Zavrieť

Porady

benzín a živnostník

človiečik
No mám taký problém, mám klienta ktorý má firemné auto ale má ho až od polovice roka. Predtym pouzival sukromne na podnikatelske ucely. No a neodkladal si blocky na benzin ako kazdy riadny podnikatel, pretoze bol zvyknuty na cestaky, ktore nemusel dokladovat spotrebou. Zakon hovori, ze do nakladov si moze dat max. do vysky spotreby urcenej prepoctom cez technicky preukaz. Ako to teraz spravit, ked si riadne sice viedol knihu jazd ale nema doklady o cerpani k autu (iba niektore). Moze si dat spotrebu na zaklade knihy jazd do nakladov alebo nemoze. No ja som doteraz to robil vzdy tak ze som spotrebu uctoval priamo do nakladov a potom na konci roka som to porovnal s knihou jazd a v pripade ze spotreba podla knihy jazd vysla nizsia tak som mu uznal len na zaklade knihy jazd a ked bola vacsia tak som mu zas uznal vysku blockov. Neviem...


Bod 2.

Klient dal trvaly prikaz na uhradu telefonu ale bohuzial mu to nestrhavali, doplatil to az v roku 2005. Vedie JU. Ovplyvni to rok 2004 alebo to ide ako naklad danovy az do roku 2005? Dakujem
Usporiadat
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ak telefon zaplatil v roku 2005-v tomto roku je to nákladová položka -VOZD
V roku 2004 to zaradí len do knihy záväzkov a neovplyvní mu to základ dane
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Bod 1. Do nakladov by som dala PHM len z original blockov, v knihe jazd by som len poznacila prejdene km s pozn., ze cerpanie sa neda dolozit, len aby sedel tachometer.
Chybaju original doklady. Popr. by som to prekonzultovala so svojim spravcom. Urcite nejde o male ciastky tak by som neriskovala.
Bod 2. Je to klasicky neuhradena fa, na konci roka uviest do vykazu zavazkov a do nakladov v r. 2005.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Nie je mi táto téma celkom jasná, vysvetlite, prosím, zbehlejší !!!
FO má auto súkromné,obstarané v roku 2003, používa ho na firemné účely od 01.01.2004 do 12.08.2004.
Čo mu môžem dať do výdavkov za toto obdobie?

od 13.08.2004 až do konca roka má nové ,auto firemné, tam dám bločky PHM, prípadne opravy atď...,tam mi je to jasné.
Naposledy upravil rene : 03.03.05 at 19:21
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
rene
Nie je mi táto téma celkom jasná, vysvetlite, prosím, zbehlejší !!!
FO má auto súkromné,obstarané v roku 2003, používa ho na firemné účely od 01.01.2004 do 12.08.2004.
Čo mu môžem dať do výdavkov za toto obdobie?

od 13.08.2004 až do konca roka má nové ,auto firemné, tam dám bločky PHM, prípadne opravy atď...,tam mi je to jasné.
ad.1 Ak si zaplatil v januári 2004, tak si môže robiť cesťáky, tzn.spotrebu podľa ujazdených km, ale bez koeficientu,musí to byť doložené knihou jázd.

ad.2 môžeš tam dať aj zákonné poistné, ktoré si platil už ako firma, ale opäť musíš mať zaplatenú cestnú daň a všetky náklady týkajúce sa prevádzky MV.
0 0
Lubina Lubina

Lubina je offline (nepripojený) Lubina

Mám otázočku. Je možné dať do výdavkov zákonnú poistku na auto, ktoré je súkromné a využívam so v suvislosti s podnikaním? Cestná daň je zaplatená,
kniha jázd vypracovaná, dokonca aj všetky bločky na benzín mám. Účtujem v JÚ.
Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lubina, ja si myslím že nie, pretože je to Tvoj osobný majetok, nie firemný. Myslím že by sa nedala dať ani poistka RD keby si robila napr. účtovníctvo doma v byte bez toho že by si časť mala vyňatú z bytového fondu /či ako sa to volá/ na podnikanie.. Ja si myslím že nie, možno niekto má iný názor.
Pekný večer želám...
0 0
Zlatica Zlatica

Zlatica je offline (nepripojený) Zlatica

Môj názor - určite nie.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Lubina
Mám otázočku. Je možné dať do výdavkov zákonnú poistku na auto, ktoré je súkromné a využívam so v suvislosti s podnikaním? Cestná daň je zaplatená,
kniha jázd vypracovaná, dokonca aj všetky bločky na benzín mám. Účtujem v JÚ.
Ďakujem
Lubina, v žiadnom prípade tam nedaj zákonnú poistku!!! Tá tam nepatrí, veď predsa tú musíš platiť tak či tak a auto nemáš zaradené v podnikaní!!!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
...do nákladov pri použití súkromného mot.vozidla ti idú len náhrady za amortizáciu od 1.11.2004 vozidla + PHM a cestná daň ak je autíčko písané na Teba. A od 1.11.2004 tiež stravné za cesty nad 5 hodín... - to som múdra z PORADY - dnes sme to tu riešili...
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Opäť otázka : /ondrejvla/

Hoci nie je zaplatená cestná daň, prečo by sa nemoli účtovať ostatné príslušné náklady, týkajúce sa či už firemného auta alebo súkromného auta na firemné účely?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
rene
Opäť otázka : /ondrejvla/

Hoci nie je zaplatená cestná daň, prečo by sa nemoli účtovať ostatné príslušné náklady, týkajúce sa či už firemného auta alebo súkromného auta na firemné účely?
vyhodia Ti tie náklady komplet z účtovníctva a dodaníš - fak POZOR!!! zaplatená cestná daň je PODMIENKOU!
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Kde je to v zákone, že zaplatená cestná daň je podmienkou ?
A keby ju zaplatil 04.01.2005 za rok 2004 aj s úrokom, tak by si za rok 2004 nemohol účtovať auto ?

Len na okraj : ak nezaplatím daň z príjmu, nemôžem podnikať ?
ak nezaplatím zdravotné poistenie, tak ma neošetria ?

Len na druhý okraj: ak mne nezaplatia , tak... čo ?
Naposledy upravil rene : 04.03.05 at 19:38
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
rene
Kde je to v zákone, že zaplatená cestná daň je podmienkou ?
A keby ju zaplatil 04.01.2005 za rok 2004 aj s úrokom, tak by si za rok 2004 nemohol účtovať auto ?
Môže je zaplatiť aj v 01/2005 s PENÁLE, podá Priznanie k cestnej dani za rok 2004, v r.2005 Dań.priznanie k dani z mot.vozidiel. Aj ja používam MV nezaradené v podnikaní na podnikateľské účely a platím cestnú daň!!!!!!!!!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
rene
Kde je to v zákone, že zaplatená cestná daň je podmienkou ?
A keby ju zaplatil 04.01.2005 za rok 2004 aj s úrokom, tak by si za rok 2004 nemohol účtovať auto ?

Len na okraj : ak nezaplatím daň z príjmu, nemôžem podnikať ?
ak nezaplatím zdravotné poistenie, tak ma neošetria ?

Len na druhý okraj: ak mne nezaplatia , tak... čo ?
Cestnú daň môžeš zaplatiť aj spätne.
Ak nič neurobíš ale riskuješ, že dodaníš (vyhodia Ti z nákladov všetko čo sa týka auta) aj s peknými peńálmi...ako cestnú daň, tak daň z príjmov..., aj Zdravotka dáva penále! a že Tebe nazaplatia? - na to vraj máme súdy.... no, nič moc. veľa zdaru.:p
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

sway
...do nákladov pri použití súkromného mot.vozidla ti idú len náhrady za amortizáciu od 1.11.2004 vozidla + PHM a cestná daň ak je autíčko písané na Teba. A od 1.11.2004 tiež stravné za cesty nad 5 hodín... - to som múdra z PORADY - dnes sme to tu riešili...
A od 01.01.2004 do 31.10.2004 nič?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
rene
A od 01.01.2004 do 31.10.2004 nič?
nie... do 31.10.2004 toto nebolo v zákone o DzP...schválili to až od 1.11.2004
0 0
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
Pri súkromnom aute používanom na súkrom. účely sa do 1.11. mohla uplatniť len prepočítaná spotreba podľa techničáku a musela byť zaplatená cestná daň. Čiže od 1.1. do 13.8. ak ste používali súkromné na firemné, tak len PHM. Do uznat. nákladov sa nedáva cena PHM z bločkov. Tie je dobré mať pre doloženie ceny PHM. Podstatné je mať evidenciu prejaz. km. Pri súkromnom aute nemusí sedieť s tachometrom, lebo ho používam aj na súkromné účely. Treba len písať koľko km prejdem na sl. účely. Najlepšie je raz za mesiac zrátať km, keď mám napr. 3 bločky s rôznou cenou urobím si priemer (plátcovia DPH počítajú s cenou bez DPH) a podľa spotreby uvedenej v techničáku prepočítam napr. že na tých 300 km by som mala spotrebovať 21 l, cena v tom mesiaci bola napr. 31,50, takže 21x31,5 a výsledok dávam do uznat. nákladov. Dnes sa však ceny PHM dajú zistiť aj na internete aj v rôznych publikáciách. Ak od 13.8. je auto zaradené do podnikania, tiež musí mať uhradenú cestnú daň, pri prepočte PHM je postup ten istý a do nákladov môže ísť aj havarij., zákonná poistka, náklady na opravy, autosúčiastky a pod. Takže asi stručne tak.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Kači
Ak od 13.8. je auto zaradené do podnikania, tiež musí mať uhradenú cestnú daň,
Ale nie je to tak. Cestna dan sa hradi pri pouzivani auta na podnikanie a v suvislosti s podnikanim. So zaradenim do majetku to nema nic spolocne.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Daň z motorových vozidiel (bývalá cestná daňa) nemusíš platiť, ale tým pádom nemôžeš dať do nákladov nič, čo sa týka automobilu!!!( benzín.......)
0 0
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
hron
Ale nie je to tak. Cestna dan sa hradi pri pouzivani auta na podnikanie a v suvislosti s podnikanim. So zaradenim do majetku to nema nic spolocne.
Asi som to zle napísala. Jasné, že cestnú daň treba mať v každom prípade.
0 0
Načítať ďalšie