Zavrieť

Porady

stravne listky

moze zamestnanec ziadat od zamestnavatela stravne listky alebo cast financneho prispevku na stravu?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

stefany2505 Pozri príspevok
moze zamestnanec ziadat od zamestnavatela stravne listky alebo cast financneho prispevku na stravu?

Zamestnávateľ je povinný v tomto smere voči zamestnancovi zo zákona , nie je na zamestnancovi, aby o to prosil, alebo žiadal
0 0
stefany2505 stefany2505

stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

Paula Pozri príspevok
Zamestnávateľ je povinný v tomto smere voči zamestnancovi zo zákona , nie je na zamestnancovi, aby o to prosil, alebo žiadal
a v akej výške im to má vyplatit? Pracuju u neho ako casnicky. Striedaju sa po týždni
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Záleží na podnikateľovi v akej výške im bude prispievať,ale môže až 55 % z 89Sk .- / čo predstavuje 48,95/ . Keďže sú to čašníčky,zrejme pracujú viac ako 8 hodín a teda v tom dni keď pracujú viac ako11 hodín majú nárok na ďalšie jedlo.

Áno ,upravujem príspevok : nárok síce majú, ale v ustanoveniach ZP je ponechaná možnosť na zváženie zamestnávateľa ,či toto jedlo poskytne,alebo nie.
Naposledy upravil Melnick : 02.05.07 at 12:32
0 0
katikah katikah

katikah je offline (nepripojený) katikah

Dobrý deň,

mám takýto problém: od 01.09.2006 som zamestnaná v jednej firme a do dnešného dňa som nedostala žiadne stravné lístky, navyše som v 6.mesiaci. Ako mám postupovať, mám napísať žiadosť na ústredie? Alebo ako?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
katikah Pozri príspevok
Dobrý deň,

mám takýto problém: od 01.09.2006 som zamestnaná v jednej firme a do dnešného dňa som nedostala žiadne stravné lístky, navyše som v 6.mesiaci. Ako mám postupovať, mám napísať žiadosť na ústredie? Alebo ako?
Aké ústredie máš na mysli. Skôr by som sa obrátil na Inšp.práce, keď už je to v takom štádiu, že si nevieš rady so zamestnávateľom.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Najskôr sa pozhováraj so zamestnávateľom a upozorni ho na Tvoj nárok /žeby o ňom nevedel?/ ak nenastane náprava ,rieš to cez inšpektorát práce. Bude to mať zam-eľ "trochu" drahšie,lebo Ti musí poskytnúť stravné + pokutka ho neminie.
Stravné Ti môže poskytnúť aj spätne.

PS. To že si v 6. mesiaci a nemáš správnu životosprávu mu pred IP iba pohorší.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Melnick Pozri príspevok
. Keďže sú to čašníčky,zrejme pracujú viac ako 8 hodín a teda v tom dni keď pracujú viac ako11 hodín majú nárok na ďalšie jedlo.
Hrubo vyznačené poupravím- zamestnávateľ im môže poskytnúť príspevok na druhé jedlo - nemusí....

§152 Zákonníka práce, odsek 2, posledná veta:

...Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
0 0
uskoboh uskoboh

uskoboh je offline (nepripojený) uskoboh

Zdravím, priatelia. Je skutočne pravda tvrdenie, že v dni keď zamestnanec pracuje dlhšie ako 11 hodín, má nárok na ďalšie jedlo (k Melnicovi)? Podľa § 152 ods. 2 ZP "zamestnávateľ môže zabezpečiť ďalšie jedlo", teda nie je to povinnosť zamestnávateľa a tým pádom ani nároková zložka zamestnanca. Je moje tvrdenie chybné a ak áno, ako treba v tomto prípade postupovať? Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
uskoboh Pozri príspevok
Zdravím, priatelia. Je skutočne pravda tvrdenie, že v dni keď zamestnanec pracuje dlhšie ako 11 hodín, má nárok na ďalšie jedlo (k Melnicovi)? Podľa § 152 ods. 2 ZP "zamestnávateľ môže zabezpečiť ďalšie jedlo", teda nie je to povinnosť zamestnávateľa a tým pádom ani nároková zložka zamestnanca. Je moje tvrdenie chybné a ak áno, ako treba v tomto prípade postupovať? Ďakujem.
Pozri príspevok č. 8 od eviny.
0 0
uskoboh uskoboh

uskoboh je offline (nepripojený) uskoboh

Ďakujem, zrejme sme príspevok s evinou tvorili v rovnakom čase a ja som ten jej ešte nemal zobrazený, ale plne s ňou súhlasím.
0 0
katikah katikah

katikah je offline (nepripojený) katikah

Skúsim napísať list k nám do firmy, uvidím, či s tým budú niečo robiť, a ako by asi mal vyzerať?
0 0
katikah katikah

katikah je offline (nepripojený) katikah

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu, 10,5 mesiaca som bola zamestnaná vo firme, kde mi nedávali stravné lístky, od 15.06.2007, som dala výpoveď dohodou. Mám nárok spatne žiadať o vyplatenie stravného od zamestnávateľa alebo som to už prepásla?

Ďakujem pekne.
0 0
007gituska 007gituska

007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

aby mal zamestnanec nárok na stravný lístok pracovná zmena musí trvať viac ako 4 hodiny, pričom prestávka na jedlo nesmie byť na začiatku a konci pracovnej zmeny.
v praxi to znamená, že ak zmena trvá "len 4 hodiny" tento nárok nevznikne. pracovná zmena musí trvať viac ako štyri hodiny, t.j. zamestnanec odpracuje 4 hodiny, potom sa pôjde najesť, t.j. pol hodiny a potom sa musí vrátiť do práce a v práci pokračovať napr. ešte pol hodiny. suma sumárum začiatok práce napr. o 8.00 hod. a koniec práce o 13.00 hod. na obed šiel napr. o 12.00 hod. = najskorší možný čas na čerpanie prestávky. o 12.30 sa vráti a v práci ešte pokračuje.

ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hod. ešte neznamená, že zamestnanec má automaticky nárok na SL. musí to byť dohodnuté so zamestnávateľom napr. v kolektívnej zmluve. ale pozor! k tomu musíte prirátať pol hodinu na prestávku, na ktorú je nárok zo zákona po 4 hodinách a ďalšiu pol hodinu na ďalšie jedlo. teda v práci musí byť minimálne 12 hod. znovu platí, že prestávka na jedlo sa nemôže dať na začiatku resp. konci pracovnej zmeny.

v praxi sa často zamieňa pojem pracovná zmena a pobyt na pracovisku. aj keď zamestnanec príde do práce napr. o 6.30, ale pracovná zmena mu začína o 7.00 hod. nemôžeme hovoriť o zmene, ktorá začala o 6.30 hod.
0 0
007gituska 007gituska

007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

ešte poznámka ku spätnému vyplácaniu SL:
nárok síce vznikol. teda lístky je možné poskytnúť spätne aj za mesiace pozadu. pri takomto poskytovaní SL však nebol zabezpečený účel = poskytnutie jedného teplého jedla počas trvania zmeny.

takéto poskytovanie SL by malo byť len výnimočné, t.j. nemalo by byť pravidlom, aby nenastali situácie, že zamestnancovi sa poskytnú lístky raz za pol rok a on si urobí nákup na veľkú noc alebo vianoce.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Prosím Vás, kde sa dajú objednať také stravné lístky? Dajú sa nakúpiť napr. aj na pol roka dopredu?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Slavena Pozri príspevok
Prosím Vás, kde sa dajú objednať také stravné lístky? Dajú sa nakúpiť napr. aj na pol roka dopredu?
Dajú, napr. Vaša stravovacia....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

...alebo ACCOR Service....
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

alebo Le Dejeuner ...
0 0
katikah katikah

katikah je offline (nepripojený) katikah

V tejto diskusii aj niekto odpovedá na otázky?

Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

katikah Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu, 10,5 mesiaca som bola zamestnaná vo firme, kde mi nedávali stravné lístky, od 15.06.2007, som dala výpoveď dohodou. Mám nárok spatne žiadať o vyplatenie stravného od zamestnávateľa alebo som to už prepásla?

Ďakujem pekne.
Z príspevku nevyplýva, či ti vznikol nárok na SL (asi preto nikto nereaguje ).
Výpoveď dohodou - nevieme čo to je, teda či 15.6.07 bola uzavretá dohoda so skončením PP k nejakému termínu, ktorý ešte neuplynul - a teda o SL sa ešte dá uchádzať; alebo 15.6.07 skončil PP dohodou, teda dnes už firma nemusí tvoju požiadavku riešiť.
No inak povedané, je tu málo informácií
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať