Zavrieť

Porady

Pracovný úraz - náhrada ušlej mzdy ? - ako dalej ?

Zamestnanec - stavebný robotník mal pracovný úraz, na PN je už od 10.3.07. Má potrhané šlachy v ramennom klbe a ide na operáciu. Ako sa to potom rieši v praxi, keby po rehabilitácii a všetkých liečeniach nemohol vykonávať pôvodnú prácu ? Napr. že by mal od lekára napísané, že nemôže vykonávať ťažké fyzické práce, /alebo niečo podobné/ ktoré v stavebníctve sú. A on ani iné nič robiť nevie.
1. Je zamestnávateľ povinný mu doplácať do výšky jeho priemernej mzdy ?
2. Ak by zamestnanec rozviazal pracovný pomer čo potom ?
3. Zamestnanec má 57 rokov.
4. Chceme zistiť, aké všetky možné dôsledky môže zamestnávateľ očakávať.
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    O zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania pojednáva §-195 Zp a nasl. Podľa môjho názoru v režime ZP ostala len náhrada vecnej škody, ak pracovníkovi v súvislosti s pracovným úrazom vznikla. Ostatné pokrýva úrazové poistenie ako súčasť sociálneho poistenia . Za predpokladu zodpovednosti zamestnávateľa plynú zamestnancovi úrazové dávky v zmysle zákona o sociálnom poistení č.461/2003 v znení neskorších predpisov.

    Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

    Iveta1
    Zamestnanec upozornil, že mu nebol vyplatený nárok za stratu na zárobku za PN-prac.úraz. Chcela by som sa opýtať, či tento nárok sa vypláca pri každom prac.úraze, alebo sa to ešte ďalej špecifikuje.
    Ďakujem

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    Kedysi sa vyplácala náhrada príjmu za stratu na zárobku. Vyplácala to Slovenská poisťovňa. Tento nárok prešiel na Sociálnu poisťovňu a "premenoval sa na úrazový príplatok".
    Náhrada príjmu za stratu na zárobku sa doplácala prakticky do 100% mzdy /ak nebola uznaná spoluvina zamestnanca/.
    Teraz sa platí úrazový príplatok, ktorý spolu s náhradou mzdy /PN/ tvorí 80% mzdy.

    Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

    Iveta1
    Upozornil mňa - mzdárku.
    A to druhé vysvetlenie: opravujem sa :že má nárok na poskytnutie náhrady za stratu na zárobku §198 ZP.
    A ja sa pýtam, či za každý pracovný úraz sa vypláca náhrada za stratu na zárobku. Nemám s tým žiadnu skúsenosť, potrebujem sa v tom zorientovať.

    Díky

    Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

    Iveta1
    anmary Pozri príspevok
    Kedysi sa vyplácala náhrada príjmu za stratu na zárobku. Vyplácala to Slovenská poisťovňa. Tento nárok prešiel na Sociálnu poisťovňu a "premenoval sa na úrazový príplatok".
    Náhrada príjmu za stratu na zárobku sa doplácala prakticky do 100% mzdy /ak nebola uznaná spoluvina zamestnanca/.
    Teraz sa platí úrazový príplatok, ktorý spolu s náhradou mzdy /PN/ tvorí 80% mzdy.

    A čo §198 ZP? Neplatí?
    Takže podľa tvojho výkladu som pochopila,že okrem náhrady príjmu pri PN mu zamestnávateľ už nič nedopláca. Správne?

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    Pozri si predchádzajúci príspevok. Ak si PN následkom pracovného úrazu postúpila na Sociálnu poisťovňu - Oddelenie úrazového poistenia - žiadosť o úrazový príplatok, tak Sociálna poisťovňa vyplatí úrazový príplatok. Po ukončení PN je potrebné ešte "obodovanie" pracovného úrazu, ktoré mu potom bude takisto vyplatené.

    § 198 ods. 1 a/ ktorý hovoril o náhrade za stratu na zárobku je predsa zrušený.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    SP vypláca úrazový príplatok až po ukončení vyšetrovania zo strany IBP - po zaslaní Protokolu. Dovtedy vypláca len riadne nemoc.dávky.

    Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

    Iveta1
    anmary Pozri príspevok
    Pozri si predchádzajúci príspevok. Ak si PN následkom pracovného úrazu postúpila na Sociálnu poisťovňu - Oddelenie úrazového poistenia - žiadosť o úrazový príplatok, tak Sociálna poisťovňa vyplatí úrazový príplatok. Po ukončení PN je potrebné ešte "obodovanie" pracovného úrazu, ktoré mu potom bude takisto vyplatené.

    § 198 ods. 1 a/ ktorý hovoril o náhrade za stratu na zárobku je predsa zrušený.

    To "obodovanie" urobí Soc.poisťovňa?
    Chcem vedieť či ako mzdárka mám voči tomuto zamestnancovi ešte nejakú povinnosť? /Náhrada za 10 prvých dní mu bola vyplatená + PN odovzdaná na SP a to je z mojej strany všetko/.

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    Iveta1 Pozri príspevok
    To "obodovanie" urobí Soc.poisťovňa?
    Chcem vedieť či ako mzdárka mám voči tomuto zamestnancovi ešte nejakú povinnosť? /Náhrada za 10 prvých dní mu bola vyplatená + PN odovzdaná na SP a to je z mojej strany všetko/.

    Na stránke www.socpoist.sk je tlačivo Posudok o bolestnom a sťažení spoločenského uplatnenia. To si vytlač, daj zamestnancovi aby si ho dal vypísať svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Pripoj Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť .... /taktiež orig. tlačivo SP/, ktorú podpíše zamestnanec a zašli na Sociálnu poisťovňu - Oddelenie úrazového poistenia.
    Samozrejme toto všetko až po ukončení PN.
    Naposledy upravil anmary : 27.07.07 at 07:52

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.