Zavrieť

Porady

Náhrada mzdy

Ahoj, mám problém. Mzdy robím len krátko, PN prvý krát.

Pracovník - rozhod.obdobie 8 hod prac úväzok min.mzda rok 2006 - súhrn VZ 85.016,- /365 =VZ 232,9206
marec, PN 11 dní, odprac. 9 dní, dovolenka 2 dny

Teraz v období choroby má len 2 hod prac úväzok za pomernú min. mzdu 1.900,- mesačne.
software mi vyrátal za prvé 3 dni 25% z VZ 232,9206 .... 175,-
za ďalšie 7 dní 55% z VZ 232,6206 ...897,-
celkom náhrada príjmu 1072,-
Dotaz: nemalo by to byť v pomere k 2 hod úväzku štvrtina, teda 268,-?
Podľa mňa nie je logické, aby náhrada mzdy bola vyššia ako ČM

ďalej: odvody poisťovniam pre daný mesiac mám rátané z VZ 1126,-
ale odvody majú byť aspoň z min. mzdy, t.j. pre 2 hod úv. 1900,-
Pri tomto mám ČM... 972,-
Dotaz: upravím VZ na 1900,-, vtedy bude ČM ...871,- ?

PS: čo sú vylúčené doby ? Software vyznačil 11 dní osprav. absencie a 11 dní vylúčené doby
Poradí mi niekto? Dosť súrne to potrebujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Podľa množstva a obsahu otázok sformulovaných v prvom príspevku sa domnievam, že o spracovanie miezd sa pokúša niekto, komu chýbajú základné znalosti o tejto problematike.
    Na tejto stránke sa odpovede na otázky tohoto typu (vrátane konkrétnych príkladov) vyskytujú už v nespočítateľnom množstve.

    Odporúčam jedno z dvoch riešení:
    a) absolvovať školenie o základoch spracovania miezd
    b) hľadať ... hľadať ... hľadať a študovať ... študovať ... študovať (na tejto stránke, alebo v platenej sekcii drak porada.sk alebo ...)



    Prajem veľa úspechov pri štúdiu.

    P.S.
    Hľadanie logiky v niečom, čo vyplýva zo slovenskej legislatívy považujem za synonymum k slovnému spojeniu "zabíjanie času"

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    witch Pozri príspevok
    Ahoj, mám problém. Mzdy robím len krátko, PN prvý krát.

    Pracovník - rozhod.obdobie 8 hod prac úväzok min.mzda rok 2006 - súhrn VZ 85.016,- /365 =VZ 232,9206
    marec, PN 11 dní, odprac. 9 dní, dovolenka 2 dny

    Teraz v období choroby má len 2 hod prac úväzok za pomernú min. mzdu 1.900,- mesačne.
    software mi vyrátal za prvé 3 dni 25% z VZ 232,9206 .... 175,-
    za ďalšie 7 dní 55% z VZ 232,6206 ...897,-
    celkom náhrada príjmu 1072,-
    Dotaz: nemalo by to byť v pomere k 2 hod úväzku štvrtina, teda 268,-?
    Podľa mňa nie je logické, aby náhrada mzdy bola vyššia ako ČM

    ďalej: odvody poisťovniam pre daný mesiac mám rátané z VZ 1126,-
    ale odvody majú byť aspoň z min. mzdy, t.j. pre 2 hod úv. 1900,-
    Pri tomto mám ČM... 972,-
    Dotaz: upravím VZ na 1900,-, vtedy bude ČM ...871,- ?

    PS: čo sú vylúčené doby ? Software vyznačil 11 dní osprav. absencie a 11 dní vylúčené doby
    Poradí mi niekto? Dosť súrne to potrebujem
    No a teraz aj k vecnému obsahu:
    Niečo mi nie je jasné v tomto "PN 11 dní".
    Pracovných? Ak áno, koľko kalendárnych dní?
    Ak kalendárnych, chýbajú asi dni v dochádzke (ak išlo o jednu PN). V marci 2007 bolo 22 pracovných dní. Dochádzka pri 11 kalendárnych dňoch nemoci nebude "sedieť". Po vyjasnení tejto otázky (najlepšie je uviesť dátum začiatku a ukončenia PN) je možné pokračovať vo vyjasňovaní si toho, či je výpočet zo mzdového programu správny.
    Naposledy upravil endrju : 17.04.07 at 13:07

    witch je offline (nepripojený) witch

    človek milujúci a chybujúci witch
    endrju Pozri príspevok
    No a teraz aj k vecnému obsahu:
    Niečo mi nie je jasné v tomto "PN 11 dní".
    Pracovných? Ak áno, koľko kalendárnych dní?
    Ak kalendárnych, chýbajú asi dni v dochádzke (ak išlo o jednu PN). V marci 2007 bolo 22 pracovných dní. Dochádzka pri 11 kalendárnych dňoch nemoci nebude "sedieť". Po vyjasnení tejto otázky (najlepšie je uviesť dátum začiatku a ukončenia PN) je možné pokračovať vo vyjasňovaní si toho, či je výpočet zo mzdového programu správny.
    Sorry, PN je 9 dní, práca 11 dní, dovolenka 2 dny. PN od 13.3. do 23.3., to je 11 kalendárnych dní, 9 pracovných. 13.3.-22.3. zamestnávateľ, 23.3. sociálna poisťovňa. Robím v malom podniku celé ekonomické odd. vrátanie skladov, miezd a všetkého. Učím sa za pochodu..

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    witch Pozri príspevok
    Sorry, PN je 9 dní, práca 11 dní, dovolenka 2 dny. PN od 13.3. do 23.3., to je 11 kalendárnych dní, 9 pracovných. 13.3.-22.3. zamestnávateľ, 23.3. sociálna poisťovňa. Robím v malom podniku celé ekonomické odd. vrátanie skladov, miezd a všetkého. Učím sa za pochodu..
    Vôbec nevadí, že teraz má skrátený pracovný úväzok a minulý rok mal pracovný úväzok plný. Tým, že nemal ukončenie PP na plný uväzok a nový PP na skrátený úväzok (vtedy by sa náhrada PN počítala z VZ od vzniku nového PP na skrátený uväzok a vyšlo by to tak ako píšeš, čiže menej), tak jeho rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, kedy pracoval na plný úväzok, jeho VZ bol teda vyšší a aj náhrada príjmu preto vyjde vyššia.
    Program ti to vypočítal úplne správne.

    Jedna poraďáčka mala presne nedávno rovnaký problém pri skrátení úväzku na polovičný u jedného zamestnanca. Volala na SP a povedali jej, že niekedy dávnejšie, sa v takomto prípade menilo rozhodujúce obdobie od skrátenia pracovného úväzku, teraz už však nie, rozhodujúcim obdobím zostáva ako píšem, predchádzajúci kalendárny rok. Pre zamestnanca samozrejme výhodnejšie, pre zamestnávateľa menej.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    endrju Pozri príspevok
    P.S.
    Hľadanie logiky v niečom, čo vyplýva zo slovenskej legislatívy považujem za synonymum k slovnému spojeniu "zabíjanie času"

    Úplný súhlas.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    jankasm Pozri príspevok
    ...Jedna poraďáčka mala presne nedávno rovnaký problém pri skrátení úväzku na polovičný u jedného zamestnanca. Volala na SP a povedali jej, že niekedy dávnejšie, sa v takomto prípade menilo rozhodujúce obdobie od skrátenia pracovného úväzku, teraz už však nie...
    Toto platilo pre nemoci, ktoré začali najneskôr 31.12.2003

    witch je offline (nepripojený) witch

    človek milujúci a chybujúci witch
    [quote=jankasm;448929]Vôbec nevadí, že teraz má skrátený pracovný úväzok a minulý rok mal pracovný úväzok plný. Tým, že nemal ukončenie PP na plný uväzok a nový PP na skrátený úväzok (vtedy by sa náhrada PN počítala z VZ od vzniku nového PP na skrátený uväzok a vyšlo by to tak ako píšeš, čiže menej), tak jeho rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, kedy pracoval na plný úväzok, jeho VZ bol teda vyšší a aj náhrada príjmu preto vyjde vyššia.
    Program ti to vypočítal úplne správne.

    Dík, POHODU mi kamošky chválili, čo sa týka miezd. Ešte kontrolná otázka, VZ pre odvody sa pre tento mesiac ráta z odprac.dní + dovolenka, nezahrnuje sa náhrada mzdy. Tedy základná mzda + dovolenka. Je tak

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    [quote=witch;449043
    Dík, POHODU mi kamošky chválili, čo sa týka miezd. Ešte kontrolná otázka, VZ pre odvody sa pre tento mesiac ráta z odprac.dní + dovolenka, nezahrnuje sa náhrada mzdy. Tedy základná mzda + dovolenka. Je tak[/quote]

    Áno, je to tak. Základná mzda + dovolenka. Náhrada mzdy za PN nevstupuje do VZ pre odvody.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.