Zavrieť

Porady

Nezamestnaná pred materskou dovolenkou

Za chvilu mi konci zmluva v robote a som tehotna. Vychadza mi to tak, ze budem 2 a pol mesiaca nezamestnana a potom pojdem na matersku. Co mam robit, ked skoncim v robote? Na urad prace asi nema vyznam chodit, ze? Mam ist do soc. poistovne? Alebo co si vsetko musim vybavit? A budem mat narok na matersku, ked som odpracovala rok a 4 mesiace a potom budem 2 mes. nezamestnana?
Usporiadat
ujv.oz ujv.oz

ujv.oz je offline (nepripojený) ujv.oz

Pardon, termin porodu mam 18.6.2009
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Materská sa bude počítať z r.2007. Prípadná PN pred skončením PP ani po skoncení PP nebude mať vplyv na výšku materského.
Zamestnať sa stačí na pár dní pred nástupom na materskú (1).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s Jankou,
no ak sa zamestnáš v r.2009, tak sa ti materské nebude rátať z r.2008!!!, ale z určitého obdobia v r.2009 (ak nebudeš celý čas PN), t.j. rozhodujúceho obdobia, ktoré je závislé od konkrétnych dátumov začiatku PP a nástupu na MD, resp. aj ukončenia PP, ak nebude tento PP trvať do nástupu na MD.
0 0
ujv.oz ujv.oz

ujv.oz je offline (nepripojený) ujv.oz

Ďakujem poraďáčky, a ešte jeden dotaz? Pracovný pomer mi nakoniec končí 31.1.2009, podmienku poistenia 270 dní za posledné 2 roky spĺňam.Nárok na podporu v nezamestnanosti nemám.Termín pôrodu mám 18.6.2009, čiže som ochrannej lehote.
Ak pôjdem na PN 2.2.2009 bude mi ju platiť už Sociálna poisťovňa, prvé dni 25 %, ďalšie 55 % VZ?
A materské vo výške 55 % VZ odkedy? (6 alebo 8 týždňov pred TP alebo odo dňa pôrodu).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ujv.oz Pozri príspevok
Ďakujem poraďáčky, a ešte jeden dotaz? Pracovný pomer mi nakoniec končí 31.1.2009, podmienku poistenia 270 dní za posledné 2 roky spĺňam.Nárok na podporu v nezamestnanosti nemám.Termín pôrodu mám 18.6.2009, čiže som ochrannej lehote.
Ak pôjdem na PN 2.2.2009 bude mi ju platiť už Sociálna poisťovňa, prvé dni 25 %, ďalšie 55 % VZ? áno, v takom prípade za 1.2.09 si musíš zaplatiť zdrav.poistenie sama, (ak nebudeš už 1.2.09 evidovaná na UP).
A materské vo výške 55 % VZ odkedy? (6 alebo 8 týždňov pred TP alebo odo dňa pôrodu) odkedy, t.j. či 6 alebo 8týž.pred PTP, záleží od teba a lekára, t.j. čo bude napísané v žiadosti o materské.
pri PTP 18.6.09
je nástup na MD
najneskôr 7.5.09 (6týž.pred ptp) a
najskôr 23.4.09 (8týž pred PTP)

Ak ti skončí PP/nem.poistenie 31.1.09 a do nástupu na MD nebudeš inak nem.poistená, tak sa ti bude rátať materské z tohto ukonč.PP a to obdobia roku 2008. Do 31.7.09 si v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia (stačilo by, ak by si bola do 7.5.09, t.j. 6týžd.pred PTP).
0 0
Laluk Laluk

Laluk je offline (nepripojený) Laluk

Ahojte, poprosila by som Vas tiez o radu, ako postupovat. Pracujem od 07.2004, v 07.2008 som zmenila pracu. Zamestnavatel mi dal zmluvu na dobu urcitu do 31.1. 2009, ktoru mi nasledne znova predlzil na dobu urcitu do 31.7. 2009. Planujeme otehotniet maj - jun. Predpokladam, ze akonahle budem tehotna, zamestnavatel mi nepredlzi prac. zmluvu. Ak by som ostala od 1.8. 2009 na PN az do nastupu na MD (predpoklad nastupu na MD do 31.1.2010), bude sa mi materske pocitat este zo sucasneho platu? Alebo by bolo lepsie sa po ukonceni prac. vztahu nahlasit na urad prace a potom ist na MD, s tym ze by som sa mala este nahlasit ako dobrovolne poistena osoba? Poradne optimalny postup. Dakujem moc :-)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Laluk Pozri príspevok
Ahojte, poprosila by som Vas tiez o radu, ako postupovat. Pracujem od 07.2004, v 07.2008 som zmenila pracu. Zamestnavatel mi dal zmluvu na dobu urcitu do 31.1. 2009, ktoru mi nasledne znova predlzil na dobu urcitu do 31.7. 2009. Planujeme otehotniet maj - jun. Predpokladam, ze akonahle budem tehotna, zamestnavatel mi nepredlzi prac. zmluvu. Ak by som ostala od 1.8. 2009 na PN az do nastupu na MD (predpoklad nastupu na MD do 31.1.2010), bude sa mi materske pocitat este zo sucasneho platu? Alebo by bolo lepsie sa po ukonceni prac. vztahu nahlasit na urad prace a potom ist na MD, s tym ze by som sa mala este nahlasit ako dobrovolne poistena osoba? Poradne optimalny postup. Dakujem moc :-)
Záleží v ktorom týždni tehotenstva budeš v čase ukončenia PP/nem.poistenia. Ak budeš tehotná aspon v cca 11týždni, tak stihneš nastúpiť na MD (6týždnov pred predp.termínom pôrodu) v ochrannej lehote, ktorá je pre tehotné v čase ukonč.PP, 6mesiacov. Ak by tvoj PP skončil 31.7.09 a nastúpila by si na materskú v ochr.lehote, tak by sa materské rátalo z vym.základov z r. 2008 (od začiatku PP 7/08 do 31.12.08)

Ak budeš tehotná menej, tak "teoreticky" aj v prípade, ak by si poberala nemocenské až do nástupu na MD by si mala mať nárok na materské a to aj v prípade, že od ukonč.NP do nástupu na MD uplynie viac ako 6mesiacov. No toto som ešte nepočula, že by niekto skúsil, tak neviem, či vôbec niečo takéto radiť, ak si to nebudeš vedieť obhájiť (problémové uznanie nároku by som predpokladala na 99%).

Ak budeš tehotná v čase ukonč.PP do 8tt, tak sa oplatí prihlásiť na DNP z maxima, aby aj materské bolo maximálne. Ku dnom DNP sa ti prirátajú dni ukončeného zamestnania, takže podmienku aspon 270dní NP dva roky pred pôrodom splníš ale treba nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP!!! A samozrejme neporodiť skôr ako po tých 26týždnoch.
Naposledy upravil brčko : 19.03.09 at 08:54
0 0
Laluk Laluk

Laluk je offline (nepripojený) Laluk

Dakujem za odpoved :-)
ak som to dobre pochopila, tak ked nastupim na PNku - tu budem mat vo vyske 55% z vym. zakladu. Ale nie je iste ci dostanem aj materske v tej istej vyske (aj ked nastup na MD bude do pol roka od ukoncenia PP). Bolo by potom lepsie ist na urad prace po ukonceni PP? Len tam sa obavam, ze to budu brat ako zaciatok noveho poistenia a tym padom mi pridelia materske len vo vyske rodicovskeho prispevku.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Laluk Pozri príspevok
Dakujem za odpoved :-)
ak som to dobre pochopila, tak ked nastupim na PNku - tu budem mat vo vyske 55% z vym. zakladu. Ale nie je iste ci dostanem aj materske v tej istej vyske (aj ked nastup na MD bude do pol roka od ukoncenia PP). To záleží od okolností a konkrétnych dátumov. Materské by malo byť rovnaké (samozrejme za istých okolností). No ak nastúpiš na MD po uplynutí 6mesiacov, ide o to či ti nárok na materské vôbec vznikne, lebo "skôr nevznikne" (nie o jeho výšku!) Bolo by potom lepsie ist na urad prace po ukonceni PP? to, či budeš evidovaná na UP vôbec nárok na materské neovplyvní, záleží na nemoc.poistení (trvá počas trvania PP, okrem pár výnimiek a napr. počas DNP), či ti bude trvať alebo, či budeš v ochrannej lehote. No a v prípade DNP záleží, či si nastúpila na MD po uplynutí 26týždnov od posl.prihlásenia a ak áno, aký bol tvoj skutočný VZ v RO. Len tam sa obavam, ze to budu brat ako zaciatok noveho poistenia a tym padom mi pridelia materske len vo vyske rodicovskeho prispevku.
Počas evidovania na UP nie si "štátom" nem.poistená, ani dôchod., ani poistená v nezamestnanosti. Len si zdravotne poistená štátom ako uchádzač o zamestnanie. Rodič.príspvok je štátna sociálna dávka a v žiadnom prípade to nie je vymer.základ pre nemoc.poistenie, je to úplne nezávislé.

Ale ak by si bola PN, tak ta na UP aj tak nezaevidujú. V takom prípade budeš zdravotne poistená ako poberatel nemocenského.
Naposledy upravil brčko : 19.03.09 at 12:23
0 0
Laluk Laluk

Laluk je offline (nepripojený) Laluk

Dakujem :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať