Zavrieť

Porady

Daňove priznanie typu B

Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    demeter Pozri príspevok
    Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem
    AK tá vratka bola z titulu preplatku poistného potom áno.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    demeter Pozri príspevok
    Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem
    Hlavne by si o tomto mal mať účtované v JÚ , takže ak by si preniesol príjmy a výdavky z výkazu o príjmoch a výdavkoch, už by tam táto suma bola zahrnutá ...
    Ja takéto preplatky účtujem mínusom do výdavkov.

    robertk je offline (nepripojený) robertk

    robertk
    Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    robertk Pozri príspevok
    Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov?
    Áno musí podať DP ak mal príjem vyšší ako 45 408,-a to asi mal.Materská sa započítava do vlastného príjmu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    robertk Pozri príspevok
    Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk Musí, ak úhrn príjmov presiahol 45.408 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov Áno?
    Odpoveď je červeným.

    robertk je offline (nepripojený) robertk

    robertk
    Ako je potom možné, že mi jeden daňový poradca povedal toto:
    “…materske sa urcite ako zdanitelny prijem neberie, lebo je to davka podla zakona o socialnom poisteni, ktore je podla ZDP (par. 9) oslobodenym prijmom."

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    robertk Pozri príspevok
    Ako je potom možné, že mi jeden daňový poradca povedal toto:
    “…materske sa urcite ako zdanitelny prijem neberie, lebo je to davka podla zakona o socialnom poisteni, ktore je podla ZDP (par. 9) oslobodenym prijmom."
    Mal pravdu - je veľký rozdiel medzi "zdaniteľným príjmom" a "vlastným príjmom manžela/manželky".
    Ty si sa v otázke pýtal na vlastný príjem.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    demeter Pozri príspevok
    Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem
    No ja neviem, v VIII. odd. r. 10 je vrátené poistné. Dala by som to tam do príjmu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak by to mal byť príjem podľa §8 ods.1 písm. k/, museli by sme vedieť, či ide o poistné, o ktoré daňovník znížil v predchádzajúcom období alebo predchádzajúcich obdobiach príjmy podľa § 6.

    robertk je offline (nepripojený) robertk

    robertk
    A ako je to z nezdaniteľnou čiastkou na manželku? Môže si odpočítať celú sumu, alebo iba rozdiel medzi 90816 a sumou materského?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Rozdiel medzi 90.816 a vlastným príjmom, v Tvojom prípade materským príspevkom.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Johanka Pozri príspevok
    Ak by to mal byť príjem podľa §8 ods.1 písm. k/, museli by sme vedieť, či ide o poistné, o ktoré daňovník znížil v predchádzajúcom období alebo predchádzajúcich obdobiach príjmy podľa § 6.
    Johanka nepochopila som a o aké poistné by ešte mohlo ísť? Ja až taký odborník nie som, ale preplatok zo zdrav. poistenia sa píše tam, tak prečo nie aj zo sociálneho?

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    robertk Pozri príspevok
    Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov?
    Ak by za manžela podal zamestnávateľ daňové priznanie, tak B by sa už podávať nemuselo.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak by išlo o poistné, ktoré nebolo uplatnené vo výdavkoch v predošlých rokoch - také poistné nepatrí do §8, ale do §6.

    Typický príklad je preplatok z RZ ZP. Poistné, ktoré daňovník platil v roku 2005 znížilo základ dane za rok 2005. Preplatok mu bol vyplatený v roku 2006, zdaní ho v § 8 , pretože ide o poistné, ktoré bolo vo výdavkoch za predošlé zdaňovacie obdobie.

    Opačný príklad - ak napr.zaplatil bez právneho dôvodu (napr. omylom) soc.poistenie v roku 2006 a toto mu bolo v roku 2006 aj vrátené, nezdaňuje sa tento príjem v § 8 , ale je súčasťou základu dane v § 6.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    -Dana- Pozri príspevok
    Ak by za manžela podal zamestnávateľ daňové priznanie, tak B by sa už podávať nemuselo.
    Zamestnávateľ nemôže podať za zamestnanca DP, môžemu max urobiť ročné zúčtovanie dane.
    Robertk píše, že mal súbeh príjmov zo závislej činnosti a zo živnosti - tých 43 tis. chápem ako príjem iba zo živnosti. Takže asi v úhrne prekročí 1/2 nezdaniteľnej časti ZD ...

    TerezaV je offline (nepripojený) TerezaV

    TerezaV
    Ahojte. Prosim o radu. Danovnik ma uzavretu zmluvu o vykonani audiovizualneho diela (preklady pre telku) a dosiahol prijem cca 40000 Sk. Môžem mu uplaniť paušalne výdavky vo výške 40% . Nie je živnostníkom. Dakujem pekne.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    TerezaV Pozri príspevok
    Ahojte. Prosim o radu. Danovnik ma uzavretu zmluvu o vykonani audiovizualneho diela (preklady pre telku) a dosiahol prijem cca 40000 Sk. Môžem mu uplaniť paušalne výdavky vo výške 40% . Nie je živnostníkom. Dakujem pekne.
    Môže si uplatniť aj 40 %-né paušálne výdavky - odd VI. r. 3

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.