Zavrieť

Porady

Cudzinec - ročné zúčtovanie ZP

Od 1.9.2006 pracuje v našej spoločnosti na základe pracovnej zmluvy cudzinec, ktorý je švédsky občan. Do 31.8.2006 sa zdržiaval vo Švédsku, kde si platil zdravotné poistenie. U nás sa 1.9.2006 prihlásil ako poistenec v zdravotnej poisťovni a od 09/2006 do 12/2006 si platil zdravotné poistenie z maximálneho VZ to znamená, že po dobu kedy sa zdržiaval v SR nemal nikdy VZ nižší ako maximálny.
Musí si podať ročné zúčtovanie ZP?

Druhý prípad: takisto švédsky občan, ktorému skončil pracovný pomer 31.8.2006 a 1.9.2006 odišiel do Švédska, kde pracuje a platí si zdravotné poistenie. V SR sa už nezdržiava. Aj on od začiatku roka až po odchod zo SR mal každý mesiac odvod z maxima.
Musí si podať na Slovensku ročné zúčtovanie ZP?
ĎAKUJEM.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Ak bola ich mzda aspoň v jednom mesiaci väčšia ako bol maximálny vymeriavaci základ, tak ročné zúčtovanie musia urobiť a budú mať nedoplatok.
    Maximálny vymeriavaci základ je ročný, nekráti sa. ( Napríklad za obdobie, keď tu neboli poistení)

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Oni však po celý čas, kedy boli poistení na Slovensku platili každý mesiac z maxima.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Maximálny vymeriavaci základ na ZP za rok 2006 je 569 700.-Sk.
    mesiac mzda max.VZ
    10 100000 47475
    11 100000 47475
    12 100000 47475
    spolu 300000 142425.-

    ZP bolo odvedené len zo sumy 142425.-Keďže vyplatená mzda 300 000 je menšia ako maximálny VZ 569 700.- , treba doplatiť ešte ZP z VZ 300 000- 142 425= 157 575.-

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Ďakujem. V podstate som s tým rátala len ma miatlo to, že bol poistencom našej ZP len časť roka a vtedy mal vždy maximálny odvod. Tí budú ale šťastní keď im oznámim túto informáciu! A to nehovorím o nedoplatku čo bude mať firma.
    Mám ešte jednu otázku - číste teoreticky: predpokladám, že ten bývalý zamestnanec, ktorý žije mimo SR ma nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania ani o vystavenie potvrdenia na účely ročného zúčtovania ZP. Na školení som sa dozvedela, že mi zákon vyslovene neukladá povinnosť poslať tomuto bývalému zamestnancovi potvrdenie - potvrdenie sa vydáva na žiadosť zamestnanca. On si RZ ZP neurobí a tým pádom on ani firma nedoplatok mať nebudú. Alebo sa opýtam inak, môže byť firma postihovaná za to, že si zamestnanec neurobí sám RZ a ani o to nepožiada svojho bývalého zamestnávateľa?
    Naposledy upravil Ingrid G. : 25.04.07 at 07:59

    Cudzinec - ročné zúčtovanie ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.