Zavrieť

Porady

Solárne kolektory - skúsenosti

Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Nemám s tým skúsenosti, veľkosť treba prerátať podľa veľkosti domu. Ale tiež záleží od toho, v akej lokalite je dom. Na takú teplú zimu ako bola táto a v lokalite Bratislava možno áno. Solárne kolektory sa v zime využívajú väčšinou na ohrev vody pre bežnú spotrebu - kúpanie, pranie....., v radiátoroch síce predhrejú vodu, ale treba dokurovať iným palivom. Podľa informácií ktoré mám tak by kolektory mali zohriať vodu na cca 50 C. Ale to záleží od veľa okolností - najmä od počasia a od lokality.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Mišela Pozri príspevok
Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem
firma, ktorá ti bude dodávať slnečné kolektory by ti mala vedieť povedať koľko ti ich bude treba - mali by ti aj navrhnúť najlepšie umiestnenie kolektorov - teda mali prísť na obhliadku, či je vôbec možné slnečné kolektory použiť - v niektorých lokalitách to môže byť aj neefektívne
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem

Solárne termické kolektory sa používajú predovšetkým na ohrev teplej vody v letných mesiacoch, kedy správne nadimenzované kryjú 100 % spotrebu. Na to, aby dokázali kryť 100 % spotrebu aj v zime, by boli príliš predimenzované v letnom období a ešte by bol aj tak nutný v zime doohrev z externého zdroja (nebolo by to ani ekonomicky efektívne).
Pre 4 - člennú rodinu stačia tri kolektory o účinnej ploche absorbéra 3 x 1,76 m2 (celková plocha kolektorov 3 x 2 m2). Tieto čiastočne pokryjú aj potrebu tepla na ohrev TÚV aj v prechodnom období. Celkovo dokážu pokryť cca 60 - 70 % ročnej spotreby 4-člennej rodiny.
Pozri aj www.thermosolar.sk
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Ahojte
my mame doma kolektory uz dva roky. Mame jeden panel 3*2 m a k tomu 50 l boiler. V zime mame teplu vodu okolo obeda vyhriatu na nejakych 40 C...co vystaci pre nas (4 dospeli) a aj umyvanie riadu ....Byvame na strednom slovensku. Ked neminieme vodu, tak nam vlazna vydrzi az do rana (da sa este sprchovat, nie je tepla ale da sa to vydrzat). V lete mame teplej vody aj na napustenie bazena (ak by sme nejaky mali). Dokonca sme napustali celorocne 11 000 litrov akvarii vodou z kolektorov, takze uspora bola obrovska. Kolektory sme montovali svojpomocne bez väčšich problemov.
Drzim palce vsetkym co budu aj takto setrit nasu malu planetku !
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

shureido Pozri príspevok
Ahojte
my mame doma kolektory uz dva roky. Mame jeden panel 3*2 m a k tomu 50 l boiler. V zime mame teplu vodu okolo obeda vyhriatu na nejakych 40 C...co vystaci pre nas (4 dospeli) a aj umyvanie riadu ....Byvame na strednom slovensku. Ked neminieme vodu, tak nam vlazna vydrzi az do rana (da sa este sprchovat, nie je tepla ale da sa to vydrzat). V lete mame teplej vody aj na napustenie bazena (ak by sme nejaky mali). Dokonca sme napustali celorocne 11 000 litrov akvarii vodou z kolektorov, takze uspora bola obrovska. Kolektory sme montovali svojpomocne bez väčšich problemov.
Drzim palce vsetkym co budu aj takto setrit nasu malu planetku !
Vyhriatie 5O L boilera na cca 40 C v zimnom období zo 6 m2 kolektorov to beriem (ak ovšem svieti slnko). Ale to môže stačiť (bez urážky) tak na umytie rúk, nie na serióznu hygienu . Pre 4 - člennú rodinu je treba uvažovať pri solárnom ohreve TÚV min. s 300 L bivalentným (dvojzdrojovým) ohrievačom kôli zimnému obdobiu, kedy je výkon kolektorov minimálny, teda napojeným aj na iný zdroj tepla (napr. plynový kotol).
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

OK. beriem moja chyba, pytala som sa otca -..mame 300 l boiler na kolektory. A co sa tyka hygieny...treba to vediet spravne nacasovat. Jasne keby sme chceli ist 4 po sebe tak to nevyjde a treba dohriat vodu ale ak ideme s odstupom cca 2 hodin...tak sa kazdy v pohode umyje a aj na ruky ostane. Ale mas pravdu, niekedy samozrejme treba vodu dohrievat inym zdrojom, zalezi od slnka.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

shureido Pozri príspevok
OK. beriem moja chyba, pytala som sa otca -..mame 300 l boiler na kolektory. A co sa tyka hygieny...treba to vediet spravne nacasovat. Jasne keby sme chceli ist 4 po sebe tak to nevyjde a treba dohriat vodu ale ak ideme s odstupom cca 2 hodin...tak sa kazdy v pohode umyje a aj na ruky ostane. Ale mas pravdu, niekedy samozrejme treba vodu dohrievat inym zdrojom, zalezi od slnka.
Tieto údaje už samozrejme súhlasia. Díky, že si to poopravil, lebo tu ide aj o to, aby tie údaje boli správne. Mohlo by sa totiž stať, že niekto, kto si bude chcieť nainštalovať slnečné kolektory, si osvojí tie nepresné údaje a dodávateľ bude mať problém ho presvedčiť, že to je inak. Odberateľ bude mať zase pocit, že ho chce dodávateľ ošmeknúť o peniažky. To by sme ale neradi.

Ja tiež využívam slnečné kolektory a v podstate od začiatku apríla do septembra mám pokrytú 100 % dennej spotreby TÚV. Máš však pravdu, že ten režim v spotrebe je nutné máličko upraviť. V podstate sa však vôbec neobmedzujeme. Teplá voda nám vydrží aj ďalší deň v prípade, že vtedy slnko nesvieti.
0 0
Mišela Mišela

Mišela je offline (nepripojený) Mišela

Pekný deň prajem,

ak využívate slnečné kolektory môžete mi poradiť ako je najlepšie a čím v zime predohrievať vodu? Nemáte náhodou skúsenosti aj s rolovanými solárnymi strechami? Teraz to propaguju ako veľkú novinku.
Za odpoveď ďakujem

Mišela
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Mišela Pozri príspevok
Pekný deň prajem,

ak využívate slnečné kolektory môžete mi poradiť ako je najlepšie a čím v zime predohrievať vodu? Nemáte náhodou skúsenosti aj s rolovanými solárnymi strechami? Teraz to propaguju ako veľkú novinku.
Za odpoveď ďakujem

Mišela
No vodu (TÚV) v zimnom období predohrievajú práve tie slnečné kolektory a doohrev je možný rôzne, napr. elektricky alebo plynom. Traba to doohrievať tým zdrojom, ktorý sa využíva na vykurovanie domu. O rolovaných solárnych strechách neviem, ale tie sa asi používajú aj na vykurovanie v prechodnom období. V každom prípade bude traba použiť aj ďalší zdroj tepla na krytie tepelných strát v najchladnejších dňoch roka.
0 0
Braku Braku

Braku je offline (nepripojený) Braku

Neviete niekto náhodou aký je pomer účinnosti medzi orig.kolektorom a čiernou do kruhu stočenou hadicou zhruba tej istej dĺžky.Má niekto skúsenosť s podomácky vyrobeným (hadicovým) kolektorom? Dakujem Braku.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Braku Pozri príspevok
Neviete niekto náhodou aký je pomer účinnosti medzi orig.kolektorom a čiernou do kruhu stočenou hadicou zhruba tej istej dĺžky.Má niekto skúsenosť s podomácky vyrobeným (hadicovým) kolektorom? Dakujem Braku.
No pozri, na dopravu teplonosnej látku sa u slnečnách kolektorov nemôžu vôbec používať rúrky z plastu, pretože v kolektroch môže dôjsť v istých situáciách k zohriatiu teplonosnej látky na teplotu až 170 st. C. Skrátka sú to zariadenia na zachytávanie nízkopotenciálneho tepla, jeho transformáciu na vyššiu teplotu a následné odovzdanie tohto tepla úžitkovej vode. To tá čierna rúrka nikdy nedokáže. Takže podľa mňa ten problém nestojí na účinnosti, ale na schopnosti tej transformácie s potenciálom následne ohrievať úžitkovú vodu. Takže tou čiermou trubkou sa dá voda nejako zohriať, ale nie akumulovať. Keď z trubky voda vytečie, na novú si treba počkať, skrátka je po teplej vode. Ak zapadne slnko voda sa v trubke ochladí a zase je teplá voda fuč. Takže to jednoducho nefunguje, To sú potom lepšie na čierno natreté nejaké plechové sudy (najlepšie však hliníkové), tieto vycapiť na slnko a počkať si kým sa zohrejú, potom vodu prečerpať do dobre izolovanej nádoby a možno nejaká voda o nejakej teplote aj bude. Komfortné to však nie je a ani bezpečné. Tejto vody je treba podstatne viac, lebo s tou teplotou to určite nebude nijako valné. Hygiene sa však tiež nezavďačíš. Ďalšia vec, slnečné termické kolektory pracujú s takmer 100% nezávislosťou jeho užívateľa na potrebe náhradného zdroja od apríla až do septembra, možno októbra. Polož si otázku, či to tá čierna plastová rúrka dokáže.
Informácia na záver: Slnečné kolektory nie sú drahé pre to, že sú drahé práve tie kolektory, ale preto, že je drahé to všetko ostatné príslušenstvo okolo nich. Len pre ilustráciu: Na rodinný dom so 4-mi osobami je potrebná absorbčná plocha kolektora cca 4,7 m2, čo reprezentuje cca 3 kolektory o rozmeroch 2 x 1 m. Jeden kolektor stojí cca 13 tis. Sk aj s DPH, dohromady teda 39 tis. Sk. Ale ak si však chceš poriadiť systém, tak to výjde na cca 120 tis s DPH. Čiže samotné kolektory stoja tretinu z celkovej nadobúdacej ceny systému. Ak si trúfaš tie ostatné veci vyrobiť na kolene a „zadarmo“ tak si kúp len kolektory a máš to za 40,0 tisíc. Lenže aj to čo si budeš robiť sám niečo stojí a kvalita to asi priemyselná nebude. Takže treba veci zvážiť.
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
môže mi niekto poradiť nejakú dobrú firmu na kolektory ak sa to nedá verejne pošlite mi SS
0 0
hrubyv hrubyv

hrubyv je offline (nepripojený) hrubyv

shureido Pozri príspevok
Ahojte
my mame doma kolektory uz dva roky. Mame jeden panel 3*2 m a k tomu 50 l boiler. V zime mame teplu vodu okolo obeda vyhriatu na nejakych 40 C...co vystaci pre nas (4 dospeli) a aj umyvanie riadu ....Byvame na strednom slovensku. Ked neminieme vodu, tak nam vlazna vydrzi az do rana (da sa este sprchovat, nie je tepla ale da sa to vydrzat). V lete mame teplej vody aj na napustenie bazena (ak by sme nejaky mali). Dokonca sme napustali celorocne 11 000 litrov akvarii vodou z kolektorov, takze uspora bola obrovska. Kolektory sme montovali svojpomocne bez väčšich problemov.
Drzim palce vsetkym co budu aj takto setrit nasu malu planetku !
... mali ste na to zvlašť projekt? Musi sa nejak viac nadimenzovať strecha?
Dakujem.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

hrubyv Pozri príspevok
... mali ste na to zvlašť projekt? Musi sa nejak viac nadimenzovať strecha?
Dakujem.
Určite nato treba projekt aby sa to zosúladilo s existujúcimi zdrojmi ohrevu vody napr. do kúrenia. Dodavatelia solárnych kolektorov robia tieto projekty.
0 0
zuzanka76 zuzanka76

zuzanka76 je offline (nepripojený) zuzanka76

Dobrý večer. Staviame dom a rozmýšlame nad sln.kolektormy v parametroch cca ako píšete vy. Ešte sme sa neinformovali na cenu. Viete mi len približne napísať v akých finančných pásmach sa to bude pohybovať? Ďakujem.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Solarne kolektory maju navratnost 20-30 rokov...pocitajte, ludia...
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Mišela Pozri príspevok
Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem
Aj v zime staci, ked na kolektor svieti aspon hodinu slnko
0 0
borbi borbi

borbi je offline (nepripojený) borbi

nevie nieko ako je to so zlavou na kolektory v ramci postupne narastajuceho vyuzia environmentalnych zdrojov energie.myslim ze je to nejako podchytene v zakone.dik
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

AndrejG Pozri príspevok
Solarne kolektory maju navratnost 20-30 rokov...pocitajte, ludia...
Andreja mrzí že to nemá v projekte jeho novostavby. teraz je návratnosť tých 20-30 rokov ale z roka na rok sa Ti tá doba určite bude skracovať a aby Ťa neprekvapila.... A zváž to aj Ty lebo prestavba Ťa bude stáť viac aj s úpravami, keď prídeš nato, že aj Tebe to môže zadarmo kúriť.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

borbi Pozri príspevok
nevie nieko ako je to so zlavou na kolektory v ramci postupne narastajuceho vyuzia environmentalnych zdrojov energie.myslim ze je to nejako podchytene v zakone.dik
No aj ja som sa o to zaujímala v decembri 2007, ale odradilo ma to že príspevky sa schvaľovali s odovzdanými projektami /je k tomu potrebná štúdia uloženia stavby, popis strán slnečných atď/ na rok 2008 už tuším v novembri 2007 alebo skôr.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať