Zavrieť

Porady

Zníženie základu dane

Som strašne zúfala a prosím o radu.
Vypočítavajú sa odvody do poisťovní z čiastkového základu dane alebo zo základu dane?
Je už známa maximálna výška odvodov do ZP?
Na začiatku roka som v peňažnom denníku omylom zapísala POZD do kolónky PNZD, kontrolovala som to viac krát, ale bohužiaľ som to zistila až teraz. Tým pádom sa ČZD z príjmov podľa §6 zvýšil zo 197 860,- Sk na 521 996,- Sk. Dá sa s tým ešte niečo robiť? Nejde ani tak o zaplatenie dane, ako o odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne.
Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ejka2403 je offline (nepripojený) ejka2403

    ejka2403
    Žiadna reakcia, žiadna pomoc? Som beznádejný prípad a nezostáva mi nič iné len začať šetriť, aby som "poškodenému" prispievala na odvody?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ejka2403 Pozri príspevok
    Som strašne zúfala a prosím o radu.
    Vypočítavajú sa odvody do poisťovní z čiastkového základu dane alebo zo základu dane?
    Je už známa maximálna výška odvodov do ZP?
    Na začiatku roka som v peňažnom denníku omylom zapísala POZD do kolónky PNZD, kontrolovala som to viac krát, ale bohužiaľ som to zistila až teraz. Tým pádom sa ČZD z príjmov podľa §6 zvýšil zo 197 860,- Sk na 521 996,- Sk. Dá sa s tým ešte niečo robiť? Nejde ani tak o zaplatenie dane, ako o odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne.
    Ďakujem!
    1. Vymeriavací základ pre odvody do ZP sa spočítavajú. Takže pokiaľ by mal subjekt §6 i §5 - tak sa to všetko vyrovná v RZZP.

    2. Pri SP je tiež maximálny vymeriavací základ.
    http://http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=924

    A pokiaľ by príjem zo závislej činnosti bol napr. 50tis brutto, tak odvody na nemocenske neplatí zo živnosti vôbec, a ostatné platí iba z rozdieľu medzi max. vymeriavacím základom a príjmom zo závislej činnosti. (51 822 - 50.000) O spôsobe kompenzácie sa treba porozprávať s miestne príslušnou SP.


    Zo stránky VŠZP:
    Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) § 16 ods. 8 písm. b/:

    Bez ZP
    Minimálne 14 % z minimálnej mzdy 7 600,00 1064,00
    Maximálne 14 % z trojn. priem. mesačnej . mzdy 51 822,00 7 256,00

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ejka2403 Pozri príspevok
    Som strašne zúfala a prosím o radu.
    Na začiatku roka som v peňažnom denníku omylom zapísala POZD do kolónky PNZD, kontrolovala som to viac krát, ale bohužiaľ som to zistila až teraz. Tým pádom sa ČZD z príjmov podľa §6 zvýšil zo 197 860,- Sk na 521 996,- Sk. Dá sa s tým ešte niečo robiť? Nejde ani tak o zaplatenie dane, ako o odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne.
    Ďakujem!
    Nebudte zúfalá, ...
    K 31.12. na základe interného dokladu urobte uzávierkovú úpravu účtovania POZD. A budete to mať v poridku, ešte si raz prezrite, či máte príjmy zaučtované tam, kde patria, či sú výdavky skutočne VOZD. Nestresujte sa, máte ešte čas.
    A tento vyšší ČZD z par. 6, Vám zvýši ZD, a tým i platbu do fondov od 1.7.2007, ale ešte platíte postarom.
    To sa mi páči, ten Váš výrok, že Nejde ani tak o zaplatenie dane, ako o platbu so fondov, týmto uzavierkovým účtovaním sa Vám riadne navýši ČZD oproti predchádzajúcemu, aj daň bude omnoho vyššia.

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    súhlasim s Betkou...a ak ste už podala daňové priznanie, tak ešte je stále čas na opravné.

    Stanoq je offline (nepripojený) Stanoq

    Stanoq
    zamako Pozri príspevok
    súhlasim s Betkou...a ak ste už podala daňové priznanie, tak ešte je stále čas na opravné.
    to ano, len ci nebude aj neaka pokuta za opravne, nieviem ako to funguje v praxi...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Stanoq Pozri príspevok
    to ano, len ci nebude aj neaka pokuta za opravne, nieviem ako to funguje v praxi...
    Za opravné nebude žiadna.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Stanoq Pozri príspevok
    to ano, len ci nebude aj neaka pokuta za opravne, nieviem ako to funguje v praxi...
    Ak podá opravné daňové priznanie v termíne do 2. 4. 2007, nie je žiadny postih a na prvé DP sa neprihliada.

    Ejka, pre výpočet vymeriavacieho základu je dôležitý rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Ak podnikal celých 12 mesiacov, tento rozdiel vydelíš 24 a dostaneš vymeriavací základ. A prečo máš obavu, aby si mu šetrila na odvody. Veď pokiaľ toľko zarobil, ty to asi ťažko ovplyvníš.

    Zníženie základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.