Zavrieť

Porady

Ocenenie majetku

Pekne rano prajem,

vedel by mi prosim niekto poradit, akym sposobom sa ocenuje majetok, ktory chce SZCO vlozit do podnikania? Napr. mobil na pausal kupeny pred zac. podnikania za 1 Sk? Ako ma ocenit majetok, ktory si nepamata, kolko stal (nema uz doklad)? Ocenit takyto majetok podla odhadu, kolko asi stal ked sa kupoval, alebo kolko by stal dnes? Treba k oceneniu majetku vkladaneho do podnikania nejaky doklad na zaklade ktoreho sa taketo ocenenie vykonalo?
Este mam jednu otazku. Ked si chce SZCO pytat v DP spat zaplatenu dan z dohody o vykonani prace, prilohou DP ma byt potvrdenie o zrazenych preddavkoch alebo konkretna dohoda?
Dakujem pekne za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    1. V účtovníctve platí princíp obstarávacej ceny/ vlastných nákladov, ako hornej hranice majetku. Ocenenie majetku by nemalo byť vyššie, než je jeho obstarávacia cena. Samozrejme, "nemplatí" to vždy, čo je aj tvoj prípad.Vzhľadom na cenu MT - 1 sk, sa tento ocení kvalifikovaným odhadom - reálna cena a zaradí do majetku firmy.
    2. K DP stačí priložiť potvrdenie
    Naposledy upravil ola : 19.03.07 at 06:42

    hellin je offline (nepripojený) hellin

    hellin
    A prosím Vás, tá reálna cena sa myslí dnes alebo v čase, keď sa mobil kupoval? Čiže mám to oceniť ROC alebo odhadom OC v čase nákupu MT?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    hellin Pozri príspevok
    A prosím Vás, tá reálna cena sa myslí dnes alebo v čase, keď sa mobil kupoval? Čiže mám to oceniť ROC alebo odhadom OC v čase nákupu MT?
    Píšeš, že MT si obstaral za 1.-. Za túto cenu ho zaradíš do krátkodobého majetku.

    hellin je offline (nepripojený) hellin

    hellin
    Dakujem. A ešte sa spýtam, keby szco pri nejakom majetku, ktorý by chcel preradiť z osobného užívania do podnikania nevedel OC (uz by nemal doklad, lebo by majetok kupil pred zacatim podnikania), ocenoval by takyto majetok v reprod. OC = aku hodnotu by mal majetok, keby ho szco kupila dnes, alebo by odhadol jeho OC, ktoru ten majetok asi mal vtedy, ked ho kupovala?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    hellin Pozri príspevok
    Dakujem. A ešte sa spýtam, keby szco pri nejakom majetku, ktorý by chcel preradiť z osobného užívania do podnikania nevedel OC (uz by nemal doklad, lebo by majetok kupil pred zacatim podnikania), ocenoval by takyto majetok v reprod. OC = aku hodnotu by mal majetok, keby ho szco kupila dnes, alebo by odhadol jeho OC, ktoru ten majetok asi mal vtedy, ked ho kupovala?
    V tomto prípade by sa postupovalo podľa § 25 ods.1 písm.c) v nadväznosti na postupy účtovania v JÚ § 12 ods.1 s odvolávkou na § 25 ods.4 zákona č. 431/2002 Z.z. v ktorom je uvedené:

    (4) Na účely tohto zákona sa rozumie

    a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
    b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
    ..................

    hellin je offline (nepripojený) hellin

    hellin
    Čiže ak by szco doklad o kupe nemala, oceni v ROC, ak by ho mala oceni v OC. Rozumiem tomu spravne?

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Prosím o radu: Keď SZČO nadobudne nehnuteľnosť, ktorá je už odpísaná darovaním, zaradí sa v reprodukčnej obstarávacej cene - zo znaleckého posudku? Takže k darovacej zmluve treba znalecký posudok, a do inventárnej karty sa zapíše cena zo znaleckého posudku a odpisuje sa z nej?

    A ešte neviem ako je to s daňami. DPH predpokladám, že nie je, a daň z príjmov - musí sa navýšiť základ dane, alebo sa postupuje ako s "normálnym majetkom"?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Oslobodené je od DPH dodanie stavby, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie, ale platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslobodené. - DPH nie je.

    Predmetom dane nie je príjem získaný darovaním nehnuteľnosti. okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa par. 5 alebo par.6.
    Ak používate nehnuteľnosť na podnikanie, bude vašim príjmom nehnuteľnosť (ak dobre čítam zo zákona), zvýšite ZD a nehnuteľnosť zaradíte do OM podľa znaleckého posudku a môžete uplatňovať odpisy, lebo ste dar zahruli do ZD

    eva16 je offline (nepripojený) eva16

    eva16
    Aj ja sa pripojím k tejto téme. V tomto roku som si ja kúpila osobné vozidlo cez autobazár. Mám o kúpe doklad s cenou vozidla (57.000,-Sk). Na budúci rok ho chceme preradiť do manželovho podnikania (SZČO) t.j. preradenie z osobného vlastníctva do podnikania. To znamená, že ho vložíme do podnikania s obstarávacou cenou? T.j. 57.000,-Sk. Alebo ináč?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    V § 24 ods.5 zákona o dani z príjmov je uvedené, že ak daňovník FO preradí majetok z osobného užívania do obchodného majetku (majetku určeného na podnikanie), tak FO pokračuje v odpisovaní ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny....

    PS: Ak sa rozhodnete použiť rovnomerný odpis podľa § 27 zdzp, tak daňový odpis pre

    - r.2008 bude v sume 14 250,-
    - r.2009 bude v sume 14 250,-
    - r.2010 bude v sume 14 250,-

    rokom 2010 bude OA plne odpísaný so zostatkovou hodnotou 0.-

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.