Zavrieť

Porady

Dodanie služby s miestom plnenia v zahraničí

Prosím Vás o radu. Naša firma dodáva do zahraničia - členských štátov tovar a iná slovenská firma nám to chodí do zahraničia montovať. Je to správne, keď nám fakturujú bez DPH (slovenská firma slovenskej), lebo miestom zdaniteľného plnenia (miesto montáže) je v zahraničí?
Prosím Vás o pomoc. Už tu píšem tretíkrát a ešte ani raz sa mi nedostalo odpovede. Tak dúfam, že mi teraz pomôžete.
Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ak sloven.firma faktúruje slov.firme ako platcovia DPH podľa mňa mali by vystaviť faktúru s DPH i kedˇmontáž.sl.sa vykonávajú mimo SR čiže v člen.štáte.
    Priznám sa, že takýto príklad som nikde nevidela uvedený pre istotu by som sa ešte spýtala na daňov.úrade.Ja sama som zvedavá, ako by to v skutočnosti malo byť, pretože aj nám sa môže stať takýto prípad a ak by sa stal tak určite by som sa nespoliehala na odpovede ale naozaj by som sa informovala na daň.úrade. To je môj názor ak by si sa dozvedela ako to v skutoč.má byť prosím ťa daj info.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ja som tu podobný príklad už uvádzala. V mojom prípade nám faktúrovali dodanú montáž bez DPH. Upozornila som dodávateľské firmy, že to nie je správne. Dofaktúrovali nám DPH. Ja som presvedčená, že medzi slovenskými daňovými subjektami vždy ide o dodanie s DPH aj keď je napr.montáž v inom členskom štáte. Ak by to bolo bez DPH, tak sa tu stráca základné pravidlo, že DPH musí byť v niektorom členskom štáte odvedená. Pri takejto fakturácii by nemohlo platiť ani ďalšie základné pravidlo tzv.samozdanenie, nakoľko tu nedochádza k fakturácii od zahran.platiteľa DPH a k prenosu daňovej povinnosti.
    gifferson Ja si myslím to isté, mám totiž práve teraz problém - vykonal som montáž pre SK firmu v PL, môj odberateľ mal objednávku z Bulharska.
    On to fakturuje do Bulharska bez DPH, čo je asi správne. ALe ja mu to budem musieť vyfakturovať s DPH, napriek tomu, že som to vykonal v PL. Môj objednávateľ je SK firma, teda podľa zákona o DPH sa toto považuje za dodanie služby v tuzemsku.
    Prenos daňovej povinnosti sa asi nedá uplatniť, lebo som absurdne túto montáž vykonal v PL. Alebo sa mýlim?

    esprit je offline (nepripojený) esprit

    esprit
    Súhlasím s accad. Dva slovenské subjekty nemôžu uplatniť voči sebe prenos daňovej povinnosti. Podľa mňa by Vám to mali fakturovať s DPH. Podľa môjho názoru vlastne Vy dodávate tovar s inštaláciou alebo montážou, takže Vy prenášate daňovú povinnosť na Vášho odberateľa. Takto to vychádza mne podľa toho ako čítam zákon o DPH, ale možno sa vyjadrí niekto, kto už mal takýto prípad.
    Naposledy upravil esprit : 26.01.05 at 06:44

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Neviem podľa ktorého § zákona treba tieto služby posudzovať. Treba si pozrieť §15 ods. 6 a v súvislost s tým §16 os. 7 zákona.
    §16 ods. 7 - neviem, či to posúdiť podľa prvej časti tohto odseku (miesto by bolo v SR) alebo podľa textu za bodkočiarkou (miesto by bolo v inom čl. štáte).
    No pomôžte podľa čoho by ste to posúdili? Ak by bolo miesto plnenia v inom čl. štáte, vzniká dodávateľovi služieb povinnosť registrovať sa v tomto inom čl. štáte, pokiaľ nemajú v zákone o DPH niečo ako my v §69 ods. 2. Domievam sa správne?
    Potom by mal fakturovať odberateľovi službu ako, s daňou tohto iného členského štátu, alebo ak majú samozdanienie v zákone tak bez DPH?
    To sú len moje dedukcie. Pomôžte aj ostatní rozobrať to.

    Socha je offline (nepripojený) Socha

    Socha
    Ďakujem za názory. Tiež si to tak myslím. Až na to, že v minulom roku máme takýchto faktúr asi 5 a DPH z toho nikto neuhradil. Najhoršie je, že ja vlastne robím účtovníctvo od januára pre obe tieto firmy, tak ja by som to už najradšej mala v poriadku a na daňový úrad chodím už ako na klavír a tiež sa tam nejakej určitej odpovede nedočkám. A o daňovom riaditeľstve ani nehovorím. Človek, poraď si sám.
    Ináč tieto firmy robia strašne veľa vecí pre zahraničie, tiež by sa mi asi trebalo registrovať v dvoch členských štátoch a už mesiac márne čakám na nejakú odpoveď. Na našom daňovom úrade ma odkázali na daňové riaditeľstvo... Našla som si aj kontaktné adresy v zahraničí, ale stále nemám žiadne reakcie. Som bezmocná!!

    Dodanie služby s miestom plnenia v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.