Zavrieť

Porady

tvorba OP k pohladavkam

ako by ste uctovali OP k pohladavkam podla §20 v pripade, ze k 31.12. evidujete pohladavku na kt. mate moznost tvorit OP v urcitej vyske, avsak pohladavka je uhradena napr. v priebehu januara nasledujuceho obdobia, co uz pri zostavovani uctovnej zavierky viete. Zrusite vytvorenu OP? alebo neberiete uhradu v nasledujucom roku do uvahy a ponechate povodne vytvorenu OP?

vdaka za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Robo Pozri príspevok
    ako by ste uctovali OP k pohladavkam podla §20 v pripade, ze k 31.12. evidujete pohladavku na kt. mate moznost tvorit OP v urcitej vyske, avsak pohladavka je uhradena napr. v priebehu januara nasledujuceho obdobia, co uz pri zostavovani uctovnej zavierky viete. Zrusite vytvorenu OP? alebo neberiete uhradu v nasledujucom roku do uvahy a ponechate povodne vytvorenu OP?

    vdaka za radu.
    V roku 2006 by som účtovala vytvorenie opravnej položky v príslušnej výške 558/391, v roku 2007 by som zrušila opravnú položku 391/658 v zmysle zák.ustanovení

    Robo je offline (nepripojený) Robo

    Robo
    cize nezrusit ju este v ramci upravujucich operacii aj napriek tomu ze pri zostaveni zavierky uz viem ze dovod tvorby OP pominul

    vdaka

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ja ak viem, že už bola začiatkom roka 2007 uhradená netvorím OP lebo do dňa schválenia účtovnej závierky sme už o tom vedeli ide o tzv. upravujúce uzávierkové operácie.

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    ja by som tiez netvorila, ale tvorim aj na taketo, pretoze mame nasou materskou spolocnostou dane urcite pravidla uctovania, ale budem ju posudzovat ako nedanovu ( uct.na 559), tak sa vraj budu k tomu stavat aj danove urady, pretoze, ak viem, ze je uz uhradena, pominuli tie dovody a tym padom vlastne aj riziko nezaplatenia a OP nemala byt v nakladoch...

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Ester plus Pozri príspevok
    Ja ak viem, že už bola začiatkom roka 2007 uhradená netvorím OP lebo do dňa schválenia účtovnej závierky sme už o tom vedeli ide o tzv. upravujúce uzávierkové operácie.
    Súhlasím, uvedené je upravené v Postupoch PÚ v § 18:

    "9) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa posudzuje opodstatnenosť účtovania tvorby opravnej položky a trvania opodstatnenosti existencie a sumy už vytvorenej opravnej položky k majetku. Posudzuje sa potreba účtovania upravujúcich závierkových účtovných prípadov podľa § 2a ods. 1 písm. b), napríklad v prípade vyhlásenia konkurzu alebo reštrukutralizácie16) na niektorého z odberateľov, ktoré sa uskutočnilo po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ktorým sa spravidla potvrdí, že znehodnotenie pohľadávok z obchodného styku existovalo už ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka."

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    Danila Pozri príspevok
    V roku 2006 by som účtovala vytvorenie opravnej položky v príslušnej výške 558/391, v roku 2007 by som zrušila opravnú položku 391/658 v zmysle zák.ustanovení

    este male upozornenie, v roku 2007 sa uz opravne polozky k pohl. v zmysle PU zuctovavaju v prospech uctu 648, ak pominulo riziko nezaplatenia alebo sa nepreukaze ich opodstatnenost...a ucet 658 bol uz v novej uctovej osnove zruseny

    opravujem ucet 648 na zaklade upozornenia ingi-spravne ma byt 547
    Naposledy upravil mango11 : 09.03.07 at 18:11

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    mango11 Pozri príspevok
    este male upozornenie, v roku 2007 sa uz opravne polozky k pohl. v zmysle PU zuctovavaju v prospech uctu 648, ak pominulo riziko nezaplatenia alebo sa nepreukaze ich opodstatnenost...a ucet 658 bol uz v novej uctovej osnove zruseny
    Ešte jedno upozornenie , od 01.01.2007 sa v zmysle ostatnej novely Postupov PÚ zánik opodstatnenosti OP účtuje v prospech novozavedeného účtu 547 Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.
    Odporúčam prečítať odborný článok, ktorý pre nás vypracoval kolega Mudroš: http://www.porada.sk/t41541-noveliza...-1-2007-a.html

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    ingi Pozri príspevok
    Ešte jedno upozornenie , od 01.01.2007 sa v zmysle ostatnej novely Postupov PÚ zánik opodstatnenosti OP účtuje v prospech novozavedeného účtu 547 Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.
    Odporúčam prečítať odborný článok, ktorý pre nás vypracoval kolega Mudroš: http://www.porada.sk/t41541-noveliza...-1-2007-a.html
    ingi opat s tebou suhlasim, pozrela som si FS 12/2006 a mas pravdu-tvorba aj zuctovanie ide na 547...takze sa ospravedlnujem za chybu - 648...svoj prispevok som pisala na zaklade materialov
    zo skolenia od Ing. Cenigovej, mozno tam bol preklep, lebo aj tvorbu tam pisala na 546....zajtra idem do prace, tak este mrknem do toho materialu a dam vediet...aby som nahodou krivo neobvinila..

    tak citam ten material zo skolenia, je to taka zlta brozura od Ing. Cenigovej a je to tu tak ako som pisala-zuctovanie OP na 648, co je teda nespravne...ale mylit sa je ludske

    este pripajam link: http://www2.ceniga.sk/files/material...MAT1_UZ_06.pdf
    Naposledy upravil mango11 : 10.03.07 at 18:52

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    ingi Pozri príspevok
    Ešte jedno upozornenie , od 01.01.2007 sa v zmysle ostatnej novely Postupov PÚ zánik opodstatnenosti OP účtuje v prospech novozavedeného účtu 547 Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.
    Odporúčam prečítať odborný článok, ktorý pre nás vypracoval kolega Mudroš: http://www.porada.sk/t41541-noveliza...-1-2007-a.html
    Ďakujem za opravu. Ešte stále som zahrabaná v starých rokoch. Ospravedlňujem sa.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    mango11 Pozri príspevok
    ingi opat s tebou suhlasim, pozrela som si FS 12/2006 a mas pravdu-tvorba aj zuctovanie ide na 547...takze sa ospravedlnujem za chybu - 648...svoj prispevok som pisala na zaklade materialov
    zo skolenia od Ing. Cenigovej, mozno tam bol preklep, lebo aj tvorbu tam pisala na 546....zajtra idem do prace, tak este mrknem do toho materialu a dam vediet...aby som nahodou krivo neobvinila..
    Danila
    Ďakujem za opravu. Ešte stále som zahrabaná v starých rokoch. Ospravedlňujem sa
    V návale našich poviností nám všetkým môže ujsť viacero informácií...mne sa to môže stať tiež ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.