Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady firemného vozidla

Milý poraďáci, potrebujem poradiť.

Podnikateľovi bol poskytnutý úver na nákup firemného automobilu, čiže je evidované v majetku firmy. Má zaplatenú aj cestnú daň.Samotný nákup aj splátky auta vieme zaúčtovať, ale problémom je účtovanie cestovných náhrad. Čo všetko si môže dať do nákladov v súvislosti s používaním tohto automobilu? Aký zákon či nariadenie o tom hovorí? Aký je rozdiel pri nákladoch firemného a vlastného auta? Všade som sa dočítala iba o prípade, keď je auto nezahrnuté do majetku firmy.

Bola by som vám vďačná za pomoc, pretože je mi táto oblasť úplne cudzia a neviem sa v nej orientovať.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Gaburik Pozri príspevok
    Milý poraďáci, potrebujem poradiť.

    Podnikateľovi bol poskytnutý úver na nákup firemného automobilu, čiže je evidované v majetku firmy. Má zaplatenú aj cestnú daň.Samotný nákup aj splátky auta vieme zaúčtovať, ale problémom je účtovanie cestovných náhrad. Čo všetko si môže dať do nákladov v súvislosti s používaním tohto automobilu? Aký zákon či nariadenie o tom hovorí? Aký je rozdiel pri nákladoch firemného a vlastného auta? Všade som sa dočítala iba o prípade, keď je auto nezahrnuté do majetku firmy.

    Bola by som vám vďačná za pomoc, pretože je mi táto oblasť úplne cudzia a neviem sa v nej orientovať.

    Ďakujem.
    Skutočne tankované PH, PZP, havarijné poistenie, opravy a údržba = daňové náklady. Pri firemnom aute paušálne náklady nepripadajú do úvahy.
    Prečítaj si § 19 zákona o dani z príjmov, tam máš vymenované daňové náklady vo všeobecnosti, ktoré sa dajú uplatniť.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Hovorí o tom Zákon o cestovných náhradách a Zákon o dani z príjmov. Je tu na Porade.
    Rozdiel v nákladoch:
    firemné auto=všetko čo súvisí s prevádzkou auta v rámci dosahovania príjmov firmy.
    súkromné=len paušálne náhrady 6,20+PHM a to je všetko

    Cestovné náhrady firemného vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.