Zavrieť

Porady

Predaj dlhodobého majetku

Účtujeme v PÚ.
Predali sme automobil. Vyradili sme ho z majetku vo výške 226 500 Sk 541/082.Tržba z predaja bola 120 000 Sk 311/641.
Prosím o radu, z daňového hľadiska sa zostatková cena uzná za daňový výdavok len do výšky tržieb z predaja?
Čiže čiastka 106 500 / 226 500 Sk-120 000 Sk/ bude pripočítateľná položka v dan.priznaní.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    detektív Pozri príspevok
    Účtujeme v PÚ.
    Predali sme automobil. Vyradili sme ho z majetku vo výške 226 500 Sk 541/082.Tržba z predaja bola 120 000 Sk 311/641.
    Prosím o radu, z daňového hľadiska sa zostatková cena uzná za daňový výdavok len do výšky tržieb z predaja?
    Čiže čiastka 106 500 / 226 500 Sk-120 000 Sk/ bude pripočítateľná položka v dan.priznaní.

    Ďakujem.
    Máš to zle: Vyradenie HM v OC 08/02, predajná cena 311/641, ZC( daňovo uznaná) pri predaji 541/08.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    Tweety Pozri príspevok
    Máš to zle: Vyradenie HM v OC 08/02, predajná cena 311/641, ZC( daňovo uznaná) pri predaji 541/08.
    Zle som sa vyjadrila:
    -zostatková cena automobilu /doúčtovanie oprávok do 100 % obstarávacej ceny/ 541/08
    -vyradenie automobilu z majetku v OC 08/022
    -predaj 311/641

    Ďakujem.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Daňovými výdavkami sú aj:

    b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

    Detektív, ZC je celá daňovým výdavkom, zákon už umožnuje stratu z predaja HM a NM. (výnimku tvoria len pozemky, kde len tu možno do dańových výdavkov zahrnúť cenu do výšky príjmu z predaja)

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    betka Pozri príspevok
    Daňovými výdavkami sú aj:

    b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

    Detektív, ZC je celá daňovým výdavkom, zákon už umožnuje stratu z predaja HM a NM. (výnimku tvoria len pozemky, kde len tu možno do dańových výdavkov zahrnúť cenu do výšky príjmu z predaja)
    ĎAKUJEM ZA VYSVETLENIE.

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    Ked predám stroj za 50 000,- ktorý ma zostatkovu cenu 424 000,- ako dalej postupova a účtovať čo bude vlastne pripočitatelnou položkou.
    Dakujem vopred za radu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    olmoj Pozri príspevok
    Ked predám stroj za 50 000,- ktorý ma zostatkovu cenu 424 000,- ako dalej postupova a účtovať čo bude vlastne pripočitatelnou položkou.
    Dakujem vopred za radu.
    Odpoveď máš v príspevku č.4

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    Dakujem to som pochopila a teraz ešte, ked mam ten stroj na splátky a nepostupujem leasing chce ho doplatit nasa firma. Leasingové splátky budú danovo neuznané však?

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    (26) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo


    a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,

    Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

    Vlado823
    učtujem v JÚ a som platca DPH. Chcem vedieť, či môžem vyradiť z majetku firmy - živnostník/SZČO/ odpisané nákladné vozidlo napr. 30.11.2007 a následne ho 5.12. 2007 predať ako fyzická osoba? Ide mi o to, aby som nemusel z tohto predaja odvadzať DPH a následne aj daň z príjmu, totiž to auto bolo kúpené od neplatcu DPH. Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Vlado823 Pozri príspevok
    učtujem v JÚ a som platca DPH. Chcem vedieť, či môžem vyradiť z majetku firmy - živnostník/SZČO/ odpisané nákladné vozidlo napr. 30.11.2007 a následne ho 5.12. 2007 predať ako fyzická osoba? Ide mi o to, aby som nemusel z tohto predaja odvadzať DPH a následne aj daň z príjmu, totiž to auto bolo kúpené od neplatcu DPH. Ďakujem
    Vyradiť ho môžeš. Ale ak medzi vyradením a predajom neuplinie 5 rokov, tak daň z príjmu zaplatiť musíš.

    Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

    Vlado823
    Ďakujem za odpoveď na moju otázku. To že zaplatím daň z príjmu mi je jasné, len by som sa chcel vyhnuť odvodu DPH, tak skúmam aké mám možností. To auto bolo predané cez autobabzar neplatcovi DPH

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ešte niečo:
    Príjem za predaj auta v DP treba zaradiť medzi ost. príjmy (§ 8),
    a nie ako príjem z podnikania-§ 6.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Andyke Pozri príspevok
    Ešte niečo:
    Príjem za predaj auta v DP treba zaradiť medzi ost. príjmy (§ 8),
    a nie ako príjem z podnikania-§ 6.
    Ak auto si vyradila z majetku firmy, tak je to ostatný príjem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.