Zavrieť

Porady

preplatok na dani z príjmu

Prosím Vás poradte mi. V daňovom priznaní FO B mi vyšiel preplatok na dani v sume 29 ,- a daňový bonus v sume 2 817.-Vyplnil som žiadosť o vrátenie daňového bonusu a žiadosť o vrátenie preplatku. Je správne, že som zaevidoval 29.- ako pohľadávku voči DÚ , pretože v XV. oddieli je napísané, že sa vypisuje, ak preplatok je viac než 100.-. Vráti mi daňový úrad aj tento vzniknutý preplatok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pongo je offline (nepripojený) pongo

    pongo
    Treba písomne požiadať DÚ o kompenzáciu napr. s nedoplatkom na DPH, cestnej dani, dani zo záv. činnosti... a pod. Sami kompenzáciu nepošlú, hoci už sa mi to stalo, ale to je skôr náhoda, že majú dosť času prezerať daňové nedoplatky a preplatky po jednotlivých subjektoch. Z knihy pohľadávok sa dostane v momente kompenzácie s inou daňou - interným zápisom uhradíš preplatok aj nedoplatok inej dane.

    pongo je offline (nepripojený) pongo

    pongo
    Daňový úrad nevráti preplatok 29,- Sk, ale dá sa následne započítať s inou daňovou povinnosťou. Treba však o tom informovať DÚ, resp. požiadať ich o započítanie preplatku na inú daňovú povinnosť.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Riky Pozri príspevok
    Halóo, už to chcem dobojovať a chýba mi už len k tejto otázke odpoveď.
    Nie nevráti - zákon o správe daní a poplatkoch 511/92...§63

    4ú Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, /t.j. započítanie dane/ správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk.

    Riky je offline (nepripojený) Riky

    Riky
    A s akou daň.povinnosťou sa môže započítať? DÚ by mi sám napísal kompenzáciu , sám od seba? Ešte teda mám otázku, ak evidujem v knihe pohľadávok pohľadávku v sume 29.-, ako ju potom odtiaľ dostanem?

    Riky je offline (nepripojený) Riky

    Riky
    pongo Pozri príspevok
    Treba písomne požiadať DÚ o kompenzáciu napr. s nedoplatkom na DPH, cestnej dani, dani zo záv. činnosti... a pod. Sami kompenzáciu nepošlú, hoci už sa mi to stalo, ale to je skôr náhoda, že majú dosť času prezerať daňové nedoplatky a preplatky po jednotlivých subjektoch. Z knihy pohľadávok sa dostane v momente kompenzácie s inou daňou - interným zápisom uhradíš preplatok aj nedoplatok inej dane.
    Pongo, ďakujem. A čo v prípade, ak ju nebudem mať s čím započítať? Ako ju potom zlikvidujem ?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Riky Pozri príspevok
    Pongo, ďakujem. A čo v prípade, ak ju nebudem mať s čím započítať? Ako ju potom zlikvidujem ?
    Tak máš smolu a 29 SK daruješ štátu. Zápočet dane vykoná DÚ, nemusíš žiadať, ak neplatíš inú daň , iba daň z príjmu FO musel by si čakať do budúceho roka, či si ju môžeš odpočítať od DP za rok 2007 a tak pokračuješ až do doby premlčania preplatku.
    Môžeš sa aj rozhodnúť hneď a na riadku 29 uviesť nulu a neevidovať túto pohľadávku.

    §63
    2/ Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku inej dane. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku inej dane sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku
    Naposledy upravil evina : 19.03.07 at 10:44

    preplatok na dani z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.