Zavrieť

Porady

stravné SZČO

Ahojte, chcem sa spýtať na prípad, keĎ:
SZČO-PLATCA DPH si chce uplatniť stravné na základe dokladu z registrač. pokladnice vystaveného strav. zariadením. Na doklade je uvedená suma napr. 89,-Sk vrátane DPH. Môžem si uplatniť do nákladov celú sumu vrátane DPH alebo len sumu bez DPH, tj. 74,80 Sk.
Ďakujem veľmi pekne, ušetríte mi nervy...
Usporiadat
ZuzkaT ZuzkaT

ZuzkaT je offline (nepripojený) ZuzkaT

Nenájde sa nikto kto by poradil. Aj mňa by to zaujímalo.
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanyLeDu Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať na prípad, keĎ:
SZČO-PLATCA DPH si chce uplatniť stravné na základe dokladu z registrač. pokladnice vystaveného strav. zariadením. Na doklade je uvedená suma napr. 89,-Sk vrátane DPH. Môžem si uplatniť do nákladov celú sumu vrátane DPH alebo len sumu bez DPH, tj. 74,80 Sk.
Ďakujem veľmi pekne, ušetríte mi nervy...
Nákladom na stravovanie je 74,8O.- Dph si uplatní na odpočte.
0 0
ZuzkaT ZuzkaT

ZuzkaT je offline (nepripojený) ZuzkaT

Ešte raz ďakujem
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

to znamena ze stravne listky su vhodnejsie pre neplatcov DPH, a pre platcov DPH je lepsie faktura a doklad z ERP?
ci ak mam fakturu o nakupe stravnych listkov bez DPH, tak si mozem uplatnit DPH ked som platitel?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanask Pozri príspevok
to znamena ze stravne listky su vhodnejsie pre neplatcov DPH, a pre platcov DPH je lepsie faktura a doklad z ERP?
ci ak mam fakturu o nakupe stravnych listkov bez DPH, tak si mozem uplatnit DPH ked som platitel?
Ak máš fa bez dph, tak si nemáš čo uplatniť. DPh si uplatníš iba vtedy, ak ju niekto uplatnil voči tebe, ako platcovi dph.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

a mozem to kombinovat?
napriklad kupila som 200 kuponov na fa za 18000 Sk, ale z tychto kuponov pouzijem na podnikanie len 50 a tie dam ako VOZD. Okrem toho si zauctujem aj blocky z ERP na stravu. mozem? samozrejme aby som splnila limit.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanask Pozri príspevok
a mozem to kombinovat?
napriklad kupila som 200 kuponov na fa za 18000 Sk, ale z tychto kuponov pouzijem na podnikanie len 50 a tie dam ako VOZD. Okrem toho si zauctujem aj blocky z ERP na stravu. mozem? samozrejme aby som splnila limit.
Kombinovať sa to dá, ale,čo potom urobíš s tými 150 lístkami?
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

no kupim si za ne potraviny
ale nepojde to do vydavkov uznatelnych
mne ide hlavne o odpis DPH a ked budem mat listok s DPH tak si radsej dam ten ako stravny listok
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Tweety Pozri príspevok
Kombinovať sa to dá, ale,čo potom urobíš s tými 150 lístkami?
usula si z nich cigarety
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

duficek Pozri príspevok
usula si z nich cigarety
Na to je ich škoda, preškoda.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zuzana, zváž si (prepočítaj), či je pre teba v konečnom dôsledku finančne výhodnejšie to, že si dáš do výdavkov istú sumu (pri nákupe lístkov bez DPH), alebo to, že ti štát ešte DPH vráti (pri nákupe s DPH).
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

a ked ide o tie blocky z ERP musia to byt len z restauracie, ci to mozem dat aj nakup potravin normalne z obchodu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanask Pozri príspevok
a ked ide o tie blocky z ERP musia to byt len z restauracie, ci to mozem dat aj nakup potravin normalne z obchodu?
Nie, toto nie je možné- to nie je preukázanie stravovania..
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

a ci sa to oplati?
ved fa za 18000 dam medzi vydavky neovplyvnujuce ZD nie,
ovplyvnujuce su listky pouzite v danom roku a ked z nich pouzijem 50 to je v sume cca. 4500. a ten rozdiel medzi 18000 a 4500 = 13500 nebude pre mna strata, ked si za to kupim jedlo v obchode.....nie
0 0
Viera 2 Viera 2

Viera 2 je offline (nepripojený) Viera 2

Mám otázku veľmi podobnú pôvodnej. Čo s bločkom z ERP stravovacieho zariadenia, ktorý je vystavený na sumu vyššiu ako 89 Sk? Vtedy si SZČO - platca DPH tiež môže uplatniť iba 74,80 do nákladov a alikvótnu časť DPH uplatniť na odpočte?
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

do nakladov by som dal 89 sk, zbytok ceny bez DPH ako nedanovy vydaj, DPH by som ale tiez rozdelil a to pomerom danovy/nedanovy vydaj.
teda
cena bez DPH je 178 sk + 33,80 (DPH) = 211,80 sk to je cena na ucte
89 danovy vydaj, 89 nedanovy - danovy vydaj je 50% z ceny bez DPH, DPH teda tiez kratim 50% a narok na odpocet teda bude 16,90 sk
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

Tweety Pozri príspevok
Nákladom na stravovanie je 74,8O.- Dph si uplatní na odpočte.
DR SR v spolupráci s MF zaujalo naledujúce stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákon o DPH za náklady za tovary a služby, ktoré FO prijala na účely svojho podnikania, a teda FO, platiteľovi dane v zmysle par.49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a poukážok na os.spotrebu nevzniká právo na odpočet DPH. Napriek tomu, že zákon o dani z príjmov umožňuje FO zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie.
japis
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, súhlas, teraz už je to jasné, DR vydalo usmernenie k uplatneniu dph.
0 0
Steffi Steffi

Steffi je offline (nepripojený) Steffi

Môžem si ako SZČO kúpiť gastrolístky a tieto si dať do nákladov? Samozrejme v hodnote 89,- SK.

Steffi
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, za každý odpracovaný deň máš nárok , tak ako zamestnanec podľa PZ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať