Zavrieť

Porady

Preddavok a odvedenie DPH

Ahojte poraďáci,

veľa som si už o preddavkoch prečítala, no aj tak mi to nie je úplne jasné. Mám konkrétny problém: Začnem tým, že sme kvartálny platcovia DPH ako aj náš odberateľ. Dňa 21.3.2007 sme prijali preddavok a odberateľovi vystavili príjmový doklad. Keďže sme tovar dodali do 15 dní od prijatia preddavku, 2.4.2007 sme vystavili faktúru aj s rozpisom DPH s dátumom dodania 2.4.2007. Problémom je či sme to urobili dobre a druhým, že účtovníčka odberateľa uplatnila odpočet DPH na základe príjmového dokladu do I.Q, no my to budeme mať až v druhom na základe fa. Prosííííííííííííííím poraďte neviem čo s tým!!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Ja sa pri preddavkoch vždy riadim §19 ods. 4 ak je platba prijatá pred dodaním vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby a je to aj v §71 ods. 1. Jednu faktúru môžeš vyhotoviť ak v kalendárnom mesiaci vznikne daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby na ktoré si prijala platbu...
    A na druhej strane právo na odpočítanie dane sa môže uplatniť ak mám faktúru od platiteľa a kolegyňa ju podľa toho čo píšeš nemala...
    Môj názor je taký, že sa mal vystaviť daňový doklad k prijatej zálohe...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Daňová povinnosť pri dodaní tovaru:

    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    Vznik daňovej povinnosti: 21.3.2007
    Deň vystavenia FA: najneskôr do 5.4. (ak dobre počítam)

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Tomu rozumiem, ale veď ona ten doklad nemala, tak nechápem na základe čoho uplatnila odpočet. Prosím poradte ako z toho von! Som úplne bezradná!

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nechápem, z čoho sa Ty chceš vymotať. Ak si odberateľ uplatnil nárok na odpočet dane bez dokladu, to je jeho problém, nie Tvoj. Pre Teba je dôležité, aby si odviedla DPH v správnom zdaňovacom období a včas vystavila faktúru k prijatému preddavku.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vy ako dodavateľ, ste mali daňovú povinnosť v marci. (I.quartal)
    Odberateľ: Ona mala PPD zo dňa 21.3.2007, a mala zle vystavenú FA od Vás, kde bol zle vystavený dátum dodania.
    Ono je to trošku v rozpore, nárok by si nemala uplatniť v I.q, pretože ste uviedli na FA dodávku v apríli, čo bolo nesprávne.
    Ak by mala kontrolu, má PPD z marca, a je jasné, že FA je zle vystavená. Možno by si išli odkontrolovať Vás...?

    Odporúčam podať DDP, pretože daňová povinnosť Vám vznikla v I.q., a nie v II.

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Ďakujem za všetky doterajšie príspevky, prosím ešte o jednu radu: urobíme dodatočné daňové priznanie, ale ako opraviť tie faktúry? Pretože záloha bola 50% a tá ktorú sme vystavili 2.4. bola už na celú sumu. Tú čo bola už vystavená prerobiť na tú 50% zálohu a teraz vystaviť ešte tú vyúčtovaciu s odrátaním preddavku? Za všetky postehy vopred ďakujem

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    xmatisova Pozri príspevok
    Ďakujem za všetky doterajšie príspevky, prosím ešte o jednu radu: urobíme dodatočné daňové priznanie, ale ako opraviť tie faktúry? Pretože záloha bola 50% a tá ktorú sme vystavili 2.4. bola už na celú sumu. Tú čo bola už vystavená prerobiť na tú 50% zálohu a teraz vystaviť ešte tú vyúčtovaciu s odrátaním preddavku? Za všetky postehy vopred ďakujem
    Tak ako píšeš. Do 3/07 vystaviť daňový doklad z prijatej zálohy /tj. tých 50%/ a 2.4. vyúčtovaciu s odrátaním preddavku /tam odrátaš aj 50 % DPH aby si ju náhodou neodviedla 2x/. To už vystavíš podľa možností softu, v ktorom pracuješ.

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    A čo s číslovaním tých faktúr? Ako to urobiť? Posunúť číslovanie to už neviem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Otvor si nový číselný rad pre faktúry, ktoré vystavuješ v zmysle Zákona o DPH na prijaté preddavky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.