Zavrieť

Porady

Oprava DP za rok 2005, z dôvodu limitu na registráciu DPH

Ahojte poraďáci!
Mám nasledujúcu situáciu. SZČO v roku 2005 mala celkové príjmy vo výške 1.584.452,30 Sk (§6). Takto to bolo uvedené aj v DP aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch. Podľa tohto by sa mala registrovať na dph od 1.1.2006. Ale po kontrole som zistil, že celkový príjem sa skladá z dvoch súm: 1 445.923,- podľa §6 a 138.529 umelecká tvorba (podľa mňa §8). Po zistení týchto skutočnosti mne vychádza, že nemá povinnosť registrácie, nakoľko umelecká tvorba nebola na základe ŽL, ale zmluvy o dielo.
Mám podať dodatočné priznanie, alebo nie? Ja sa prikláňam k podaniu, aby som predišiel problémom s dph.

Ďalšia vec: Jedná sa o tú istú szčo. V r.2005 vykázala stratu vo výške 107.714,- Sk. Táto strata výšla po započítaní príjmu z umeleckej tvorby do §6 (podľa pôvodného DP). Keď podám dodatočné za r. 2005 tak strata zo živnosti sa zvýši o sumu 138.529 na 246.242, ktorú uvediem aj na riadku 57 DP. Do riadku 61 sa uvedie príjem z umeleckej tvorby vo výške 138.529. Mám povinnosť umoriť pomernú časť straty? Podľa predtlače vychádza, že strata podľa §6 sa musí kompenzovať s čiastkovým základom dane podľa §8. Rozmýšlam správne alebo nie?

Dúfam, že na túto neskorú nedeľnú hodinu to nie je moc komplikované. Ide totiž o to, že teraz by tej szčo prišla vhod tá vyššia strata.

Ďakujem za reakcie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    .........posúvam .............

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    No Zoli, tak podľa mňa sa mala SZČO prihlásiť na DPH

    (1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

    (2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.


    A umelecká tvorba je čo? Prečo § 8, veď to je § 6 ods. 2 písm. a

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A strata sa v roku vzniku odpočítava v maximálne možnej výške.....akurát v ďalších piatich rokoch po vzniku straty sa rozpúšťa v ľubovolnej výške.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Umelecká tvorba - slobodné povolanie
    § 6
    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ďakujem za názor. Máš pravdu,že je to § 6.
    Uvidíme ako bude reagovať DÚ. Rok 2005 som nerobil ja.Našťastie.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A Zoli strata sa umoruje z ČZD § 6 až 8

    Zákon o dani z príjmu

    (2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.

    Oprava DP za rok 2005, z dôvodu limitu na registráciu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.