, ktorú nám poslali čiže 1/12 z objednaného množstva na rok, ako nám oni predpísali, dáme tým tichý súhlas k tomu, že ich nesúhlas k odpojeniu sa akceptujeme a ak sa nám kotolňa podarí zrealizovať, môže sa nám stať, že po 30.6. budú od nás vymáhať ďalších 6 mesiacov z fixnej zložky. Ja mám v pláne zaplatiť len 1/6 z nami objednaného množstva + samozrejme to, čo sme spotrebovali. Samozrejme, že dodávateľ sa bude brániť a nechcem sa dožiť, aby sme ich po 30.6. museli žiadať o ďalšiu dodávku tepla. Samozrejme, že situácia okolo mesta sa zatiaľ rieši (máme už ústny prísľub, že potrebné súhlasy dostaneme), ale akoby ste riešili zaplatenie takejto faktúry. To je hlavolam, čo? No ak sa nájde niekto, kto by sa tým chcel zaoberať, rada príjmem váš názor.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Gabi tak to je dosť zložité, ale ak máš doklad o tom, že ste si objednali toľko tepla ako vravíš asi by som im to nedarovala. Nieje nič horšie ako keď začnú robiť dodavatelia prieky, snaď by bolo dobre zajsť si u Vás na URSO a poradiť sa, viem dobre že ťažko sa niečim ohanať, keď druhá strana vie, že im beriete "kšeft"...horšie je , že neviete či to stihnete do pol roka a tak su "oni na koni", viem že u nás jednemu panelaku odpojili dva mesiace vopred dodávku teplej vody, keď sa odpájali...čo by u Vás znamenalo asi to isté, kedže kuriť v lete nebudete...to by sa možno ešte dalo prežiť...aj keď je to dosť tvrdé. no a pokúsiť sa poradiť aj s právnikom, ale viem si predstaviť, ake su to nervy...tak sa drž, ja sa skusím tiež ešte popýtať.
Naposledy upravil Halli : 17.02.07 at 20:16
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

ÚRSO určite nie, viem prečo to hovorím, mnohí budú tiež vedieť, je to zbytočné. V ostatnom súhlasím, asi to treba fakt dobre overiť z právneho hľadiska. Ďakujem zatiaľ.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Viem na čo narážaš, hoci mne tam kedysi jeden pán dobre poradil, ale neviem či tam ešte je... asi už nie
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vieš čo nerob si s tým hlavu aj tak to teraz nevyriešiš. Vy ste im dali výpoveď a vôbec vás nemusí zaujímať, že s tým oni nesúhlasia ak nemajú nejaké dosť silné argumenty, dôvody vám nejaké dali zvážte ich ale nepotvrdte im. Môže sa však stať, že vám napíšu že ak nepotvrdíte tak s tým súhlasíte, na to pozor v tom prípade to treba znovu zamietnuť.
Treba si zistiť ako ďaleko ste so stavebným povolením, nie ústny príslub (aj keď aspoň niečo) ale papier nepustí. To že ste dostali faktúru na január 1/12 z celkového množstva na rok je podľa mňa vcelku normálne. Tá 1/12 by sa mala rovnať vašej 1/6 ak ste si naplánovali polovicu.
Neviem či podľa zákona znamená že keď to zaplatíte, že súhlasíte.

Ja by som zatial platil, ale maximálne do hodnoty objednaného množstva tepla. Do tej doby než skončí výpoveď sa to snad vykryštalizuje.
Treba mať všetky súhlasy a potvrdenia aby nebol dôvod to (vydanie stavebného povolenia) zdržovať alebo odďalovať a tým to hneď neschváliť.

Je jasné že budú robiť všetko aby to zastavili. Mne jeden známy hovoril, že k nim prišli z firmy dodávajúcej teplo presviedčali ludí aby to nechceli, údajne už majú kotolňu hotovú ale dodávka tepla im ešte ide od dodavateľa. A dodávateľ povedal, že celú kotolňu od nich kúpi aj s robotou, a presťahuje to niekde inde. Je to na hlavu. Toho dodávateľa určite poznáš.
Naposledy upravil Orim : 17.02.07 at 23:17
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Nie celkom súhlasím s vysvetlením, ktoré napísal Svojar k danej téme. Podľa toho čo napísal, stačilo by objednať množstvo tepla hlboko poddimenzované a naše platby za teplo by sa rapídne znížili. Pravda je to čiastočná, pretože to platí pre daný mesiac za ktorý platíme a zaplatíme tak ako to vysvetlil Svojar. Neplatí to po celoročnom vyúčtovaní za teplo.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Orim ďakujem za odpoveď viacmenej som toho istého názoru. Čo sa týka tých súhlasov, viem dobre, že čo nie je na papieri, ako by ani nebolo. Viacmenej však očakávam, že to stavebné povolenie nakoniec prejde, nie je tam žiadny dôvod, aby nebolo vydané, len ide o čas, ktorý je nám momentálne veľmi drahý. S mestom bojujeme od novembra 2006 a je naozaj smutné, že človek musí ísť až na súd, aby si vymohol svoje právo, hoci dobre vedia, že porušujú zákon, ale tí, ktorí nemajú dostatočné právne vedomie sa vzdajú a život ide ďalej. Na Slovensku je to tak, viem aj o iných mestách. Ale o tomto probléme už vieme všetci. Čo sa týka našej odpovede, samozrejme, že sme hneď reagovali a potvrdili sme opätovne našu výpoveď s tým, že na nej trváme. Tento doklad máme. Viem aj to, že ak by som to zaplatila a budem platiť len do 30.6. tak zaplatím aj tak len 1/6-tinu. Len ako hovoríš, u nás je dodávateľ taký vychytralý, že nemôžeš vedieť, čo máš od nich čakať. Asi to preverím s právnikom. Viem dobre o kom hovoríš, viem aj kde sa to presne stalo a viem aj kto za tým stojí. Mali sme v pláne urobiť ďalšie kroky, ale nikto si nechce špiniť ruky, ešte stále majú dominantné postavenie (bohužiaľ). Málokto má odvahu proti nim zasiahnuť, to sme asi len my takí neodbytní a o to je ten boj tvrdší. Vždy platilo, že jednotlivec moc toho nezmôže, ale väčšina by dokázala prelomiť ľady. Chýba už len iniciátor, ktorý by to zorganizoval. Čo už, ešte stále je tu väčšina, ktorá radšej ohne chrbát a nechá sa bičovať. A je to na škodu nás všetkých.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Odpovedám Jumil
Poddimenzované množstvo by Ti dodávateľ nemal zobrať pretože by sa mal brať priemer za posledné 3 roky. Tak je to u nás. Možno by dodávateľ súhlasil aj s menšou objednávkou. Ale asi by si platil velké sankcie za prekročenie objednaného množstva pri tzv. poddimenzovanej objednávke. A prečo sa v Tvojom príspevku hovorí o mesiaci. Teplo sa vždy zúčtováva za rok.
0 0
Laura30 Laura30

Laura30 je offline (nepripojený) Laura30

Ďakujem za odpovede
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Znovu sa pripájam do diskusie na tému fixné a variabilné náklady za teplo. Obidve ceny stanovuje výrobca alebo dodávateľ tepla ešte pred kalendárnym rokom. Pred tým si zabezpečí objednanie množstva tepla v GJ od jednotlivých subjektov, ktorým dodáva teplo. Tieto objednávky zosumarizuje. Na základe množstva objednaného tepla prepočíta svoje fixné náklady na 1 GJ (popísala slavica). Koncový užívateľ (obytný dom) platí dodávateľovi mesačne variabilnú zložku podľa skutočne spotrebovaného tepla (GJxVZ) a fixnú zložku (objednané GJ na jednotlivý mesiac x FZ). Po ukončení kalendárneho roka dodávateľ prepočíta množstvo dodaného tepla a ak je spotreba tepla oproti objednanému fixnému množstvu väčšia dochádza k prepočitavaciemu koeficientu a má hodnotu <1 ak je spotreba menšia ako objednaná je koeficient >1. A preto, keď dodávateľ určí cenu za 1GJ, po ukončení roka táto cena môže byť väčšia alebo menšia.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Dodávatel tepla mesačne fakturuje var. náklady podla skutočne spotrebovaného množstva GJ a fixné vo výške 1/12 nákladov podla objednaného množstva na rok. Keď sa dohodnuté teplo neodoberie, tak výsledná cena za GJ je skutočne vyššia ako prostý súčet stanovenej ceny variabilnej a fixnej zložky.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Príloha č. 1
k vyhláške č. 630/2005 Z. z

Pomerné množstvá z celoročného dodaného tepla podľa mesiacov

Mesiac ----- Vykurovanie ------------ Vykurovanie ------- Teplá úžitková voda
------------ a teplá úžitková voda
január ----- 17,60% ------------------19% ------------------ 9%
február ---- 14,50% ------------------ 16% ----------------- 9%
marec ----- 14% --------------------- 15% ----------------- 8%
apríl ------- 9% ---------------------- 9% ------------------ 8%
máj -------- 2% ---------------------- 1% ------------------ 8%
jún -------- 1,60% -------------------- 0% ----------------- 8%
júl --------- 1,60% -------------------- 0% ----------------- 8%
august ----- 1,60% -------------------- 0% ----------------- 8%
september -- 2% ---------------------- 1% ----------------- 8%
október ----- 8% ---------------------- 8% ----------------- 8%
november -- 12% --------------------- 14% ----------------- 9%
december -- 16,10% ------------------ 17% ----------------- 9%
Naposledy upravil Orim : 19.02.07 at 01:45
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

GabiZ Pozri príspevok
Orim ďakujem za odpoveď viacmenej som toho istého názoru. Čo sa týka tých súhlasov, viem dobre, že čo nie je na papieri, ako by ani nebolo. Viacmenej však očakávam, že to stavebné povolenie nakoniec prejde, nie je tam žiadny dôvod, aby nebolo vydané, len ide o čas, ktorý je nám momentálne veľmi drahý. S mestom bojujeme od novembra 2006 a je naozaj smutné, že človek musí ísť až na súd, aby si vymohol svoje právo, hoci dobre vedia, že porušujú zákon, ale tí, ktorí nemajú dostatočné právne vedomie sa vzdajú a život ide ďalej. Na Slovensku je to tak, viem aj o iných mestách. Ale o tomto probléme už vieme všetci. Čo sa týka našej odpovede, samozrejme, že sme hneď reagovali a potvrdili sme opätovne našu výpoveď s tým, že na nej trváme. Tento doklad máme. Viem aj to, že ak by som to zaplatila a budem platiť len do 30.6. tak zaplatím aj tak len 1/6-tinu. Len ako hovoríš, u nás je dodávateľ taký vychytralý, že nemôžeš vedieť, čo máš od nich čakať. Asi to preverím s právnikom. Viem dobre o kom hovoríš, viem aj kde sa to presne stalo a viem aj kto za tým stojí. Mali sme v pláne urobiť ďalšie kroky, ale nikto si nechce špiniť ruky, ešte stále majú dominantné postavenie (bohužiaľ). Málokto má odvahu proti nim zasiahnuť, to sme asi len my takí neodbytní a o to je ten boj tvrdší. Vždy platilo, že jednotlivec moc toho nezmôže, ale väčšina by dokázala prelomiť ľady. Chýba už len iniciátor, ktorý by to zorganizoval. Čo už, ešte stále je tu väčšina, ktorá radšej ohne chrbát a nechá sa bičovať. A je to na škodu nás všetkých.

Gabi jedna vec je mat cosi na papieri ina vec je stanovisko stavebneho uradu - bohuzial zatial je legislativa postavena tak ze ucastnikom konania je aj zo zakona dodavatel tepla , a ak zacne robit obstrukcie / cize nebude suhlasit s vasim odpojenim/ tak stavebny urad nemoze vydat suhlasne stanovisko a mozete sa dostat do patovej situacie ze vas bude dodavatel tepla blokovat aj za cenu sudneho sporu , v com mu nedokazete zabranit. Je to proste hra nervov ,kde staci napadnut niektoru cast z technickej dokumentacie na novu kotolnu - aj ked budete mat najnovsiu technologiu , napr. vplyv na znecistovanie ovzdusia a bude to okamzite tvrdenie proti tvrdeniu , co moze rozlusknut iba obratenie sa na súd - a uz si v sieti byrokratickej justicie. A pokial to bude na sude, ziadne stanovisko zo stavebneho uradu neuvidis.........Takze je to ako zacarovaný kruh.
Ja som zmenil strategiu - nebojujem s cent. dod. tepla , ale snazim sa komunikovat a prinasa to riesenia....
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Juraj, tu nikto nebojuje, len sa snažíme dovolať sa svojich práv, ale radi sa necháme strategicky poučiť, tak pošli návod. Možno tam u vás sa dá dohovoriť s dodávateľmi, ale nie všade sú ústretoví, ba povedal by som, že v komunikácii je to skôr v štýle Ty mne, ja Tebe niekde aj v tom najhoršom zmysle slova resp. čo vôbec chceš buď rád, že si rád. Takže každá rada je vítaná Juraj a tešíme sa na Tvoje príspevky. Určite mnohým z nás pomôžu, ak máš chuť sa podeliť so svojimi skúsenosťami. Ako sa vraví viac hláv, viac kapusty. Páni to bude energie... :-)
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Súhlasím aj s Jurajom aj s Petonom, je to začarovaný kruh a len silné argumenty dokážu prelomiť túto nespravodlivosť. Pretože je úplne jasné, že dodávatelia tepla sa budú zubami nechtami držať svojich zámerov, hoci mnohí porušujú všetky možné pravidlá, aké sa len dajú a to im nikto nedokáže zatrhnúť. V našom prípade sa nedá s nimi jednať, pretože to, čo sa tu robí je neskutočné, stále sa tvária, že nad nich nie je a akosi im to stále prechádza. Je nespravodlivé, že dodávateľ, ktorý mal neskutočné zisky a každý vie, že nie čistou cestou sa má vyjadrovať k slobodnému rozhodnutiu vlastníkov bytov, ktorí majú tejto nespravodlivosti plné zuby. Nehovorím, že vždy je vlastná kotolňa tým najvhodnejším riešením, ale v našom prípade jediným výhodným. Sme jediní, ktorí zostali napojení na veľkú kotolňu a všetky náklady s ňou spojené si zúčtujú od nás. Kde boli všetci vtedy, keď sa odpájalo 6 subjektov a nikto sa nepozeral na to, či budú ostatní odberatelia poškodení? Prečo by sme mali jediný živiť kotolňu, ktorá je už teraz zanedbaná? Všetko okolo je už odpojené a má svoje vlastné kotolne, naše náklady na vykurovanie sú neúnosné a budú stále vyššie, ak s tým niečo neurobíme. Áno, oni by možno súhlasili, aby sme dali zrekonštruovať zariadenia, potom by sa možno cena zmenšila, ale o tom silne pochybujem. Poviem jeden jediný príklad za všetky. Minulý rok v októbri bolo schválené zvýšenie ceny plynu a to pre domácnosti. Už v auguste mal dodávateľ schválenú zvýšenú cenu tepla. Vtedy sa len šuškalo o tom, že sa možno cena zvýši. Ja sa pýtam, z akého dôvodu nám zvýšil túto cenu, keď legislatívne nebolo ešte zvýšenie ceny plynu schválené? A to je len zlomok z toho, čo majú u nás na rováši. Takže budeme musieť vynaložiť veľa síl, aby sme si presadili svoje a ja len dúfam, že máme dostatočné argumenty. A okrem iného stavebný úrad prehodnocuje námietky účastníkov konania a len v prípade, že sú opodstatnené, nevydá stavebné povolenie, prípadne stanovuje, za akých podmienok môže byť stavba zrealizovaná. Som teda veľmi zvedavá, v čom budú ich námietky spočívať, lebo počítam s tým, že sa určite odvolajú. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Ďakujem za názory.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ja keď som dal žiadosť na stavebný úrad trvalo to dosť dlho skoro 3 mesiace než to vybavili. Na začiatku mi povedali, že asi mi budú robiť problémy na životnom prostredí (údajne že sú tam napojení na firmu dodávajúcu teplo), ale tam to prebehlo v pohode. Do týždňa som mal vyjadrenia a to aj s cestou. Na stavebnom chceli rozne blbosti len aby zdržovali. Nepovedali naraz čo chcú doplniť. Na všetko som musel prísť sám. Chceli veci ktoré tam vôbec nemuseli byť. Chodil som tam skoro každý týždeň. Všade mali čas na vyjadrenie, niekde i to pripadalo tak, že chcú nejaký urýchlovací príplatok (všimné) aby to bolo skôr, (pretože hovorili my máme mesiac na vyjadrenie)

edit: To vyjadrenie stavebného úradu trvalo 3 mesiace a 2 dni.
Naposledy upravil Orim : 20.02.07 at 17:08
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

Orim Pozri príspevok
Ja keď som dal žiadosť na stavebný úrad trvalo to dosť dlho skoro 3 mesiace než to vybavili. Na začiatku mi povedali, že asi mi budú robiť problémy na životnom prostredí (údajne že sú tam napojení na firmu dodávajúcu teplo), ale tam to prebehlo v pohode. Do týždňa som mal vyjadrenia a to aj s cestou. Na stavebnom chceli rozne blbosti len aby zdržovali. Nepovedali naraz čo chcú doplniť. Na všetko som musel prísť sám. Chceli veci ktoré tam vôbec nemuseli byť. Chodil som tam skoro každý týždeň. Všade mali čas na vyjadrenie, niekde i to pripadalo tak, že chcú nejaký urýchlovací príplatok (všimné) aby to bolo skôr, (pretože hovorili my máme mesiac na vyjadrenie)

edit: To vyjadrenie stavebného úradu trvalo 3 mesiace a 2 dni.
ORIM - tiez som to cele zazil na vlastnej koži - je to fakt neskutočné ako sa statny uradnici platený z nasich daní takto správajú a natahuju veci neskutocne dlho aj ked by mohli veci /obcas/ poriesit smahom ruky..
Este jeden postreh - dokonca sa ohanaju usmernením z Min. hospodarstva kde legislatíva im umoznuje nedat suhlasne stanovisko alebo vyjadrenie k vlastnej kotolni napriek tomu ze splnate vsetky poziadavky. Staci akykolvek *demagogicky* argument cent.dodavateľa tepla a ste na súde ......
Nejednoznacna legislatíva to je to co odradzuje postup viacerých spolocenstiev zriadit si vlastnu kotolnu. Demagogia vyhrava nad racionalitou - a efektivnejsim vykurovaním - na skodu nasich penazeniek......
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Myslím si, že téma fixných nákladov sa "zvrtla " na budovanie vlastných kotolní a problémy s tým.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať