Zavrieť

Porady

Pracovný úraz v prvý deň

Viem, o pracovných úrazoch je tu už kde čo ale moc by som prosila dobrí ľudkovia

V utorok sa nám stal úraz. Nový zamestnanec nastúpil v prvý deň do práce o 7.00 hod, okolo 15.00 hod pri výkone svojej práce na stavbe šiel po schodoch, spadol a tak vážne si poranil členok na nohe, že ho hneď tú noc operovali. U lekára to nahlásil ako úraz pracovný. Nebola prevedená skúška na alkohol.
Bol to jeho prvý deň v práci, bol prihlásený na sociálnej i zdravotnej poisťovni, no nemal ešte podpísanú pracovnú zmluvu, neviem z akého dôvodu nemal ani vstupnú zdravotnú prehliadku, i keď som šéfa na to upozorňovala. Samozrejme, žiadny podpis od neho, že mal školenie z BOZP, nenafasoval ani len pracovnú obuv ...
Nemám s týmto žiadne skúsenosti a momentálne nemáme ani pracovníka BOZP.
Počula som niečo, že ak sa to posúdi ako závažný pracovný úraz, chodí to inšpektorát práce vyšetrovať - tí by si sgustli ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Viem, o pracovných úrazoch je tu už kde čo ale moc by som prosila dobrí ľudkovia

    V utorok sa nám stal úraz. Nový zamestnanec nastúpil v prvý deň do práce o 7.00 hod, okolo 15.00 hod pri výkone svojej práce na stavbe šiel po schodoch, spadol a tak vážne si poranil členok na nohe, že ho hneď tú noc operovali. U lekára to nahlásil ako úraz pracovný. Nebola prevedená skúška na alkohol.
    Bol to jeho prvý deň v práci, bol prihlásený na sociálnej i zdravotnej poisťovni, no nemal ešte podpísanú pracovnú zmluvu, neviem z akého dôvodu nemal ani vstupnú zdravotnú prehliadku, i keď som šéfa na to upozorňovala. Samozrejme, žiadny podpis od neho, že mal školenie z BOZP, nenafasoval ani len pracovnú obuv ...
    Nemám s týmto žiadne skúsenosti a momentálne nemáme ani pracovníka BOZP.
    Počula som niečo, že ak sa to posúdi ako závažný pracovný úraz, chodí to inšpektorát práce vyšetrovať - tí by si sgustli ...
    O tomto som sa asi pred 3dňami bavil s našim BOZP technikom. Povedal mi, že hocikto, kto k nám vstúpi do firmy (hoci i návšteva) - musí mať preškolenie BOZP. Takže radšej by som sa spojil s niekym, kto sa v tom vyzná, lebo to môže byť vážny problém..

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Ešte by som poprosila reakciu na to, či závažné pracovné úrazy chodí prešetrovať inšpektorát práce a kedy sa to vlastne za závažný pracovný úraz považuje.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    závisí od dĺžky PN, následkov pracovného úrazu, ale nepoteším ťa, keďže nebolo podpísané ani len vstupné školenie BOZP a samozrejme PO, budú z toho asi problémy.

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    I. Pracovný úraz:

    V zmysle ustanovení §17 Zákona NR SR č. 124/2006 Z.z.b. o evidencii a registrácii pracovných úrazov ...v znení neskorších zmien:

    1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia, alebo smrť, spôsobené zamestnancovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh a v priamej súvislosti s tým
    2) Za pracovný úraz podľa ods.1 sa pokladá aj úraz, ktorý utrpel zamestnanec na pracovisku, alebo v objekte zamestnávateľa pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím zamestnávateľa zdržiavala na pracovisku, alebo v priestore, nie verejne prístupnom.

    Evidencia a registrácia pracovných úrazov:

    Zamestnávateľ je povinný podľa §17 odst. 4 Zákona NR SR č. 124/2006 registrovať pracový úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca, ku ktorej došlo následkom pracovného úrazu (ďalej len „ registrovaný pracovný úraz“), tak, že:
    a) zistí príčinu a všetky okolnosti jeho vzniku, a to za účasti zamestnanca, ktorý utrpel registrovaný pracovný úraz, ak je to možné so zreteľom n jeho zdravotný stav, a za účasti příslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnost, v prípade smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo ak predpokladaná dľžka liečenia je najmenuj 42 dní (ďalej len závažný pracovný úraz), zamestnávateľ je povinný přizvat k zisťovaniu príčin aj autorizovaného bezpečnostního technika,
    b) spíše záznam o registrovanom pracovnom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného pracovného úrazu,
    c) prijme a vykoná potrebné opatrenia, aby sa zabránilo opakovaniu podobného pracovného úrazu.

    Zamestnávateľ pri spisovaní záznamu o úraze (viď. príloha č. 2) postupuje podľa vyhlášky MPSVaR č. 500/2006 Z.z.

    Hlásenie pracovných úrazov:

    Zamestnanec je povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik
    a) pracovného úrazu, ktorý utrpel ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav,
    b) onoho úrazu alebo pracovného úrazu alebo smrti, ku ktorej nedošlo následkom pracovného úrazu, ak vznikli na pracovisku alebo v priestoroch zamestnávateľa,
    c) nebezpečném udalosti,
    d) bezprostrednej hrozby závažném priemyselnej havárie a závažnj priemyselnej havárie.
    Povinnost oznámiť zamestnávateľovi vznik udalosti uvedeném v odseku 1 má aj zamestnanec a fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedeném udalosti.

    Zamestnávateľ je povinný po prijatí oznámenia bezodkladne oznámiť vznik
    1. príslušnému zástupcovi zmestnancov pre bezpečnosť,
    2. prísl. útvaru Polície, ak zistené skutočnosti nasvedčujú, že v súvislosti s pracovným úrazom bol spáchaný trestný čin,
    3. príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru, ak ide o závažný pracovný úraz, bezprostrednej hrozby závažném priemyselnej havárie, pri závažném priemyselnej havárii, chorobe z povolania, ohrozenia chorobou z povolania příslušnému inšpektorátu práce.

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Podrobne to bolo vysvetlené a citované od Stina. Vašou povinnosťou je spísať v prvom rade záznam o registrovanom pracovnom úraze /sami uznávate že išlo o úraz pracovný/. V zázname o prvých údajoch je uvedený rozsah zodpovednosti zamestnávateľa a tam by som 100% zodpovednosť zamestnávateľovi, nakoľko si nesplnil základné požiadavky, ktoré mu vyplývajú z platnej legislatívy /vstupná prehliadka, školenie, zmluva, poučenie o nebezpečenstvách atď.../ a nedodanie OOPP ak si to povaha práce vyžadovala. Ja mám pre lekára žiadosť o posúdenie RPÚ pre a ten posúdi či je predpoklad trvanie PN viac ako 42 dní, a ak skutočne bude tak záznam musíte zaslať príslušnému IP, no samozrejme že čakajte ich návštevu pri šetrení a myslím, že toho u Vás nájdu oveľa viac. Tak držím palce.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    TAK SA TEŠÍÍÍM

    Ale som za, zákony o bezpečnosti nie sú na srandu králikom a treba ich dodržiavať, no horšie je, ak zamestnávateľ má najradšej song: "Čo sa mi môže stať...?"
    Ďakujem za odborné odpovede a prejavenú podporu.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    ešte by som poprosila, hľadala a nenašla ...

    Tá žiadosť pre lekára o posúdenie závažnosti registrovaného pracovného úrazu má určite neaký vzor.
    Prosím, posunie mi ho niekto?

    dari1 je offline (nepripojený) dari1

    dari1
    riesi to vyhlaska 500/2006, daj si www.zbierka.sk, alebo www.jaspi.justice.gov.sk, mne to nejde prilepit. Neviem, ci je to to, co potrebujes, ale mozno pomoze.
    Naposledy upravil dari1 : 12.03.07 at 10:44 Dôvod: pripojenie prilohy

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    To Dari- tam je len uvedený vzor tlačiva Záznam o registrovanom pracovnom úraze. Domnievam sa že lekár by mal vedieť náležitosti pre posúdenie pracovného úrazu a mať k tomu aj nejaké tlačivo

    Pracovný úraz v prvý deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.