Zavrieť

Porady

komanditná spoločnosť-strata

Prosím ma niekto skúsenosti s účtovaním komanditnej spoločnosti.
Neviem ako zaúčtovať stratu v prípade, že ju znášajú komandisti.
Ďakujem, Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Na komandistov sa musíš pozerať presne tak ako na spoločníkov s.r.o.
    Vyplýva to z obch.zákonníka §93 odst. 2.
    354/431.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    V účtovných jednotkách, ktorými sú verejné obchodné spoločnosti, pri uzavretí účtovných kníh sa nepostupuje podľa §8 odseku 2 písm. f), ale sa účtuje o nároku spoločníkov na podiele na výsledku hospodárenia. Ak výsledok hospodárenia je zisk, účtuje sa na ťarchu účtu 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom so súvzťažným zápisom v prospech účtu 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku. Ak výsledok hospodárenia je strata, účtuje sa na ťarchu účtu 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 596 – Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom. Podľa tohto odseku sa účtuje aj v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá je komanditnou spoločnosťou, vo vzťahu ku komplementárom.
    Na účte 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty sa účtujú krátkodobé pohľadávky voči spoločníkom vo verejnej obchodnej spoločnosti, komplementárom v komanditnej spoločnosti, spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom družstva, vo výške predpísanej úhrady straty súvzťažne s účtom 596 - Prevod podielov na hospodárskom výsledku spoločníkom (komplementár) alebo účtom 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní (komandista)
    Na účte 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku sa účtujú záväzky voči spoločníkom vrátane akcionárov v obchodných spoločnostiach alebo členom družstiev vo výške ich podielov na zisku spoločnosti alebo družstva, a to so súvzťažným zápisom na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom, ak ide o spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov v komanditnej spoločnosti a účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní, ak ide o spoločníkov v ostatných obchodných spoločnostiach, členov družstiev a komanditistov v komanditnej spoločnosti.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    (5) Základ dane daňovníka, ktorý je komanditnou spoločnosťou, sa zisťuje za spoločnosť ako celok podľa § 17 až 29. Od takto zisteného základu dane sa odpočíta podiel pripadajúci na komplementárov, ktorý sa určí v rovnakom pomere, v akom sa delí zisk pred zdanením medzi komanditistov a komplementárov.Zostávajúci základ dane je základom dane komanditnej spoločnosti. Daňová strata sa delí rovnako ako základ dane vypočítaný podľa § 17 až 29 ZDP
    Postupy účtovania som citovala už vyššie,ale pre istotu:
    Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.
    Výsledok hospodárenia po zdanení daňou z príjmov – účtovný výsledok hospodárenia, ktorým môže byť účtovný zisk alebo účtovná strata, sa zistí ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Stratu znášajú komandisti a komplementári podľa zakladateľskej zmluvy.Účtovanie upravujú Postupy účtovania,počekaj,vypíšem,ak chceš.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    martinius Pozri príspevok
    Na komandistov sa musíš pozerať presne tak ako na spoločníkov s.r.o.
    Vyplýva to z obch.zákonníka §93 odst. 2.
    354/431.
    Prosím, prosím.
    1. Veľmi stručne a jednoducho popísať ako sa účtuje komanditná spoločnosť pri ročnej uzávierke ak je niečo odlišné od s.r.o.
    2. Aký má vplyv výsledok hospodárenia k.s. na komandistov a komandatárov pri ch daňovom priznaní. (Je to niečo podobné ako pri v.o.s.?)


    Mám jednu k.s. a nemám žiadne skúsenosti, preto prosím poradiť.

    apo

    hermiona je offline (nepripojený) hermiona

    hermiona
    Dakujem pekne, uz som ani nedufala, ze si moje zufalstvo niekto vsimne.
    Ale niekde som sa docitala, ze komanditna spolocnost neuctuje o hospodarskom vysledku v schvalovani.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    hermiona Pozri príspevok
    Prosím ma niekto skúsenosti s účtovaním komanditnej spoločnosti.
    Neviem ako zaúčtovať stratu v prípade, že ju znášajú komandisti.
    Ďakujem, Ďakujem.
    Hľadal som inú záležosť v zákone o dani z príjmu a natrafil som na ustanoveńie o komanditnej spoločnosti.

    Všeobecne komnaditná spoločnosť zisk/stratu delí na dve časti.
    Jena časť sa premietne do základov dane komplementárov a ostávajúcu časť zdaní komanditná spoločnosť.

    Pozri § 14 odstavec 5 zákona o dani z prímu. Ako to urobiť v účtovníctve je už druhá vec, to budem riešiť aj pre vlastnú potrebu neskôr.

    Pozdravujem.

    apo

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    hermiona Pozri príspevok
    Dakujem pekne, uz som ani nedufala, ze si moje zufalstvo niekto vsimne.
    Ale niekde som sa docitala, ze komanditna spolocnost neuctuje o hospodarskom vysledku v schvalovani.
    Účtuje,ale tento sa rozdeľuje len komandistom.

    hermiona je offline (nepripojený) hermiona

    hermiona
    Dodatočne veľmi pekne ďakujem aspoň si overím či som to zaúčtovala a spravila DP správne alebo budem robiť opravné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.