Zavrieť

Porady

Odpisy ivest.nákladov

Účtovný klient podniká v prenajatých priestoroch. V nájomnej zmluve je uvedené - náklady na opravu, údržbu a investície su nákladom nájomcu. V roku 2003-2004 nájomca ivestoval do prenajatých priestorov 3 000 000,- Sk - rekonštrukcia - investícia na zateplenie. V januári 2005 došlo k ukončeniu nájomnej zmluvy. Ako účtovať neuplatniteľný odpis? Čo s upatnenou DPH súvisiacou s investíciou ?
Naposledy upravil macko : 24.01.05 at 13:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macko je offline (nepripojený) macko

    macko
    macko
    Účtovný klient podniká v prenajatých priestoroch. V nájomnej zmluve je uvedené - náklady na opravu, údržbu a investície su nákladom nájomcu. V roku 2003-2004 nájomca ivestoval do prenajatých priestorov 3 000 000,- Sk - rekonštrukcia - investícia na zateplenie. V januári 2005 došlo k ukončeniu nájomnej zmluvy. Ako účtovať neuplatniteľný odpis? Čo s upatnenou DPH súvisiacou s investíciou ?
    To ozaj nikto nemá skúsenosť s takýmto prípadom?

    Ešte by som doplnila : V jednoduchom účtovníctve - v decembri 2004 na základe trvalého príkazu zaplatilsporiteľňa splátku leasingu na január 2005. Táto splátka je daňovým výdavkom roku 2004 alebo 2005.

    Ďakujem za skorú odpoveď.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    macko
    Účtovný klient podniká v prenajatých priestoroch. V nájomnej zmluve je uvedené - náklady na opravu, údržbu a investície su nákladom nájomcu. V roku 2003-2004 nájomca ivestoval do prenajatých priestorov 3 000 000,- Sk - rekonštrukcia - investícia na zateplenie. V januári 2005 došlo k ukončeniu nájomnej zmluvy. Ako účtovať neuplatniteľný odpis? Čo s upatnenou DPH súvisiacou s investíciou ?
    Základ je dobre preštudovať nájomnú zmluvu a hlavne, ako v nej bolo zapracované znenie ohľadom investícií, ktoré tam uskutoční nájomca, ako je tam určená doba prenájmu a ako sa vysporiada táto investícia pri ukončení nájomnej zmluvy. Pri takejto veľkej investícií by to tam malo byť určite riešené. Môže ísť o špekulatívny prenájom, za účelom práve takejto investície. Ak to nie je ošetrené v zmluve, môžete mať problém s DU. Za r.2005 už nemôžete účtovať odpis, nakoľko ste urobili investíciu na cudzom majetku a už nie ste nájomcom, a ak chýba formulácia o finančnom vysporiadaní zostakovej ceny z danej investície prenajímateľovi po ukončení prenájmu, tak by som bola veľmi opatrná, či nedošlo k porušeniu zmluvy. Pozor, či tu nedochádza ešte aj k ekonomickému alebo personálnemu prepojeniu medzi firmami. Je to citlivý problém pri takejto veľkej investícii. Najideálnejší stav by nastal vtedy ak by ste zostatkovú cenu tejto investície + DPH vyfaktúrovali prenajímateľovi na základe klauzuly z nájomnej zmluvy.

    Ten príspevok o zaplatenej leasingovej splátke v JU patrí k danému problému? Alebo to je už o niečom inom?

    macko je offline (nepripojený) macko

    macko
    Nakoľko sa mi nepodarilo zaradiť nový príspevok Leasing, tak som ho pripojila k predošlému príspevku - invest. náklady.
    Tieto dva účtovné prípady spolu nesúvisia.
    --------------------------------
    Odpis invest. majetku je komplikovaný problém a som rada, že vôbec niekto zareagoval. Tento účtovný prípad som zdedila po predošlej účtovníčke a nemala som možnosť ovplyvniť zmluvné dojednania.
    Ja som uvažovala o tom, že z dôvodu ukončenia nájmu zostávajúci odpis uplatním do daňových nákladov a DPH odvediem štátu. O tomto postupe však nie som presvedčená, že je správny.
    Zučtovanie zostatkovej ceny: 541/082
    a následne 479/648
    DPH 343/221.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Pri tom technickom zhodnotení ide u prenajímateľa jednoznačne o nepeňažný príjem podľa § 17 ods.22 písm.b) ZDP. Kedže tento § 17 sú všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane, sú platné pre FO aj PO. Takže sa s ním dohodnite na fakturácii vo výške zostakovej ceny.

    Odpisy ivest.nákladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.