Zavrieť

Porady

pausalne vydavky

prosim vas ked si ako zivnostnik uctujem za rok 2006 pausalne vydavky, musim ich mat aj v roku 2007? v roku 2007 mozem uctovat normalne vydavky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Pohar Pozri príspevok
    prosim vas ked si ako zivnostnik uctujem za rok 2006 pausalne vydavky, musim ich mat aj v roku 2007? v roku 2007 mozem uctovat normalne vydavky?
    Môžeš, ale pozri si podmienky:
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32

    zico je offline (nepripojený) zico

    zico
    Teda ak je rok 2006 prvým rokom podnikania a živnostník sa rozhodol uplatňovať percentuálne výdavky, neupravuje základ dane(lebo nemá o čo), len jednoducho vypočíta príslušné percento?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    zico Pozri príspevok
    Teda ak je rok 2006 prvým rokom podnikania a živnostník sa rozhodol uplatňovať percentuálne výdavky, neupravuje základ dane(lebo nemá o čo), len jednoducho vypočíta príslušné percento?
    áno, nič neupravuje. Proste si vyráta 40% z príjmu a dá do výdavkov. Samozrejme ak platil poistné tak aj to si môže spolu s 40% výdavkami odrátať

    zico je offline (nepripojený) zico

    zico
    Ďakujem,
    a ešte jedna vec: Nie je problémom pri uplatení paušálnych výdavkov, že živnostník bol časť roka aj zamestnancom a neskôr živnostníkom?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    zico Pozri príspevok
    Ďakujem,
    a ešte jedna vec: Nie je problémom pri uplatení paušálnych výdavkov, že živnostník bol časť roka aj zamestnancom a neskôr živnostníkom?
    V DP si zúčtuje všetky svoje príjmy počas roka 2006. Ale paušálne výdavky si v tomto prípade uplatní len na príjmy zo živnosti.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    zico Pozri príspevok
    Ďakujem,
    a ešte jedna vec: Nie je problémom pri uplatení paušálnych výdavkov, že živnostník bol časť roka aj zamestnancom a neskôr živnostníkom?
    Nie. Kľudne môžeš uplatniť paušálne výdavky na živnosť.

    ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

    ivetakli
    Ahojte, poraďáci, prosím Vás poraďte mi niekto, alebo ma nasmerujte na podobný problém, ono je to asi jednoduché, len s tým nemám skúsenosť. Robím DP B konateľovej manželke, má príjem zo záv.činnosti 240000,-- a ešte ako FO príjem z prenájmu nehnuteľnosti 33000,--, má nárok na 40% paušálnych výdavkov, neviem, či jej vznikne povinnosť dať to do DP a bola povinná platiť odvod? prosím poraďte Ďakujem

    Pohar je offline (nepripojený) Pohar

    Pohar
    prosím ešte jedna otázka -
    je presne definované kto si môže tých 40% uplatiť? prvý rok podnikám - volna živnosť, pomocné účtovné ekon. práce. atd......
    môžem si uplatniť 40% výdavky?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Pohar Pozri príspevok
    prosím ešte jedna otázka -
    je presne definované kto si môže tých 40% uplatiť? prvý rok podnikám - volna živnosť, pomocné účtovné ekon. práce. atd......
    môžem si uplatniť 40% výdavky?
    Áno, môžeš.
    Paušálne výdavky (60% remeselníci a 40% ostatní daňovníci), si môže uplatniť daňovník, ktorý si neuplatní preukázateľné výdavky a nie je plátcom DPH, (alebo je, ale len časť zdaňovacieho obdobia).
    Pozri § 6, odst. 10 Zákona o dani z príjmov.

    lu34 je offline (nepripojený) lu34

    lu34
    Dobry den,
    chcela by som vas poprosit o radu.
    V roku 2007 by som si chcela uplatnit pausalne vydavky 40%, takze na to myslim uz teraz a idem podavat upravene danove priznanie o jednu pohladavku 4000 Sk a nespotrebovany material za 8000 Sk. Takze mi z toho vychazda, ze na riadku 40 DP uvediem sumu 12 000, cim sa mi o tuto hodnotu zvysi danovy zaklad.
    Ako sa mi to cele ale premietne do tohtorocneho Vykazu o majetu a zavazkoch? Material si vykazem 0 a pohladavky tiez 0 ? Este by som sa rada spytala, co sa pise do riadku 14 resp. 19 V MaZ Opravna polozka k odplatne nadobudnutemu majetku(aktivna/pasivna)? Velmi pekne dakujem za radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.