Zavrieť

Porady

refakturácia - otázky

Prajem pekný deň,
mám prípad refakturácie rautu (čiže služby), ktorý sa konal na Slovensku, českej firme. My sme dph zaplatili pôvodnej spoločnosti, ktorá ten raut robila a refakturovať to máme s, či bez DPH? Nie som si istá, či sa tu dá využiť § 15 odst. 7 a 8.
A k tomu § 15 ešte - preniesť daňovú povinnosť môžem len na platcu dph (ak je platca v tej svojej krajine) alebo neberiem vôbec do úvahy, či je, alebo nie je platcom dph vo svojej krajine?
som v dph nováčik, dúfam, že mi pomôžete.
vrelá vďaka!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Čo je raut?

    Je v odstavci 8?
    (7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

    (8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

    a) reklamné služby,
    b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
    c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
    d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
    e) pridelenie zamestnancov,
    f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
    g) telekomunikačné služby,
    h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
    i) elektronicky dodávané služby,
    j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
    k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 03.05.07 at 10:55

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    ermon Pozri príspevok
    Zvýraznila som
    Ona sa pýta na refakturáciu nákladov a nie na sprostredkovateľskú odmenu.
    Pri refakturácii postupuje podľa § 9/4, akoby ten raut (neviem čo to je) robila pre nemca ona). Takže ak to je niečo z § 15/8 tak fakturácia voči podnikateľovi, platiteľovi aj neplatiteľovi pôjde bez dane=miesto dodania nemecko.
    Ak by tá služba bola napr. školenie na slovensku tak by ste refakturovali so sl DPH lebo miesto dodania by bolo Slovensko podľa § 15/4.

    Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

    Kaja.K
    Ludenkovia, som zas múdrejšia. Ďakujem za rady, a pre toho, koho zaujíma, ako to vlastne je, tak je to takto:
    raut je niečo ako banket, recepcia... slovom sa to dá zahrnúť do reštauračných služieb a tie majú miesto dodania tam, kde sa poskytli, čiže tu na Slovensku a preto sa musia refakturovať s dph.
    Ak by ale niekto chcel silou-mocou bez, tak to musí spraviť ako riadnu faktúru, nie refakturáciu, kde uvedie niečo z odst. 8 v §15 a vtedy sa to dá spraviť bez dane, ale inak správne je to s dph.
    pekný deň želám

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Kaja.K Pozri príspevok
    Ludenkovia, som zas múdrejšia. Ďakujem za rady, a pre toho, koho zaujíma, ako to vlastne je, tak je to takto:
    raut je niečo ako banket, recepcia... slovom sa to dá zahrnúť do reštauračných služieb a tie majú miesto dodania tam, kde sa poskytli, čiže tu na Slovensku a preto sa musia refakturovať s dph.
    Ak by ale niekto chcel silou-mocou bez, tak to musí spraviť ako riadnu faktúru, nie refakturáciu, kde uvedie niečo z odst. 8 v §15 a vtedy sa to dá spraviť bez dane, ale inak správne je to s dph.
    pekný deň želám
    No ale potom nebude mať nárok na odpočet dane na vstupe z banketu z tej pôvodnej fa.
    Monika Kováčová
    ALBO Pozri príspevok
    Ona sa pýta na refakturáciu nákladov a nie na sprostredkovateľskú odmenu.
    ale ja som odpovedala na sprostredkovanie služby
    ramarkN Pozri príspevok
    ale ak ta služba je v našom mene ale na ucet rakuskej firmy?

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Otvorím túto tému, pretože som nič podobné na porade nenašla. Platili sme faktúru za raut, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti otvorenia nášho hotela, pre dodávateľov, partnerov a pod. Je to daňový náklad? A čo kvety, ktoré sa kupovali v súvislosti s výzdobou. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.