Zavrieť

Porady

Mandátna, alebo príkazná, alebo aká zmluva?!

Už sme tu preberali aj mandátnu, aj príkaznú zmluvu. Mám však takýto špecifický prípad. Prosím Vás, poďte uvažovať so mnou.

FO nepodnikateľ, ktorý uzatvoril s FO podnikateľom zmluvu o tichom spoločenstve, nie je nikde zamestnaný ani vedený na úrade práce, neplatí odvody, skrátka dobrovoľne nezamestnaný, dohodol sa s dotyčným podnikateľom, že okrem toho, že mu bude tichým spoločníkom, bude v jeho mene a na jeho účet riadiť jeho prevádzku.
Takže takáto je situácia, ale čo ďalej?! Akú zmluvu by mali uzatvoriť títo dvaja "mudrci"? Nesedí mi tu ani mandátna zmluva, nie som si istá ani tou príkaznou zmluvou. Akože vôbec sa mi tento ich vzťah nepáči, pretože mám za to, že to zaváňa pracovnoprávnym vzťahom, alebo obchodným vzťahom, ale to by musela tá FO nepodnikateľ založiť živnosť...

Čo hovoríte na to?!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Mandátna zmluva sa uzatvára medzi podnikateľmi. Pokiaľ viem, ale ešte sa popozerám...

    kolozvh je offline (nepripojený) kolozvh

    kolozvh
    Záleží od toho, či ide o odplatnú alebo bezodplatnú zmluvu. Pokiaľ sa jedná o odplatnú zmluvu, pôjde o mandát, nakoľko aj jednou zo zmluvných strán nie je podnikateľ, môžu si zvoliť Obchhodný zákonník (voľba zákona). V prípade, ak je zmluva bezodplatná, pôjde o príkaznú, alebo nepomenovanú zmluvu podľa Občianského zákonníka.

    Mandátna, alebo príkazná, alebo aká zmluva?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.