Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na dôchodcu

Ahojte,

mám problém. Mám zamestnaného dôchodcu na dohodu, poberá dôchodok, môže si odpočítať celú odpočítateľnú položku 90.816,-? Dôchodok sa tam nezapočitáva však?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    BOOKEE je offline (nepripojený) BOOKEE

    BOOKEE
    Ak jeho dôchodok je vyšší ako odpočítateľná položka, nemá na ňu nárok.
    Ale ako dôchodca si môže podať daňové priznanie typu A a zrazenú daň mu vrátia.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Zrazenú daň vráti DÚ iba ak príjem bol nižší ako 45.408,- Sk. A bol dôchodcom k 1.1.2006?
    Naposledy upravil katka50 : 27.03.07 at 07:38

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    ak bol dôchodcom k 1.1.2006, alebo mu bol dôchodok spätne k tomuto dátumu priznaný, nemá nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka.
    Mohol by si jedine uplatniť rozdiel medzi 90.816,-- a jeho dôchodkom, ak má ten dôchodok nižší ako táto časť. Ak k dátumu 1.1.2006 ešte dôchodcom nebol, ani mu nebol spätne k 1.1. priznaný, má nárok na celú nezdaniteľnú časť, čiže 90.816,-- bez ohľadu na to, aký vysoký dôchodok má.
    Alebo potom uplatniť ako písala katka50, ak splňa podmienku výšku príjmu

    kahu je offline (nepripojený) kahu

    kahu
    Mesačne poberá dôchodok 12*9500, suma príjmov z dohody je 47.519,- a zrazená daň je 9021. Môže si uplatniť tú sumu 90.816,-? Vrátia mu preplatok 9021?
    Dôchodca je od 12.12.2005

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Ešte by si mohol uplatniť manželku-ak má. Rozdiel medzi 90.816 a jej príjmom, alebo dôchodkom, ak bol nižší za r.2006 ako spomínaných 90.816.

    kahu je offline (nepripojený) kahu

    kahu
    Troška tomu nerozumiem. Má príjem z dohody 47.519,- a dôchodok za rok 2006 114000 do príjmu si dá iba 47.519? a z toho si musí vypočítať daň? a odrátať preddavky?

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    kahu Pozri príspevok
    Troška tomu nerozumiem. Má príjem z dohody 47.519,- a dôchodok za rok 2006 114000 do príjmu si dá iba 47.519? a z toho si musí vypočítať daň? a odrátať preddavky?
    Áno, presne tak. Odvedenú daň by mu vrátili len vtedy, ak by jeho príjem bol do 45 408,-- Sk.

    Odpočítateľná položka na dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.