Zavrieť

Porady

Dôchodca a opatrovníctvo

Ahojte poraďáci,

mám prosbu , chcela by som poradiť či dôchodkyňa ktorá sa stará o iného invalidného dôchodcu a poberá opatrovnícky príspevok musí podať DP.
Tento príspevok je vyšší ako tých 45 408,- Sk takže DP by mala podať nie?
Ale aký typ a ako to vlastne reba vyplniť?
Stačí napísať tento príjem a má vôbec nárok na odpočítateľnú položku?

Prosím poradí niekto je to súrne:confused:
Naposledy upravil monnica : 19.03.07 at 12:00
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    monnica Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,

    mám prosbu , chcela by som poradiť či dôchodkyňa ktorá sa stará o iného invalidného dôchodcu a poberá opatrovnícky príspevok musí podať DP.
    Tento príspevok je vyšší ako tých 45 408,- Sk takže DP by mala podať nie?
    Ale aký typ a ako to vlastne reba vyplniť?
    Stačí napísať tento príjem a má vôbec nárok na odpočítateľnú položku?

    Prosím poradí niekto je to súrne
    Peňažný príspevok za opatrovanie je príjem oslobodený od dane.

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    Lenže v denníku PRAVDA je všetko o daniach a tam píšu , že osobný asistent ktorý dostáva peňažný príspevok za osobnú asistenciu si má tento príjem zdaniť sám

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Áno - osobný asistent svoj príjem z titulu osobnej asistencie zdaňuje.

    PS: Skutočne bolo nutné použiť "blikáč"? (= blikajúci otázniček). Môžeš ho už vymazať? Ďakujem!

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    A vieš prosím ako?
    Má nárok na odp. položku? a čo všetko tam ešte má byť a aký typ DP........?

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    STRELEC Pozri príspevok
    Áno - osobný asistent svoj príjem z titulu osobnej asistencie zdaňuje.

    PS: Skutočne bolo nutné použiť "blikáč"? (= blikajúci otázniček). Môžeš ho už vymazať? Ďakujem!
    Super ironické, ale ja neviem ako sa ten blikajúci otázniček maže.

    A tá otázka je pre mňa veľmi súrna a ten otázniček je predsa na to nie?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=monnica;425532]A vieš prosím ako? Úpravy - vyznačiť "bez ikon" - potvrdiť.
    Má nárok na odp. položku? Ak dôchodok bol po 01.01.2006 - má nárok, inak nie. a čo všetko tam ešte má byť Asi výdavky percentom z príjmov. a aký typ DP.."B"-čko.....te]

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Podľa § 9 ods.2 písm. b) zákona o dani z príjmov

    (2) Od dane sú oslobodené aj

    b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) a peňažný príspevok za opatrovanie, 42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    No tak teraz fakt neviem ako to ma byť.

    Starobná dôchodkyňa berie dôchodok už roky a popri tom robí ešte osobnú asistentku - to znamená že sa stará o invalidného dôchodcu a poberá príspevok zo sociálky za túto osobnú asistenciu ktorý je okolo
    55 000,-Sk Má alebo nemá podať z tohto príjmu DP? Ak áno ako na to?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    monnica Pozri príspevok
    No tak teraz fakt neviem ako to ma byť.

    Starobná dôchodkyňa berie dôchodok už roky a popri tom robí ešte osobnú asistentku - to znamená že sa stará o invalidného dôchodcu a poberá príspevok zo sociálky za túto osobnú asistenciu ktorý je okolo
    55 000,-Sk Má alebo nemá podať z tohto príjmu DP? Ak áno ako na to?

    Monnica ja som ti napísala paragraf podľa ktorého je to oslobodené od dane.

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    Ja viem, že to v tom paragrafe tak píše.
    Osobný asistent je cudzia osoba ktorá sa stará o invalida.
    Čítaj toto:
    Osobným asistentom na účely zákona o sociálnej pomoci je občan, ktorý vykonáva osobnú asistnenciu. Prijatý peňažný príspevok je u občana s ťažkým zdravotným postihnutím oslobodeným príjmom podľa §9 ods.2 písm. a/ zákona o dani z príjmov. Príjmy plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie podliehajú zdaneniu. Napriek tomu, že výkon práce osobjného asistenta má znaky pracovnoprávneho pomeru, uvedený príjem nie je príjmom zo závislej činnosti / z dôvodu, aby občan nebol zažťažovaný všetkými povinnosťami a zodpovednosťou, ktorú má platiteľ príjmov zo závislej činnosti/. Osobný asistent si príjmy zdaní sám.

    Príjem za výkon osobnej asistencie je príjmom podľa §6 ods. 2 písm.b zákona.

    Práve preto tomu nerozumiem

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    monnica Pozri príspevok
    Ja viem, že to v tom paragrafe tak píše.
    Osobný asistent je cudzia osoba ktorá sa stará o invalida.
    Čítaj toto:
    Osobným asistentom na účely zákona o sociálnej pomoci je občan, ktorý vykonáva osobnú asistnenciu. Prijatý peňažný príspevok je u občana s ťažkým zdravotným postihnutím oslobodeným príjmom podľa §9 ods.2 písm. a/ zákona o dani z príjmov. Príjmy plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie podliehajú zdaneniu. Napriek tomu, že výkon práce osobjného asistenta má znaky pracovnoprávneho pomeru, uvedený príjem nie je príjmom zo závislej činnosti / z dôvodu, aby občan nebol zažťažovaný všetkými povinnosťami a zodpovednosťou, ktorú má platiteľ príjmov zo závislej činnosti/. Osobný asistent si príjmy zdaní sám.

    Príjem za výkon osobnej asistencie je príjmom podľa §6 ods. 2 písm.b zákona.

    Práve preto tomu nerozumiem
    Nech sa skúsi vyjadriť ešte niekto ďaľší. Ja som to pochopila tak ako som to napísala.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Všetko o osobnej asistencii je tu http://www.employment.gov.sk/DIS/pri..._vseobecne.htm

    a o zdaňovaní zasa tu http://www.porada.sk/t45840-osobny-a...bn%FD+asistent

    Treba rozlišovať, či ide o príspevok za opatrovanie alebo o príjem osobného asistenta.

    gardenia je offline (nepripojený) gardenia

    znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac gardenia
    Pokial viem, tak opatrovatelsky prispevok je socialna davka a ta sa nezdanuje.Maria

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    gardenia Pozri príspevok
    Pokial viem, tak opatrovatelsky prispevok je socialna davka a ta sa nezdanuje.Maria

    Existujú 2 typy tejto dávky, ktoré niekomu môžu splynúť do 1 pojmu:

    1. peňažný príspevok za opatrovanie - ten je určený ako kompenzácia za opatrovanie blízkej osoby a nie je predmetom dane tak, ako tu už bolo napísané,
    2. peňažný príspevok na osobnú asistenciu - to je príspevok, ktorý dostáva osoba ťažko zdravotne postihnutá a na základe zmluvy ním platí osobného asistenta (ktorým je väčšinou cudzou osobou). Tento príjem osobného asistenta je potom predmetom dane aj platenia zdravotného poistenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.