Zavrieť

Porady

leasing

večne váham a špekulujem :-) ...viac
Ahoj,

potrebovala by som poradiť, nejaký chytrák mi v roku 2005 poradil, že ak sme zaplatili prvú zvýšenú splátku na leasing, že ju v daňovom priznaní môžem uviesť ako položku znižujúcu základ dane, tak som to teda urobila, len teraz netuším, čo v tomto roku, môžem tam dať normálne odpis tak ako v minulom roku, alebo čo s tým mám urobiť, som z toho úprimne v koncoch....

vopred ďakujem za pomoc

Dada
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dadaf Pozri príspevok
Ahoj,

potrebovala by som poradiť, nejaký chytrák mi v roku 2005 poradil, že ak sme zaplatili prvú zvýšenú splátku na leasing, že ju v daňovom priznaní môžem uviesť ako položku znižujúcu základ dane, tak som to teda urobila, len teraz netuším, čo v tomto roku, môžem tam dať normálne odpis tak ako v minulom roku, alebo čo s tým mám urobiť, som z toho úprimne v koncoch....

vopred ďakujem za pomoc

Dada
Odporúčam podať dodatočné DP za rok 2005, a v r. 2006 uplatniť odpisy ako treba. Ako mohol nejaký chytrák takto nachytať účtovného a daňového poradcu .
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

A doporučujem,prečítať účtovanie leasingu poriadne a nie dať na doporučenia chytrákov.Potom sú z toho takéto problémy.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Účtovník a daňový poradca by mohol vedieť, že máme ZÁKONY.
0 0
dadaf dadaf

dadaf je offline (nepripojený) dadaf

večne váham a špekulujem :-) ...viac
no ja viem, že vám to možno pripadá smiešne, ale poradil mi to fundovaný účtovník v leasingovke, neustále opakoval, že 1. zvýšená splátka nie je to isté ako akontácia....
OK, som krava, a nenašli by ste iné riešenie ako podať to opravné priznanie?
:-(
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

veruže nenašli...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

A mne poradíte?
Auto prevzaté a leasingová zmluva uzavretá 3.12.2006. Tiež uhradená zvýšená splátka a poplatok za vystavenie zmluvy.
Prvá splátka mala byť uhradená 7.1.2007, tak som si aj všetko pripravila v Maríninej tabuľke a teraz som zistila, že prvú splátku uhradili už v decembri. Môžem ju zaúčtovať a aj odpisy za december 2006?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

smith Pozri príspevok
Odporúčam podať dodatočné DP za rok 2005, a v r. 2006 uplatniť odpisy ako treba. Ako mohol nejaký chytrák takto nachytať účtovného a daňového poradcu .
Nečudujme sa. Od roku 2004 lízing prešiel zmenami oproti predchádzajúcemu obdobiu a ešte aj počas tohoto obdobia sa menia názory na to čo je vstupná cena lízingu. Ja som iniciatívne od Dashoffera objednal publikáciu v elektronickej podobe Všetko o lízingu a bola tam fatálna chyba o účtovaní DPH pri osobnom vozidle z ktorého nie je možný odpočet DPH. V publikácii DPH zahrnuli do vstupnej ceny.

Po tejto skúsenosti som spomenuté vydavateľstvo požiadal, aby vyškrtli meno našej firmy z databáz odberateľov aj z adresára elektronickej pošty. No oni sú ako vši, musel som ich zaradiť medzi spam, aby ma viac nemýlila ich agresívna ponuka, ktorá nie je zaručená.

Preto viac verím www.PORADA.sk

apo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kukučka Pozri príspevok
A mne poradíte?
Auto prevzaté a leasingová zmluva uzavretá 3.12.2006. Tiež uhradená zvýšená splátka a poplatok za vystavenie zmluvy.
Prvá splátka mala byť uhradená 7.1.2007, tak som si aj všetko pripravila v Maríninej tabuľke a teraz som zistila, že prvú splátku uhradili už v decembri. Môžem ju zaúčtovať a aj odpisy za december 2006?

Betka zaradíš do majetku dňom 3.12.2006, vypočítaš k 31.12.2006 odpisy a zaúčtuješ do prevádzkovej réžie cez ID v rámci uzávierkových operácii.

O splátke účtuješ v decembri .

Ostatné podľa tabuľky od Maríny .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pre kukučku:
Tabuľka - netabuľka (mimochodom perfekntá ), urobíš si ju Bety nanovo ...Auto bolo prevzaté, začalo sa používať , zvýšená splátka uhradená v 12/06 ....odpis za 12/06 by som urobila.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

veď hej, ale potom sa môže stať, že v roku 2007 bude 11 splátok a 12 odpisov?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kukučka Pozri príspevok
A mne poradíte?
Auto prevzaté a leasingová zmluva uzavretá 3.12.2006. Tiež uhradená zvýšená splátka a poplatok za vystavenie zmluvy.
Prvá splátka mala byť uhradená 7.1.2007, tak som si aj všetko pripravila v Maríninej tabuľke a teraz som zistila, že prvú splátku uhradili už v decembri. Môžem ju zaúčtovať a aj odpisy za december 2006?
Odpisy pôjdu od mesiaca v ktorom došlo k fyzickému prevzatiu premetu lízingu. Riešili sme tu problém, že lízingovky ako výhodu posúvajú splátkový kalendár o jeden až dva mesiace za prevzatím predmetu lízingu. Takže sa nám stane, že lízing sme už celý odpísali ale splátky pokračujú a až potom odkúpime predmet lízingu.

No čo už narobíme, keď v lízingovkách sú samí dobráci a chcú nám tak dobre.

apo
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Odpis za 12/06 treba urobiť bez nejakej závislosti na predčasnú úhradu splátky.
§ 26 ZoDP
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

Predmet leasingu bol prevzatý v 12/06 .
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Paula Pozri príspevok
Pre kukučku:
Tabuľka - netabuľka (mimochodom perfekntá ), urobíš si ju Bety nanovo ...Auto bolo prevzaté, začalo sa používať , zvýšená splátka uhradená v 12/06 ....odpis za 12/06 by som urobila.
tak tak, používam - odpisujem.
Máš pravdu tabuľka - netabuľka, ktovie ako budú vyzerať splátky o dva roky a nieto ešte o štyri!
Miesto vypisovania tu som to už mohla mať hotové
A ďakujem za rady.
Naposledy upravil kukučka : 13.03.07 at 18:54 Dôvod: pravopis
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kukučka Pozri príspevok
tak tak, používam - odpisujem.
Máš pravdu tabuľka - netabuľka, ktovie ako budú vyzerať splátky o dva roky a nieto ešte o štyri!
Miesto vypisovania tu som to už mohla mať hotové
A ďakujem za rady.
Tabuľky, ktoré si stiahneš musíš brať iba ako barličku, nie ako 100% nástroj nakoľko od jednej lízingovky nemusíš dostať dva rovnako sa v účtovníctve správajúce lízingy.

No a urobiť veľmi obecnú tabuľku to je fuška, každý robí tabuľku pre seba dá ju ako pomôcku na prípadné dotvorenie ďalším poraďákom.

apo
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

spýtam sa, snáď ma nevyhrešíte
kúpil si SZČO
auto na lízing (rok výroby 2000), v osvedčení o evidencii je vlastník uvedený ČSOB Leasing a.s,
držiteľ osvedčenia - XY a má v tom osvedčení uvedené svoje IČO
musí SZČO zaradiť auto do majetku firmy alebo nemusí?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivana Š Pozri príspevok
spýtam sa, snáď ma nevyhrešíte
kúpil si SZČO
auto na lízing (rok výroby 2000), v osvedčení o evidencii je vlastník uvedený ČSOB Leasing a.s,
držiteľ osvedčenia - XY a má v tom osvedčení uvedené svoje IČO
musí SZČO zaradiť auto do majetku firmy alebo nemusí?
Ak si ho obstaral na lízing, tak ho aj zaradí, a bude odpisovať, rovnomerne po celú dobu lízingu.
0 0
PetrikF PetrikF

PetrikF je offline (nepripojený) PetrikF

Ja mám v rámci leasingu a odpisov vychytávok niekoľko...totiž:
auto kúpené v 29.7.2005 – leasing na dva roky!! - cena 144000 – moja bývala účtovníčka všetky splátky v roku 2005 rozdelila na VOZD a VNZD ale dala do odpisov za rok 2005 sumu 36000... takže ak sa správne dostávam do problematiky účtovania leasingu, tak je všetko zle...lebo to nespĺňa ani podmienky finančného prenájmu, a aj samotný odpis je nesprávny, keďže to mala byť iba polovica...tak som teraz z toho na prášky...
Ako to malo byť, prosím Vás zaúčtované správne? A čo s rozliatym mliekom??
Vopred ďakujem za rady...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
PetrikF Pozri príspevok
Ja mám v rámci leasingu a odpisov vychytávok niekoľko...totiž:
auto kúpené v 29.7.2005 – leasing na dva roky!! - cena 144000 – moja bývala účtovníčka všetky splátky v roku 2005 rozdelila na VOZD a VNZD ale dala do odpisov za rok 2005 sumu 36000... takže ak sa správne dostávam do problematiky účtovania leasingu, tak je všetko zle...lebo to nespĺňa ani podmienky finančného prenájmu, a aj samotný odpis je nesprávny, keďže to mala byť iba polovica...tak som teraz z toho na prášky...
Ako to malo byť, prosím Vás zaúčtované správne? A čo s rozliatym mliekom??
Vopred ďakujem za rady...
pozri tu

http://www.porada.sk/showthread.php?...%B5ka+l%EDzing

http://www.porada.sk/t46359-lizing-o...ghlight=lizing
Naposledy upravil Zita5 : 13.03.07 at 20:30
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Odpis za rok 2005 je v poriadku ak auto zaradila do majetku a odpisuje ho zo sumy 144 000,- 4 roky.Zrejme po prečítaní zmluvy zistila,že sa nejedná o leasing,ale skor o nejaký úver.Splátky sa v takomto prípade účtujú ako VNZD a na konci roka sa uplatní odpis.Nerozumiem tomu čo si myslel tou polovicou?Takže ak máš odpis za rok 2005 vo výške 36 000,.-je to v poriadku.Kto je zapísaný ako vlastník v tech.preukaze?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať