Zavrieť

Porady

Nezamestnaná pred materskou dovolenkou

Za chvilu mi konci zmluva v robote a som tehotna. Vychadza mi to tak, ze budem 2 a pol mesiaca nezamestnana a potom pojdem na matersku. Co mam robit, ked skoncim v robote? Na urad prace asi nema vyznam chodit, ze? Mam ist do soc. poistovne? Alebo co si vsetko musim vybavit? A budem mat narok na matersku, ked som odpracovala rok a 4 mesiace a potom budem 2 mes. nezamestnana?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak maš rizikové tehotenstvo alebo zdravotné problémy, jedným z riešenia je aj PN-ka pred skončením prac.zmluvy. Po skončení prac.pomeru ti bude nem.dávky naďalej vyplácať soc.poisťovňa až do nástupu na materskú. Tá je 6-8 týždňov pred termínom pôrodu /nástup určuje gynekolog/. Na materskú máš nárok ak si v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená 270 dní. Ak túto podmienku nesplňaš, vznikne ti nárok na rodičovský príspevok, ale až od dňa pôrodu.
Čo sa týka evidencie na úrade práce, ak ti bude trvať PN-ka, asi ťa nezaevidujú. Neviem ako to bude so zdr.poistením, či si v tomto prípade do nástupu na materskú nebudešmusieť platiť sama ako samoplatiteľ. Treba sa informovať v zdr.poisťovni.

-----------
Veronika
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

sammy Pozri príspevok
Za chvilu mi konci zmluva v robote a som tehotna. Vychadza mi to tak, ze budem 2 a pol mesiaca nezamestnana a potom pojdem na matersku. Co mam robit, ked skoncim v robote? Na urad prace asi nema vyznam chodit, ze? Mam ist do soc. poistovne? Alebo co si vsetko musim vybavit? A budem mat narok na matersku, ked som odpracovala rok a 4 mesiace a potom budem 2 mes. nezamestnana?
Ak si si platila poistenie v nezamestnanosti aspoň 2 roky (keďže si na dobu určitú), zaeviduj sa na úrade práce. Budeš mať nárok na podporu. Nárok na materské budeš mať.
Ak by si bola PN, dostaneš nemocenské a zatiaľ na na úrade práce nezaevidujú. Zdravotné poistenie by si si musela platiť len v prípade, že by si nebola vypísaná na PN-ku a nezaevidovala by si sa ani na ÚPSVaR.
0 0
sammy sammy

sammy je offline (nepripojený) sammy

Ked mi skonci zmluva, budem mat odpracovanych 16 mesiacov, predtym som bola nezamestnana. Cize tych 270 dni nemocenskeho poistenia splnam. Zaujimalo by ma tiez, aka materska mi vyjde, ked som mala za posledny rok hruby prijem 6 mesiacov 15 000 a 6 mesiacov 17 000. No a 2 mesiace pred materskou nebudem mat ziadny prijem, kedze budem nezamestnana. Na rizikove tehotenstvo zatial nemam dovod, takze ani PN nebude.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sammy Pozri príspevok
Ked mi skonci zmluva, budem mat odpracovanych 16 mesiacov, predtym som bola nezamestnana. Cize tych 270 dni nemocenskeho poistenia splnam. Zaujimalo by ma tiez, aka materska mi vyjde, ked som mala za posledny rok hruby prijem 6 mesiacov 15 000 a 6 mesiacov 17 000. No a 2 mesiace pred materskou nebudem mat ziadny prijem, kedze budem nezamestnana. Na rizikove tehotenstvo zatial nemam dovod, takze ani PN nebude.
Materská sa ti bude počítať z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Takže spočítať si vymeriavacie základy z výplatenj pásky, z ktorých bolo mesačne platené nemocenské poistenie. Túto sumu potom vydeľ 365 dňami a z toho čo ti vyjde bude 55% denná výška tvojej materskej.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak nebudeš PN, na ÚP sa zaregistruj, aj keď by si nemala nárok na podporu. Inak by si si musela platiť zdravotné poistenie kým nepôjdeš na materskú sama.
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Chcela som sa spýtať, pred troma mesiacmi sa nám narodilo bábo a keďže sa bojím chodiť sama autom na poradňu, tak by som chcela, aby so mnou chodil manžel. Lenže v práci mu povedali, že nemá nárok na voľno jedine že by si zobral buď dovolenku alebo neplatené voľno. Je aj iné riešenie?
Ďakujem za skorú odpoveď!!!
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Halóó, je tu niekto?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ondrejková Pozri príspevok
Halóó, je tu niekto?
Má nárok na 7 dní na sprevádzanie dieťaťa k lekárovi. Prečo mu to v robote odmietajú preplatiť? Myslím si, že asi kvôli tomu, že si na materskej, a preto mu tvrdia, že on na to nemá nárok, už som sa s tým pár krát stretla.
No ja som sa o takom niečom v zákone zatiaľ nedočítala. Však aj manželka, ktorá je na materskej môže byť napr. PN alebo na OČR s druhým dieťaťom, takže prečo by nemohol ísť na vyšetrenie s druhým dieťaťom manžel?
To je môj názor, možno sa ešte niekto pridá, pretože ja ozaj neviem o žiadnom zákone, ktorý by toto zakazoval.
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Ja som to tiež pozerala ale nič také čo by to zakazovalo som teda nenašla, ale opýtam sa manželovej účtovníčky nech mi to podloží nejakým zákonom a potom uvidíme. Možno jej bolo ľahšie povedať mu takú odpoveď z brucha ako tomu venovať čo i len chvíľku pozornosti.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Neviem vytvoriť novú tému, takže sa opýtam tu: dcera mojej sestry v septembri 2006 dovršila 3 roky, čiže sestra prestala poberať za nu rodičovský príspevok a zaevidovala sa na UP ako nezamestnana. Začala si hladať robotu, a ked ju už konečne niekedy vo februári 2007 našla, zistila, že je opäť tehotná. Tým pádom, že to nevému zamestnavateľovi povedala, ten ju už odmietol zamestnat, podobne aj další. Ostala teda bez prostriedkov. Jej manžel síce pracuje, ale jeho čistý mesačný príjem činí cca 8000,- sk. Na socialnom jej povedali, že jej nepatrí nič, jedine že pôjde na PN, počká 30 dní a potom "možno" jej vyjde nejaká dávka v hmotnej núdzi 350,- sk, ale aj to nie je isté. Prosím JE TOTO MOŽNÉ ????? Neexistuje žiadna iná možnosť pre ňu?
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Prosím Vás súrne o radu
Moja známa je viac ako dva roky nezamestnaná. V roku 2008 uvažuje o dieťatku.
Aby mala čo najvyššiu materskú, mala by sa ešte tento rok (od 1.12.2007 - neviem či je možné aj spätne?) dobrovoľne nemocensky poistiť z najvyššieho vymeriavacieho základu?
A od 1. 1. 2008 znížiť poistenie na minimum, alebo sa mýlim?
Prosím Vás o radu, ako by mala postupovať?
Ďakujem pekne za radu.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Nikto neporadí?
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Soňurka Pozri príspevok
Prosím Vás súrne o radu
Moja známa je viac ako dva roky nezamestnaná. V roku 2008 uvažuje o dieťatku.
Aby mala čo najvyššiu materskú, mala by sa ešte tento rok (od 1.12.2007 - neviem či je možné aj spätne?) dobrovoľne nemocensky poistiť z najvyššieho vymeriavacieho základu?
A od 1. 1. 2008 znížiť poistenie na minimum, alebo sa mýlim?
Prosím Vás o radu, ako by mala postupovať?
Ďakujem pekne za radu.

Fúha! Asi nikto nemá čas .....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Soňurka Pozri príspevok
Fúha! Asi nikto nemá čas .....
..Ani nie, že nemá čas - ale už to tu nájdeš v témach "materské"
Musí splniť podmienku 270 dní poistenia - spočítavajú sa už doby rôznych poistení (PP, SZČO aj DNP)..
Ak teda nemá zamestnanie a bude to riešiť len DNP - prihlásiť sa ešte v decembri s max VZ a aj v decembri urobiť zmenu - zníženie VZ na minimálny s účinnosťou od 1.1.2008. Ak ešte nie je tehotná, tak podmienku splní.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Katy a R Pozri príspevok
..Ani nie, že nemá čas - ale už to tu nájdeš v témach "materské"
Musí splniť podmienku 270 dní poistenia - spočítavajú sa už doby rôznych poistení (PP, SZČO aj DNP)..
Ak teda nemá zamestnanie a bude to riešiť len DNP - prihlásiť sa ešte v decembri s max VZ a aj v decembri urobiť zmenu - zníženie VZ na minimálny s účinnosťou od 1.1.2008. Ak ešte nie je tehotná, tak podmienku splní.
Katy a R - veľmi pekne Ti ďakujem. V príspevkoch som našla všelijaké možné kombinácie druhov poistenia, tak ako píšeš hore. Z toho, čo som naštudovala som prišla na to, čo si mi aj Ty potvrdila, za čo Ti ďakujem.
Len medzi tým sme ešte prišli na jednu otázku, s ktorou si momentálne veru nevieme rady, a síce, ako by mala postupovať, keby na materskú išla napríklad až v decembri 2008. Z čoho by sa jej vypočítala? Má v takomto prípade význam prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v tomto roku?
Ďakujem pekne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Soňurka Pozri príspevok
Katy a R - veľmi pekne Ti ďakujem. V príspevkoch som našla všelijaké možné kombinácie druhov poistenia, tak ako píšeš hore. Z toho, čo som naštudovala som prišla na to, čo si mi aj Ty potvrdila, za čo Ti ďakujem.
Len medzi tým sme ešte prišli na jednu otázku, s ktorou si momentálne veru nevieme rady, a síce, ako by mala postupovať, keby na materskú išla napríklad až v decembri 2008. Z čoho by sa jej vypočítala? Má v takomto prípade význam prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v tomto roku?
Ďakujem pekne.
áno. . RO bude december 07 .
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Za rýchlu záchrannú akciu posielam bodík a ešte raz ďakujem
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Moja otázka bude asi tak trochu , ale nechcem zadávať novú tému. Začiatkom januára by som mala ísť na materskú dovolenku. Môže sa mi preniesť dovolenka z tohto roku do nasledujúceho alebo je lepšie ju vyčerpať v tomto roku?

Platím si príspevky na DDP, prispieva mi aj zamestnávateľ. Ako to bude počas materskej? Zamestnávateľ by mi asi nemal prispievať, a ja si môžem prerušiť?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

heike Pozri príspevok
Moja otázka bude asi tak trochu , ale nechcem zadávať novú tému. Začiatkom januára by som mala ísť na materskú dovolenku. Môže sa mi preniesť dovolenka z tohto roku do nasledujúceho alebo je lepšie ju vyčerpať v tomto roku?

Platím si príspevky na DDP, prispieva mi aj zamestnávateľ. Ako to bude počas materskej? Zamestnávateľ by mi asi nemal prispievať, a ja si môžem prerušiť?
Dovolenka z tohto roku sa Ti môže preniesť do nasledujúceho, a môžeš si ju kľudne vyčerpať až po návrate z MD, aj ak to bude napr. po 3 rokoch, tá dovolenka tam na teba bude čakať.
Počas MD si môžeš prerušiť prispievanie na DDP. Čo sa týka zamestnávateľa, tak pokiaľ by chcel, tak myslím, že prispievať môže, aspoň nikde v zákone som nenašla nič, čo by to zakazovala. Jediný problém je v tom, že pokiaľ by Ti zamestnávateľ chcel prispievať aj počas MD, musela by si si prispievať aj ty.
Ale budem rada ak sa k tomuto ešte niekto vyjadrí, osobne som sa s takým prípadom nestretla, preto neviem či je to naozaj možné.
0 0
ujv.oz ujv.oz

ujv.oz je offline (nepripojený) ujv.oz

Prosim o radu,
k 31.12.2008 ukončujem PP dohodou z organizačných dôvodov (Zrušenie organizačnej zložky). Nárok na podporu v nezamestnanosti mi nevzniká pretože nespĺňam podmienku platenia poistenia v nezamestnanosti najmenej 3 roky z posledných 4 rokov.(2 roky 4 mesiace PP 1.9.2006-31.12.2008, RD od 1.1.2005-30.6.2005 6 mesiacov = započítaná doba poistenia 2 roky 10 mesiacov)
Kedze som tehotná a termin porodu mám 18.6.2008, prosím o radu ako dostať aspoň čo najvýhodnejšie materské, prípadne či by malo vplyv na výšku dávky PN príp. Materského ak by som išla na PN pred skončením PP alebo napr. až 2 mes po skončení PP.
Bude sa mi materská po celú dobu rátať zo zárobku roku 2007, keď ochrannú lehotu 6 mesiacov spĺňam?
Na ako dlho sa mi stačí zamestnať od 1.1.2009 ak chcem aby sa mi materské rátalo zo zárobku roku 2008?
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať