Zavrieť

Porady

je to nájom, alebo leasing?

Prosím, poradili by ste mi, či účtujem správne nájom na 518+343, alebo by som mala účtovať 474+343+568+odpisy? Neviem tú zmluvu posúdiť, tu je citácia:
Nájomná zmluva medzi prenajímateľom a nájomcom. My sme nájomci.
Prenajímateľ v súlade so svojím predmetom podnikania a zmluv. zaistením s dodávateľom jeoprávnených touto zmluvou prenajať predmet nájmu. Po celú dobu platnosti tejto zmluvy zostáva predmet nájmu vo vlastníctve prenajímateľa.
Typ nájmu: "Miete Low Service"
Doba trvania zmluvy: 60 mesiacov
Prvá zvýšená splátka......
Splátka nájomného...... /mesiac
Posledná zvýšená splátka.......
Dohodnutý kilometrovný výkon......
Havarijná ochrana......./mesiac
Doba nájmu sa začína dňom prevzatia predmetu zmluvy a končí v deň odovzdania predmetu zmluvy, v zmysle podpísaného protokolu o spätnom prevzatí, ale nie pred uplynutím dohodnutej doby nájmu.

Ďakujem za posúdenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Už sme o tom raz písali v tomto istom príspevku.
    1. doba prenájmu je min. 60% doby odpisovania majetku
    2. vlastnícke právo prejde na Vašu spoločnosť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu, ak nedojde k porušeniu podmienok.
    Ide o leasing, a postupijete v účtovaní ako pri klas. leasingu.

    Ak sa vráti vec spat prenajímateľovi, ak nedôjde pri ukončení nájmu vlastnícke právo na Vás, vec nie je Vaša, ide o operatívny prenajom, tu máte dohodnuté tiež podmienky.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Ľudia, ja som totálne mimo. Z Betkinho príspevku som vyrozumela, že mám účtovať ako klasický leasing a do nákladov teda mesačne budem rozpúšťať odpisy. A keďže nikde nemám udanú celkovú cenu predmetu, tak si ju musím vypočítať takto: 1.zvýšená splátka + 60xmesačný odpis + posledná zvýšená splátka.
    Znovu ďakujem.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    JDM Pozri príspevok
    Ľudia, ja som totálne mimo. Z Betkinho príspevku som vyrozumela, že mám účtovať ako klasický leasing a do nákladov teda mesačne budem rozpúšťať odpisy. A keďže nikde nemám udanú celkovú cenu predmetu, tak si ju musím vypočítať takto: 1.zvýšená splátka + 60xmesačný odpis + posledná zvýšená splátka.
    Znovu ďakujem.
    Napíšem, že nemám uvedenú cenu predmetu. Predmet bude Váš, alebo nie po ukončení. Nepôjde o operatívny pren?

    je to nájom, alebo leasing?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.