Zavrieť

Porady

prikazna zmluva

ahojte,
mate niekto skusenosti s praktickym vyuzivanim prikaznych zmluv miesto byvalych dohod? chcela by som to pouzit na upratovaciu cinnost a na cinnost zakonneho zastupcu (podla zivnostenskeho zakona je povinnostou zivnostnika takehoto zastupcu mat). Moja otazka je - ak mate taketo zmluvy, nenapadol vam ich este danovy urad a druha vec - musi mat osoba ktorej cinnost "prikazujete" zivnost alebo do moze byt FO-nepodnikatel. dakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Mám klienta, ktorý má živnosť na určitú činnosť. Na takú istú činnosť má príkaznú zmluvu. Zmluva je platná od 1.1.2004 do 31.12.2004. Príhu zmluvy tvorí súpis vyplatených súm v jednotlivých mesicoch cca 240 000,-. Sumy sú vyplatené v hotovosti. Iný príjem daňovník nemá. Je to príjem zo živnosti? Poradte, dúfam, že sa s tým niekto stretol.

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Mono1050 - Prikazná zmluva na zákonného zástupcu sa nedá urobiť, tak musí byť uzatvorený pracovný pomer. Kontrolór živv. odd. Vám to nauzná. Na tú druhú činnosť môže byť.

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    baranovicova
    Mám klienta, ktorý má živnosť na určitú činnosť. Na takú istú činnosť má príkaznú zmluvu. Zmluva je platná od 1.1.2004 do 31.12.2004. Príhu zmluvy tvorí súpis vyplatených súm v jednotlivých mesicoch cca 240 000,-. Sumy sú vyplatené v hotovosti. Iný príjem daňovník nemá. Je to príjem zo živnosti? Poradte, dúfam, že sa s tým niekto stretol.
    Podľa môjho názoru je to číri nezmysel. Mať živnosť a robi na príkaznú zmluvu. Odvody ako platí?

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Najprv bola živnosť a začal platiť odvody. Potom sa pridružila príkazná zmluva. Zmluva je vystavená na meno a rodné číslo. Kde do DP zaradiť príjmy z príkaznej zmluvy? Najjednoduchšie by asi bolo, keby im fakturoval. Ale on pracuje na zariadení príkazcu.

    zuso je offline (nepripojený) zuso

    začiatočník v účtovníctve zuso
    Ja si myslím, že pokial sa tá činnosť ako živnostíka = činnosti v príkaznej zmluve, tak by som to pokladala, za príjem zo živnosti.
    Mám podobný prípad, kde živnostíčka vypláca iným živnostníkom za sprostredkovateľské služby, a má s nimi uzavreté zmluvy o sprostredkovaní. Síce je tu odlišnosť, lebo v tomto prípade sa uhrádzajú faktúry, a to tvoj klient nevystavuje. Takže najlepšie vystavovať faktúry, potom je to jasné - príjem zo živnosti.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Urobila som to tak, že je to akobz príjem zo žovnosti - 25% výdavky, lebo skutočné mal nižšie - odvody do ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.