Zavrieť

Porady

Daňový bonus - rozvedení manželia

Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzu1 Pozri príspevok
Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?

Kvôli červeným písanému nie.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Nemá nárok, keďže nežijú v spoločnej domácnosti.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzu1 Pozri príspevok
Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?
Nie, nemá/ nie je tam spoločná domácnosť).
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

zuzu1 Pozri príspevok
Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?
Nie...,
Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11
nespĺňa zvýraznenú podmienku
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

NIE. DB si môže uplatniť rodič, ak dieťa s ním žije v domácnosti.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak náhodou ešte žijú v spoločnej domácnosti, tak nárok má, inak nie.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Čo to znamená žiť v spoločnej domácnosti ? Znamená to rovnaký trvalý pobyt? Môj klient nie je ženatý, žije s priateľkou a ich dieťaťom v spoločnej domácnosti, ale nemá tam trvalý pobyt.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Bea Š.;433425]Čo to znamená žiť v spoločnej domácnosti ? Znamená to rovnaký trvalý pobyt? Môj klient nie je ženatý, žije s priateľkou a ich dieťaťom v spoločnej domácnosti, Zákon hovorí len o manžel-manželka, nie druh-družka. DB si uplatní pravdepodobne matka. ale nemá tam trvalý pobyt.[/quot
Je to nedokonalosť zákona, ale pokiaľ je matka na MD a nepoberá zdaniteľný príjem, tak o DB príde.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Spoločná domácnoť nemusí byť rovnaký trvalý pobyt.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Dieťa by muselo byť zverené do výchovy otcovi, čo je asi málo pravdepodobné.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Tiež si myslím a podľa mňa nerozhoduje vzťah manžel, manželka, ale to či je to dieťa vlastné, osv...atď. a či žijú spolu v spoločnej domácnosti.( Nie TP)
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Určite musí byť zverené do výchovy? Nestačí, že je jeho vlastné ?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Bea Š. Pozri príspevok
Tiež si myslím a podľa mňa nerozhoduje vzťah manžel, manželka, ale to či je to dieťa vlastné, osv...atď. a či žijú spolu v spoločnej domácnosti.( Nie TP)
V ZDP §33 je odvolávka na §115 Obč. zákonníka - definovanie spoločnej domácnosti. Je pravda, že tam nie je určená forma vzťahu partnerov. Len preukazovanie vzťahu a "spoločnej domácnosti" je potom problém.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Vôbec v tom nevidím problém, žijú v domácnosti - tzn. uhrádzajú spoločne náklady ........ a dieťa je jeho vlastné, žiadne zverenie súdom jednoznačne si môže otec uplatniť DB.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Pepa Pozri príspevok
Vôbec v tom nevidím problém, žijú v domácnosti - tzn. uhrádzajú spoločne náklady ........ a dieťa je jeho vlastné, žiadne zverenie súdom jednoznačne si môže otec uplatniť DB.
Mne sa to také jednoznančné nezdá. Zverenie súdom by bolo niečo jednoznačné, spoločný trvalý pobyt by preukazoval spoločnú domácnosť ...
Nie je tu tak trochu problém!? Vzťah k dieťaťu preukáže jeho RL predpokladám, len tá spoločná domácnosť sa mi nejako nepozdáva.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

V Občianskom zákonníku je domácnosť definovaná ako: "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby." Zamestnanec je rozvedný. S bývalou manželkou bývajú stále spolu. Deti boli zverené matke. Matka nemá žiaden príjem. Ako sa preukazuje spoločná domácnosť? Ak by napr. zamestnanec platil vodu, elektriku, plyn,... kupoval jedlo - nechá si doklady, ktorými sa preukáže? Mohol by si potom uplatniť daňový bonus na deti?

Príp. ak je to po rozvode, keď bývalí manželia zostanú žiť "pod jednou strechou"? Určí súd už pri rozvode, že "ty budeš prispievať na domácnosť toľko a toľko" - teda v tomto prípade by bolo jasné, že ide o spoločnú domácnosť?
Naposledy upravil Llívia : 20.10.08 at 07:22
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Keďže si s mojím problémom neviem rady, prestala som uplatňovať u zamestnanca daňový bonus. Dúfam, že kým sa bude robiť ročné zúčtovanie, tak sa mi záhadnú otázku okolo spoločnej domácnosti podarí vyriešiť. Nerada by som pripravila zamestnanca o niečo, čo mu patrí.
0 0
JanoL JanoL

JanoL je offline (nepripojený) JanoL

Pepa Pozri príspevok
Vôbec v tom nevidím problém, žijú v domácnosti - tzn. uhrádzajú spoločne náklady ........ a dieťa je jeho vlastné, žiadne zverenie súdom jednoznačne si môže otec uplatniť DB.
Súhlasím s Pepa.

Ja som si dal pre istotu predložiť od otca čestné prehlásenie, že žijú po rozvode naďalej v spoločnej domácnosti a bonus som priznával otcovi naďalej.

Jano
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

Dobrý deň, prosím požiadať o radu pri nasledovnej otázke........

zamestnancovi dcéra prerušila štúdium na vysokej škole zo zdravotných dôvodov. Niekto mu vraj poradil, že ak je prerušenie študia zo zdravotných dôvodov ma naďalej nárok na poberanie daňového bonusu.

Osobne si myslím, že nárok na daňový bonus nemá........... Týmto si chcem danú informáciu overiť, alebo sa mýlim?

Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

JanoL Pozri príspevok
Súhlasím s Pepa.

Ja som si dal pre istotu predložiť od otca čestné prehlásenie, že žijú po rozvode naďalej v spoločnej domácnosti a bonus som priznával otcovi naďalej.

Jano
To čestné prehlásenie je zbytočné, lebo daňový bonus sa uplatňuje na základe iných dokladov. Keď si ho zamestnanec uplatní neoprávnene, on bude za to postihovaný. Ide skôr o to, aby dokázal v budúcnosti preukázať, že žili v spoločnej domácnosti. Tiež mám takýto problém s jedným zamestnancom po (jeho) rozvode (viď moje príspevky vyššie).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať