Zavrieť

Porady

Preradenie vozidla z os.vl.do podnikania

Poraďtemi, ako oceniť osobné vozidlo vo vlastníctve manželov, ktoré zakúpili v r. 2001 za cca 650 000,-- a teraz v roku 2004 (1.1.) si ho jeden z manželov chce zaradiť do majetku v podnikaní. Chce ho odpisovať. Z akej ceny? Vďaka za ochotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Treba vypočítať fiktívne odpisy za roky 2001,2002 a 2003. Odpočítať ich od vstupnej ceny 650tis. Čo vyjde to je vstupná cena, ktorá pôjde do účtovníctva. Ale toto auto sa dá odpisať už len v roku 2004 a vlastne vsupná cena sa bude rovnať odpisom.

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Yvvetta
    Treba vypočítať fiktívne odpisy za roky 2001,2002 a 2003. Odpočítať ich od vstupnej ceny 650tis. Čo vyjde to je vstupná cena, ktorá pôjde do účtovníctva. Ale toto auto sa dá odpisať už len v roku 2004 a vlastne vsupná cena sa bude rovnať odpisom.
    Urobila by som to trochu inak - vstupná cena ostane, ale zobrala by som aj oprávky fiktívne vypočítané za roky 01,02,03 t.j. zost. cena by bola 650 tis - oprávky 01.0.2.03. Odpis v r. 2004 rátam zo vstupnej ceny 650 tis.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Marti trochu tomu nerozumie, 650 tis chceš ešte 4 roky odpisovať?

    Yvvetta má pravdu, HIM môže vstúpiť do etapy odpisovania a v tomto prípade je rok 2004 posledným rokom odpisovania, odpisy v 1/4-poslednej uplatní a koniec.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Obidve... aj Marta L aj Nike ste to urobili rovnako, len každá to ináč napísala :-) výsledok je ten istý ale je pravda, že vstupná cena by sa mala uviesť už len tá v podstate zostatková cena.
    Naposledy upravil babenko1 : 14.01.05 at 07:41

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Ak je to jeho vlastné auto a má už 8 rokov - neodpíše už nič.

    Ak by ho teraz kúpil ( kúpno - predajná zmluva ) od suseda, švagra alebo cudzieho človeka, zaradí ho do účtovníctva so vstupnou cenou aká je dohodnutá v zmluve a odpisuje 4 roky.

    To je môj názor.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    simako
    A čo ak sa preradí 8-ročné auto ? Ako sa určí jeho cena. Može aj dohodou?
    Ja som mala tiež takýto problém. Zistila som si cenu obvyklú na trhu a tú som dala ako vstupnú cenu, len s tým, že sa nedajú uplatňovať odpisy, nakoľko to auto má už 8 rokov :-) Takto som sa to dozvedela na nejakom školení o dani z príjmov :-)

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Môj klient ukončil podnikanie v 06/2006 môže si uplatniť odpis na auto?
    1. čo ďalej s leasingom?
    2. ako vyradim auto z firmy do osob. vlastníctva?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=natkov;416700]Môj klient ukončil podnikanie v 06/2006 môže si uplatniť odpis na auto?
    1. čo ďalej s leasingom? Nič. Prestane byť nákladom - keď ide o starý leasing - ukončením živnosti. Pravdepodobne ide o nový - nie je k 31.12. v majetku Niekedy je rýchlosť na škodu
    2. ako vyradim auto z firmy do osob. vlastníctva? Urob si o tom písomný záznam asi takýto: dňom .... prevádzam vozidlo ev.č. xx z obchodného majetku evidovaného v živnosti do osobného užívania. Napr. Urobil by som to pred dňom ukončenia živnosti.
    Naposledy upravil STRELEC : 11.03.07 at 16:04

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    natkov Pozri príspevok
    Môj klient ukončil podnikanie v 06/2006 môže si uplatniť odpis na auto?
    1. čo ďalej s leasingom?
    Pri ukončení živnosti, sa bude upravovať základ dane podľa § 17 o:

    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

    ...................

    Odpoveď od strelca k bodu 2 súhlasím.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.