Zavrieť

Porady

leasing

večne váham a špekulujem :-) ...viac
Ahoj,

potrebovala by som poradiť, nejaký chytrák mi v roku 2005 poradil, že ak sme zaplatili prvú zvýšenú splátku na leasing, že ju v daňovom priznaní môžem uviesť ako položku znižujúcu základ dane, tak som to teda urobila, len teraz netuším, čo v tomto roku, môžem tam dať normálne odpis tak ako v minulom roku, alebo čo s tým mám urobiť, som z toho úprimne v koncoch....

vopred ďakujem za pomoc

Dada
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zuzanak1 Pozri príspevok
A ešte mám jednu otázočku. V roku 2006 (28.12.) FO SZČO kúpil na lesing nákladný automobil, vtedy som ho dala ako obstarané na kartu majetku, zaplatil 1. zvýšenú splátku. Tú som - sumu bez dane dala na VNZD a DPH som uplatnila. Technický preukaz - ŠPZ ale dostal až 13.2.2008, vtedy som dala zaradenie a od tohoto dátumu počítam aj odpisy. Je to správne ? Ďakujem za pomoc.
odpisy u fin. nájmu- §26, odst. 9

...Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
evina Pozri príspevok
§ 19 odst. 3 písm. o Ti hovorí o tom, že robíš dobre, t.j. finančný úrok je VOZD celý z každej splátky.
V § 17 odst. 26 písm. a je riešené predčasné ukončenie lizingu - porušenie podmienok lizingu.
Ďakujem ti pekne, už som sa zľakla, že mi niečo ušlo.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
evina Pozri príspevok
odpisy u fin. nájmu- §26, odst. 9

...Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
môžeš mi to povedať tak nejak zrozumiteľne, vlastnými slovami ? Podľa mňa auto bolo spôsobilé na užívanie, až keď malo značky. ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

evina Pozri príspevok
odpisy u fin. nájmu- §26, odst. 9

...Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
Zuzanak1 Pozri príspevok
môžeš mi to povedať tak nejak zrozumiteľne, vlastnými slovami ? Podľa mňa auto bolo spôsobilé na užívanie, až keď malo značky. ďakujem.
Dôležité slovo som zvýraznila tučným - deň prevzatia predmetu finančného prenájmu.
Čo majú značky spoločné so spôsobilosťou MV na používanie ... však existujú aj tzv. prevozné značky a jazdíme s nimi ...
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Johanka Pozri príspevok
Dôležité slovo som zvýraznila tučným - deň prevzatia predmetu finančného prenájmu.
Čo majú značky spoločné so spôsobilosťou MV na používanie ... však existujú aj tzv. prevozné značky a jazdíme s nimi ...
Rozumiem, takže keď ho začal naozaj používať až toho 13.2.2007, aj tak som mala dať za december 2007 Odpisy. Takže teraz za rok 2006 mám smolu (aj tak mal stratu). Ale v odpisovom pláne už musím ten december zohľadniť. Dobre som to pochopila ? ďakujem za ochotu komunikovať.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Johanka, ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Už som tu aj ja s problémom leasing - všetko som si pekne naštudovala ale asi som už nechápavá. Bojujem s leasingom v PÚ neplatca DPH. Podnikateľ si vybral leasing až na 60 mesiacov a nie som si istá či som dobre pochopila odpisovanie. Vozidlo si zaradím do majetku a budem ho odpisovať, len nie som si istá či 60 mesiacov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 26 ods.8 Zákona o dani z príjmov
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte už som tu zasa. Zasa som niečo čítala, a mám problém. Mám auto na leasing na 48 mesiacov, v JÚ. V tom článku, čo som čítala, bolo uvedené odpisovanie, účtovné 48 mesiacov a daňové 36 mesiacov. Má to tak byť ? Nemá by ť odpis rovnaký ? 48 mesiacov ? ďakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte už som tu zasa. Zasa som niečo čítala, a mám problém. Mám auto na leasing na 48 mesiacov, v JÚ. V tom článku, čo som čítala, bolo uvedené odpisovanie, účtovné 48 mesiacov a daňové 36 mesiacov. Má to tak byť ? Nemá by ť odpis rovnaký ? 48 mesiacov ? ďakujem.
Možno, že nejaký účtovný fanatik takto postupuje, ale nie je dôvod. Ja si takto nekomplikujem život v PÚ a JÚ už vôbec nie, nakoľko pre zistenie základu dane sú účtovné odpisy nepodstatné. Preto u mňa sa účtovné odpisy vždy rovnajú daňovým.

apo
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

apo Pozri príspevok
Možno, že nejaký účtovný fanatik takto postupuje, ale nie je dôvod. Ja si takto nekomplikujem život v PÚ a JÚ už vôbec nie, nakoľko pre zistenie základu dane sú účtovné odpisy nepodstatné. Preto u mňa sa účtovné odpisy vždy rovnajú daňovým.

apo
No... ja som potom účtovný fanatik... ja si takto život komplikujem...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Proti gustu žiadny dišputát.

apo
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
apo Pozri príspevok
Možno, že nejaký účtovný fanatik takto postupuje, ale nie je dôvod. Ja si takto nekomplikujem život v PÚ a JÚ už vôbec nie, nakoľko pre zistenie základu dane sú účtovné odpisy nepodstatné. Preto u mňa sa účtovné odpisy vždy rovnajú daňovým.

apo
ďakujem za odpoveď. Tomu rozumiem, skôr ma trápi otázka, či keď mám leasing na 48.mesiacov, daňové odpisy sú 36.mesiacov ?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zuzanak1 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď. Tomu rozumiem, skôr ma trápi otázka, či keď mám leasing na 48.mesiacov, daňové odpisy sú 36.mesiacov ?
Pre daňové odpisy sa musí obstarávacia cena (istina) rovnomerne rozdeliť na dobu trvania finančného prenájmu, teda v Tvojom prípade na 48 mesiacov (bez ohľadu na prípadnú dobu účtovného odpisovania).
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
andrej_rv Pozri príspevok
Pre daňové odpisy sa musí obstarávacia cena (istina) rovnomerne rozdeliť na dobu trvania finančného prenájmu, teda v Tvojom prípade na 48 mesiacov (bez ohľadu na prípadnú dobu účtovného odpisovania).
ďakujem, je mi to jasné, aj mi to vlastne bolo jasné, len niekedy keď čítam, tak potom začnem pochybovať. Pozrela som si ten článok ešte raz, a tam si dobrovolne určili 48 mesiacov UO. Ja som myslela, že aj lesing je na 48 mesiacov, preto ma to zpochybnilo, že prečo teda dali DO 36.
Ešte raz dik.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím Vás,do OC osobn.automobilu zaratavam istinu+ leasingový poplatok (JÚ,neplatca DPH).Z tento ceny vypočítam odpisy-podľa mesiacov celkom a potom na jednotlivé roky.
Do záväzkov si zaúčtujem OC osobného automobilu a keď splácam leasing,úhrady si priraďujem ako splácanie záväzku voči leasingovej spoločnosti..?
Keď som splátku leasingu za 12/2007 platila až v 1/2008, DPH a fin.úrok mi idú do nákladov až v r.2008, na odpisy r.2007 to vplyv nemá.
Môžete mi toto prosím vás skontrolovať?ďakujem moc
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

vyplň si túto tabuľku v prvom príspevku pod reklamou: http://www.porada.sk/t9121-leasing-t...-v-exceli.html
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Fi mala od r. 2004 leasing na nákladný automobil, vo februári 2007 mala poslednú splátku leasingu.. splátkový kalendár je v slovenských korunách (zluvu som nedostala - len teraz po vyžiadaní splátkový kalendár - keďže som nevedela k čomu priradiť platby) v januári 2007 fi obdržala "list" z ČSOB o zúčtovaní fa za pohyb kurzu EUR voči SKK k tejto zmluve.. v nom je len uvedená suma 62748,60 ktorá bola následne znížená o zmluvnú pokutu za nedodržanie termínu splátok a pripisaná na účet.. uf bojujem s tým ako zúčtovať túto platbu.. fi je kvartálny platca DPH (účtovníctvo som prebrala a dávam dokopy rok 2007) list by mal obsahovať ako prílohu "doklad o oprave zákldu dane" no žiaľ nemám ho (nedodali mi ho z fi).. som z toho zúfala, zrejme bude potrebné podať aj opravné DPH za I.Q..
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

Prajem pekny den,
aj ja by som mala otazku, co sa tyka leasingu v eurach..Uctujem JU platcu DPH. Neviem ako zaradit osobny automobil zakupeny na leasing v eur, akym kurzom prepocitat vstupnu cenu pri zaradeni?? ked splatky budu mat vzdy iny kurz prepoctu?? chapem spravne ak mi tam budu vznikat nejake rozdiely?? Do vstupnej ceny som zaradila prvu zvysenu splatku, istinu zo splatkoveho kalendara, predajnu cenu a jednorazovy poplatok - vsetko bez dph..DPH zo splatok si budem uplatnovat do vydavkov v case ked bude splatka uhradena?? to znamena na zaklade interneho dokladu kazdy mesiac? a takisto aj uroky, ktore su uvedene v splatkovom kalendari?? a co dph z toho jednorazoveho poplatku mozem si odpocitat alebo len uplatnit do vydavkov v case, v ktorom bol poplatok uhradeny? viem ze je to vela otazok naraz, ale akosi sa neviem pohnut z miesta..
dakujem..
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Poradím Ti trochu inak ako by si čakala.

Prelistuj tému do ktorej si dala otázku a nájdeš tam odpovede na svoje otázky a ešte si budeš môcť vybrať postup, ktorý sa Ti bude najviac pozdávať.

Mnohé riešenia majú aj punc súhlasov a ocenenia, aj to pomôže pri výbere.

Nepredpokladám, že sa môže vyskytnúť nejaká situácia, ktorá nebola rozdiskutovaná v tejto téme.

Pozdravujem.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať