Zavrieť

Porady

Návrat k DOPYT NA DÚ a ERP

Vážení kolegovia,

rád by som sa vrátil ku dvom súvisiacim témam, ktoré nám vznikli pred viac ako mesiacom - pri vzniku PORADY. Vtedy sme prezerali tzv. "Zovšeobenené informácie na stránke DRSR". Nepáčil sa mi veľmi výklad použitia ERP vo vzťahu k úhrade pohľadávok.
Viď http://www.porada.sk/showthread.php?...highlight=DRSR ,kde Richard zverejnil výklad DRSR a tiež jeho názor. Samozrejme,
že na môj elektronický dopyt na DRSR nereagoval ani len vrátnik. Preto Vás prosím o radu, pomoc a Vaše skúsenosti pri zodpovedaní nasledovných otázok:

1. Poruším zákon o evidencii tržieb ERP alebo iný predpis, ak vystavím faktúru za predaj tovaru, zaúčtujem ju 311/604 a v ten istý deň prijmem úhradu v hotovosti za vyrovnanie pohľadávky (211/311)?

2. DRSR si určilo časový faktor 1 deň, kedy vlastne by sa nemalo účtovať o pohľadávke, ale o tržbe (604). Bolo toto publikované niekde v záväzných predpisoch ako Zbierka alebo Finančný spravodajca?

3. Ako postupujete Vy, ktorí nevlastníte ERP a hotovosť beriete zriedka? Píšete na príjmovom doklade dátum o deň neskôr alebo si myslíte ako ja, že pohľadávka vznikne vystavením a zaúčtovaním odberateľskej faktúry a s kľudným svedomím prijmete úhradu za ňu hoci aj v deň vystavenia faktúry?

Ďakujem všetkým za Vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Aj ja som zisťovala niečo v podobnej záležitosti ( úhrada v hotovosti nad 50tis. Sk ) a podarilo sa mi získať neoficiálne informácie z daňového úradu.
    Čiže na to aby som neporušila zákon o registračnej pokladnici mám úhradu v hotovosti nad 50 tis. zaevidovať cez registr. pokladnicu a zároveň vystaviť klasickú faktúru - aby som neporušila zákon o DPH.
    Mne sa však toto riešenie nepáči z praktického hľadiska, lebo cez registračnú pokladnicu budem mať zaevidované tržby v hotovosti aj úhrady faktúr.
    A to znamená rozúčtovávať...
    Z tohoto vyjadrenia dedukujem, že by sa mohlo vzťahovať aj na úhrady faktúr, ktoré boli vystavené v rovnaký deň. Čiže malo by to ísť cez registračnú pokladnicu a do účtovníctva by sa to malo rozúčtovať.
    Jedine, že by mi v tom pomohol software...

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    ahojte, my nemáme registračku. Predávame tovar a 50% tovaru nám zákazníci platia v hotovosti. Na každú dodávku tovaru vystavujeme faktúry a úhrady účtujeme cez príjmové pokladničné doklady. Vystavením faktúry vznikne pohľadávka, a tá sa predsa (podla par.2 písm.c) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektr.reg.pokladnice) za úhradu v hotovosti nepovažuje. Takže ak je raz na tovar vystavená faktúra tak je jedno kedy dostanem peniaze, či v ten deň alebo na druhý alebo o týždeň.... čo vy nato?

    Tipi je offline (nepripojený) Tipi

    Tipi
    Žiadny, opakujem žiadny daňový kontrolór nemôže nikomu na svete diktovať, kedy má zaplatiť vystavenú faktúru. Teda ak ju dostanem ráno a večer zaplatím, tak sa môže teda Gita z DÚ Bratislava V aj na hlavu postaviť, aj tak to bude úhrada faktúry a nie predaj v hotovosti. A nech mi niekto povie, kde je stanovený prijateľný rozsah času zaplatenia faktúry. Od rána do večera je to 5 hodín, od rána do obeda 3 hodiny, od rána do rána 5 minút, kde je rozdiel v súvislosti s danou témou?

    Návrat k DOPYT NA DÚ a ERP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.