Zavrieť

Porady

Prepočet dôchodku

Zamestnanec - starobný dôchodca chce, aby sme s nim ukončili pracovný pomer ku koncu mesiaca, aby si mohol dať prepočítať dôchodok. A od 2. mája by mal byť znovu prijatý do zamestnania. Vraj sa to teraz takto bežne robí. Stretli ste sa s takým prípadom?
A čo to vlastne prinesie tomu dôchodcovi - predpokladám, že len možnosť užiť vyšší dôchodok už teraz a nie po skutočnom ukončení PP, čo môže byť aj po viacerých rokoch.
Len neviem, či za ten 1 deň - 1.máj - bude zdravotné poistenie za neho platiť štát?
A ďalej čo to znamená pre zamestnávateľa? Myslím, že odhlásiť z poisťovní ku koncu mesiaca a zase od 2.5. ho prihlásiť.
Vidíte v tom nejaký problém? Zamestnávateľ chce zamestnancovi vyhovieť, keď by mu to malo pomôcť. Ale mám z toho "zmiešané pocity".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    bea Pozri príspevok
    Zamestnanec - starobný dôchodca chce, aby sme s nim ukončili pracovný pomer ku koncu mesiaca, aby si mohol dať prepočítať dôchodok. A od 2. mája by mal byť znovu prijatý do zamestnania. Vraj sa to teraz takto bežne robí. Stretli ste sa s takým prípadom?
    A čo to vlastne prinesie tomu dôchodcovi - predpokladám, že len možnosť užiť vyšší dôchodok už teraz a nie po skutočnom ukončení PP, čo môže byť aj po viacerých rokoch.
    Len neviem, či za ten 1 deň - 1.máj - bude zdravotné poistenie za neho platiť štát?
    A ďalej čo to znamená pre zamestnávateľa? Myslím, že odhlásiť z poisťovní ku koncu mesiaca a zase od 2.5. ho prihlásiť.
    Vidíte v tom nejaký problém? Zamestnávateľ chce zamestnancovi vyhovieť, keď by mu to malo pomôcť. Ale mám z toho "zmiešané pocity".
    No ak Vás o to žiada, a chcete mu vyhovieť, tak môžete.
    Čo sa týka zamestnávateľa, tak ten mu dá ukončenie PP napr. dohodou k 30.04.2007. Treba ho poodhlasovať z poisťovní a na SP poslať ELDZ.
    Mám pocit, že niekto si môže dať prepočítať dôchodok len pri ukončení PP a niekto aj priebežne, myslím, že to záleží od roku narodenia, ale nie som si istá. Takže pravdepodobne preto táto špekulácia z jeho strany.
    Zamestnávateľ s tým problém mať nebude, neporušuje žiadny zákon.
    Od 2.5.2007 mu normálne znovu dáte novú pracovný zmluvu a poprihlasujete do poisťovní.
    Čo sa týka toho jedného dňa, on je vlastne dôchodcom, takže myslím že žiadne povinnosti voči poisťovniam nemá.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    jankasm Pozri príspevok
    ...Mám pocit, že niekto si môže dať prepočítať dôchodok len pri ukončení PP a niekto aj priebežne, myslím, že to záleží od roku narodenia, ale nie som si istá. ...
    Len pre doplnenie. Zamestnanec, ktorému bol priznaný dôchodok podľa starého zákona, si môže požiadať o prepočet dôchodku 1x do roka. Zamestnancovi, ktorému bol dôchodok priznaný podľa nového zákona, Sociálna poisťovňa urobí prepočet dôchodku až po skončení pracovného pomeru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.