Zavrieť

Porady

internetova stranka - majetok?

ahojte,

prosim o radu - naklady na vytvorenie internetovej stranky - navrhy, propagacia, ... vediete iba ako naklady alebo je to nehmotny majetok?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    AHA Pozri príspevok
    Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
    odpisova ? v akej skupine ?
    Internetové stránky, ktoré majú len informačný alebo propagačný charakter, nie sú považované za nehmotné aktíva a náklady súvisiace s ich obstaraním alebo tvorbou vo vlastnej réžii sú vždy nákladom v období ich vzniku.
    Stránky s interaktívnym prístupom, vytvorené a používané na dosahovanie a zabezpečenie príjmov účtovnej jednotky, sa môžu považovať za dlhodobý nehmotný majetok, ak
    - doba ich použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok
    - výdavky na ich tvorbu resp. obstaranie je možné spoľahlivo oceniť, priradiť k príslušnému majetku a toto ocenenie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu
    - z jeho využívania budú účtovnej jednotke nepochybne plynúť ekonomické úžitky (vo forme dosahovania príjmov alebo úspory nákladov)
    Pokiaľ ide o web stránku pre účely internetového obchodovania obstaranú dodávateľsky s obstarávacou cenou vyššou ako 50000,- Sk, podľa môjho názoru spĺňa podmienky pre zaradenie do odpisovaného dlhodobého nehmotného majetku v zmysle § 13 ods. 2 Postupov PÚ i v zmysle medzinárodného štandardu IAS 38.
    Stránka pre internetový obchod nie je len databázou obchodných informácií, ale zároveň počítačovým programom na zber, triedenie, spracovanie a aktívne výstupy dát, je možné ju považovať za softvér a teda účtovať o nej v zmysle § 37 ods. 8 na účte 013 – softvér.
    Pokiaľ by šlo o vývoj stránky vo „vlastnej réžii“, súhlasím s predchádzajúcim príspevkom č. 5 (mudroš). Pokiaľ by boli splnené všetky podmienky, aby sa takto vytvorená stránka mohla považovať za nehmotné aktívum, mohla by sa účtovať buď ako aktivované náklady na vývoj na účte 012 (§ 37, ods. 3 až 6 Postupov), alebo ako softvér vytvorený vlasnou činnosťou na účte 013 (§ 37 ods. 8 písm. b). Vzľadom na vecnú náplň účru 012-Aktivované náklady na vývoj definovanú v § 37 ods. 4 PPÚ sa mi aj pri softvéri vytvorenom vlastnou činnosťou zdá byť vhodnejší účet 013, najmä v prípade tzv. softvérových aplikácií (teda aj web stránok). Problematika účtovania, vykazovania a aktivácie nákladov na tvorbu vlastných internetových stránok z hľadiska medzinárodných štandardov je upresnená v interpretáci SIC-32 k účtovnému štandardu IAS 38 ( http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003R1725:CS:HTML - tá SIC-32 sa nachádza ku koncu dokumentu)
    Naposledy upravil andrej_rv : 16.03.08 at 12:16

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    wiktoria Pozri príspevok
    ahojte,

    prosim o radu - naklady na vytvorenie internetovej stranky - navrhy, propagacia, ... vediete iba ako naklady alebo je to nehmotny majetok?
    dakujem
    Účtujem ako službu na 518

    wiktoria je offline (nepripojený) wiktoria

    wiktoria
    super dakujem, ja som to dala tiez tak, ale teraz pozeram do zavierky a zlakla som sa ze to mam blbo este raz dakujem

    zora je offline (nepripojený) zora

    zora
    Ja by som internetovú stránku zaradila ako NIM a odpisovala, ak sa bude používať na propagáciu firmy dlhšie ako 1 rok a stála viac ako 50000 Sk.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Nie je to celkom jednoduché. Aj IFRS s tým majú problém.
    V zásade by sa vytvorenie WWW stránky mohlo považovať za nehmotný majetok, ale musela by byť splnená podmienka, že je pravdepúodobné že bude prinášať ekonomické úžitky.
    IFRS hovoria, že sa napríklad dá prostredníctvom WWW stránky objednávať tovar.
    Náklady na vytvorenie WWW stránky by sa podľa IFRS mohli aktivovať iba do výšky očakávaných úžitkov (koľko peňazí nám prinesú).

    V slovenskom účtovníctve je to podobné. Asi by som to považoval za aktivované náklady na vývoj (obdobne ako IFRS). To v praxi znamená, že ak neviem spoľahlivo určiť výšku ekonomických úžitkov, nemôžem tieto náklady aktivovať.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
    odpisova ? v akej skupine ?

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    AHA Pozri príspevok
    Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
    odpisova ? v akej skupine ?
    Ak má s tým niekto skúsenosť skúste mi odpovedať ďakujem

    hrotko je offline (nepripojený) hrotko

    Vylúčený člen hrotko
    zora Pozri príspevok

    Ja by som internetovú stránku zaradila ako NIM a odpisovala, ak sa bude používať na propagáciu firmy dlhšie ako 1 rok a stála viac ako 50000 Sk.
    Propagácia je málo na NIM.

    AHA Pozri príspevok

    Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
    odpisova ? v akej skupine ?
    Jasne (ak je to aj na nákup a nie iba na propagáciu ) - zaradiť do softu.

    andrej_rv Pozri príspevok

    Stránky s interaktívnym prístupom, vytvorené a používané na dosahovanie a zabezpečenie príjmov účtovnej jednotky, sa môžu považovať za dlhodobý nehmotný majetok, ak
    - doba ich použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok
    - výdavky na ich tvorbu resp. obstaranie je možné spoľahlivo oceniť, priradiť k príslušnému majetku a toto ocenenie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu
    - z jeho využívania budú účtovnej jednotke nepochybne plynúť ekonomické úžitky (vo forme dosahovania príjmov alebo úspory nákladov)
    Stránka pre internetový obchod nie je len databázou obchodných informácií, ale zároveň počítačovým programom na zber, triedenie, spracovanie a aktívne výstupy dát, je možné ju považovať za softvér a teda účtovať o nej v zmysle § 37 ods. 8 na účte 013 – softvér.
    Pokiaľ by šlo o vývoj stránky vo „vlastnej réžii“, súhlasím s
    Nie je to vlastnýmíi silami vytvorená.

    branuska je offline (nepripojený) branuska

    branuska
    Dobry den, trosku oprasim tuto temu...ako to vyzera so zaradenim majetku - internetovej stranky v tychto pripadoch?:
    1. klient - SZCO vlastní internetovy obchod, no nema papier od toho, kolko ho stal...ako si ho ma zaradit, ked si chce uplatnovat vydavky napriklad na reklamu?

    2. klient tiez vlastni inetrnetovy obchod, robil si ho sam...funguje ako sprostredkovatel predaja - ako ho zaradit aby si mohol uplatnovat vydavky...?

    Mohli by ste mi niekto poradit ako postupovat, ci ho treba ocenit?

    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.