Zavrieť

Porady

Konsignačný sklad a komisionársky predaj EU

Prosím o radu.
Slovenská spoločnosť sa zaoberá výrobou a predajom kníh. Na Slovensku je platcom DPH. Uvedené knihy dováža z tretích krajín do ČR, kde je identifikovaná pre DPH. Časť kníh zostáva v Čechách a časť sa premiestňuje na Slovensko. V blízkej dobe sa chce presadiť na trhu v Maďarsku. Knihy by mali byť dovezené do Maďarska do konsignačného skladu distribútora, odkiaľ budú predávané prostredníctvom komisionárskej zmluvy.
Aký je postup z hľadiska DPH,
a/ ak by bol tovar premiestnený do konsignačného skladu do Maďarska zo Slovenska? Kedy je deň daňovej povinnosti pre nás /vydavateľa/, príp. kedy treba vystaviť daňový doklad na účely DPH pre distribútora /dodanie tovaru do konsignačného skladu pre distribútora, ktorý bude tovar predávať na základe komisionárskej zmluvy s nami/?. Pri dodaní celého tovaru do Maďarska, alebo pri jednotlivých faktúrach, ktoré vystavuje spoločnosť mesačne na základe informácie od distribútora/komisionára/ koľko tovaru predal?
Je spoločnosť povinná sa registrovať na účely DPH v Maďarsku? Prípadne kedy vznikne povinnosť registrácie na účely DPH v Maďarsku? Okrem DPH vzniká aj iná povinnosť napr. pre daň z príjmov v Maďarsku?
Pokiaľ by bol tovar prepravovaný priamo po dovoze- z ČR do Maďarska, je spoločnosť povinná vystavovať faktúry pod českým IČ DPH? Ďakujem pekne za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Tu je potrebné si uvedomiť:
    1. či sa tovar dodáva z KS (konsig. Sklad) iba jednému, vopred známemu odberateľovi. Tu je možnosť premiestnenia daňovej povinnosti, čím sa nebudete musieť registrovať v ČR a to len pri splnení podmienok: nie ste registrovaný za platiteľa v ČR, je známy odberateľ pre kt. sa v KS umiestňueje tovar, tovar je v KS umiestnený len pre jedného platiteľa, oznámenie DU vopred, že je osobou povinnou platiť daň
    2. alebo ide o premiestnenie tovaru, pričom bude viacero odberateľov.

    Dohodnete sa s odberateľom, že bude on samozdaňovať tovar ich DPH, pričom budete FA premiestnenie tovaru bez DPH.

    Tu máte zmluvu:
    http://wwww.porada.sk/showthread.php...a%E8n%FD+sklad

    andreag je offline (nepripojený) andreag

    andreag
    Ďakujem za odpoveď, tovar sa nepredáva vopred známemu odberateľovi, len sa dodá distribútorovi do kons. skladu, ktorý ich predáva rôznym maloodberatľom. Ako je to prosím s dátumami pri DPH. Kedy je deň dodania tovaru, keď celý tovar premiestnime do skladu, alebo keď mesačne vystavujeme faktúry podľa skutočne predaného tovaru? Ďakujem

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    andreag Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, tovar sa nepredáva vopred známemu odberateľovi, len sa dodá distribútorovi do kons. skladu, ktorý ich predáva rôznym maloodberatľom. Ako je to prosím s dátumami pri DPH. Kedy je deň dodania tovaru, keď celý tovar premiestnime do skladu, alebo keď mesačne vystavujeme faktúry podľa skutočne predaného tovaru? Ďakujem

    Distribútor v Maďarsku je pre vás jediný odberateľ (pokiaľ ďalší predaj realizuje vo svojom mene).

    §11a
    Premiestnenie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu zahraničnou osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte a ktorý je umiestnený v tuzemsku v sklade na účel následného dodania tovaru jedinému platiteľovi, sa považuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu týmto platiteľom a platiteľ je povinný platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak

    a) zahraničná osoba nie je platiteľom podľa tohto zákona,
    b) v čase začatia odoslania alebo prepravy tovaru je známy platiteľ, pre ktorého sa tovar umiestňuje v sklade,
    c) v sklade je umiestnený tovar len pre jediného platiteľa a
    d) platiteľ písomne oznámi daňovému úradu vopred, že je v tomto osobitnom prípade osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.


    Daňová povinnosť vzniká postupne výberom z kons. skladu. Je možné vystaviť súhrnú fa za mesiac.

    andreag je offline (nepripojený) andreag

    andreag
    Ďakujem, už len zistím, či majú v Maďarsku podobný paragraf 11a/ ako u nás. Neviete poradiť, ako je to s daňou z príjmov? Vzniká povinnosť registrácie na účely dane z príjmov PO v Čechách, príp. v Maďarsku, ak takýmto spôsobom predávame knihy v tíchto krajinách viac ako 183 dní?

    dada111 je offline (nepripojený) dada111

    večná optimistka dada111
    Mám otázku poradáci ohľadom konsignačného skladu. Dostala som do konsignačného skladu dňa 30.04.2009 tovar z Ćiech - ja som konsignatár a som platca DPH. Zmluva ohľadom konsignačného skladu je podpísaná s dátumom 13.05.2009. Teraz mám dilemu, že som mala dodaniť tovar ktorý som dostala do konsignačného skladu dňa 30.04.2009 podľa § 11a. Viete mi poradiť, akosi teraz mám v tom chaos.

    Konsignačný sklad a komisionársky predaj EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.