Zavrieť

Porady

Prerušená živnosť a výkazy.

Ak bola živnosť prerušená v priebehu roka 2006 a k 31.03.2007 nebola obnovená, ku dňu mimoriadnej účtovnej závierky majú byť vykázané záväzky a pohľadávky vo výkaze majetku a záväzkov alebo tam nemajú byť, nakoľko bol o nich podľa § 17 upravený základ dane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Neviem či tomu dobre rozumiem, takže ak mám ku dňu prerušenia živnosti zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, kde uvediem neuhr. pohľadávky a záväzky tá je len pre moju internú potrebu a ja podávam výkaz o MaZ na DÚ k 31.12. už s uhradenými teda nulovými pohľadávkami a záväzkami?

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ester plus Pozri príspevok
    Neviem či tomu dobre rozumiem, takže ak mám ku dňu prerušenia živnosti zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, kde uvediem neuhr. pohľadávky a záväzky tá je len pre moju internú potrebu a ja podávam výkaz o MaZ na DÚ k 31.12. už s uhradenými teda nulovými pohľadávkami a záväzkami?
    Pridám otázku na ktorú nepoznám odpoveď.

    Pri prerušení živnosti sa postupuje ako pri jej ukončení? To znamená dodaním pohľadávky, znížim základ dane o záväzky?

    Z môjho pohľadu by to bolo správne, ale ako sa má naozaj postupovať. Ja radšej rôznych poisťovacích poradcov, ktorí obchádzajú čo sa dá radšej odporučím ku konkurencii, lebo nemám čas riešiť tieto rébusy, ale predsa je dobre vedieť ako sa to má.

    apo

    Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

    Ivdi
    Zákon o účtovníctve a postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva nepoznajú pojem prerušenie podnikania.Podnikateľovi ukladajú povninnosti a upravujú postup len v prípade ukončenia podnikania. Z tohto dôvodu podnikateľ postupujev priebehu prerušenia podnikania v účtovníctve ako keby naďalej podnikal, vedie peňažný denník a ostatné účtovné knihy. Zákon o dani z príjmov upravuje v § 17 ods.8 postup úpravy dane v prípade ukončenia podnikania. Súčasne v § 17 ods.9 sa uvádza, že skončením podnikania sa rozumie aj prípad, ak podnikateľ preruší podnikania, a toto neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania.V prípade, že sa podnikanie neobnoví vzniká povinnosť upravovať základ dane o:zostatky nespotrebovaných zásob
    zostatky daňových rezerv
    hodnotu pohľadávok
    hodnotu závazkov, ktoré by sa pri ich úhrade považovali za daňový výdavok

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ivdi Pozri príspevok
    Zákon o účtovníctve a postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva nepoznajú pojem prerušenie podnikania.Podnikateľovi ukladajú povninnosti a upravujú postup len v prípade ukončenia podnikania. Z tohto dôvodu podnikateľ postupujev priebehu prerušenia podnikania v účtovníctve ako keby naďalej podnikal, vedie peňažný denník a ostatné účtovné knihy. Zákon o dani z príjmov upravuje v § 17 ods.8 postup úpravy dane v prípade ukončenia podnikania. Súčasne v § 17 ods.9 sa uvádza, že skončením podnikania sa rozumie aj prípad, ak podnikateľ preruší podnikania, a toto neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania.V prípade, že sa podnikanie neobnoví vzniká povinnosť upravovať základ dane o:zostatky nespotrebovaných zásob
    zostatky daňových rezerv
    hodnotu pohľadávok
    hodnotu závazkov, ktoré by sa pri ich úhrade považovali za daňový výdavok
    Kontrolná otázka:
    Ak živnostník ku 31.12 má stále prerušenú živnosť tak sa musí správať pri podaní DP ako keby živnosť ukončil?

    apo

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    vikinka Pozri príspevok
    ÁNO,odpoveď správna.
    Lehota na podanie DP je 31.3..
    Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak SZČO obnoví živnosť napr. 1.2., tak nemusí upravovať podľa § 17 ak bolo prerušenie aj v 12.mesiaci.
    Neviem, či mám pravdu.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    tinaM Pozri príspevok
    Lehota na podanie DP je 31.3..
    Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak SZČO obnoví živnosť napr. 1.2., tak nemusí upravovať podľa § 17 ak bolo prerušenie aj v 12.mesiaci.
    Áno Tina máš pravdu,mažem svoj príspevok a idem radšej spať,lebo dnes už poriadne nevidím na monitor.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    vikinka Pozri príspevok
    Áno Tina máš pravdu,mažem svoj príspevok a idem radšej spať,lebo dnes už poriadne nevidím na monitor.
    Vikinka, to sme unavené asi všetky, no tá Porada je droga.
    Vždy si poviem, že aspoň troško pozriem, a je polnoc, kým sa odtrhnem.

    Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

    Ivdi
    tinaM Pozri príspevok
    Lehota na podanie DP je 31.3..
    Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak SZČO obnoví živnosť napr. 1.2., tak nemusí upravovať podľa § 17 ak bolo prerušenie aj v 12.mesiaci.
    Neviem, či mám pravdu.
    Ak bolo prerušenie v 12. mesiaci tak ju musel prerušiť najmenej na pol roka. Takže ju neobnoví do podania DP-upravuje základ dane podľa §17.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Ivdi Pozri príspevok
    Ak bolo prerušenie v 12. mesiaci tak ju musel prerušiť najmenej na pol roka. Takže ju neobnoví do podania DP-upravuje základ dane podľa §17.
    Ivdi, zadávateľ témy uvádza, že v priebehu roka prerušil živnosť.

    Reagovala som na Vaše odpovede /Vikinka a Ivdi/, že musí upravovať základ podľa § 17, ak živnosť do 31.12. neobnoví.

    No to nie je pravda, lebo ak ju obnoví do 31.3 nasledujúceho roka, tak nemusí upravovať.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ester plus Pozri príspevok
    Ak bola živnosť prerušená v priebehu roka 2006 a k 31.03.2007 nebola obnovená, ku dňu mimoriadnej účtovnej závierky majú byť vykázané záväzky a pohľadávky vo výkaze majetku a záväzkov alebo tam nemajú byť, nakoľko bol o nich podľa § 17 upravený základ dane.
    Chýba ešte odpoveď zadávateľa témy.

    Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

    Ivdi
    Ester plus Pozri príspevok
    Chýba ešte odpoveď zadávateľa témy.
    Vo výkaze o majetku a závazkoch bude 0, lebo už bude o ne upravený základ dane podľa §17 v DP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.