Zavrieť

Porady

RZZP a prijem nad 47000 v 1 mesiaci

Chcela by som sa spytat, ci ovplyvnuje vysku platby poistneho do ZP prijem nad 47000 v 1 mesiaci v roku. Alebo preco sa musi robir RZZP ak je prijem aspon v 1 mesiaci vyssi? Plati to aj pre SZCO?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ročné zúčtovanie sa v prípade zamestnanca, ktorý má vymeriavací základ v jednom (alebo viacerých, nie však všetkých 12) mesiaci vyšší ako 47475 Sk sa musí robiť preto, lebo v tom danom mesiaci sa zdravotné poistenie odviedlo len z tejto maximálnej sumy. Ročné maximum stanovené zdravotnou poisťovňou je však niečo iné. Takže v priebehu roka odvediem poistné napríklad 11x z príjmu 25000 Sk a 1x mi plat dosiahne sumu 50000 Sk, pričom som neodviedla z celej tejto sumy zdravotné poistenie, lebo mesačné maximum, z ktorého sa urobil odvod bolo len 47.475. Preto - úplne laicky povedané - si chce zdravotná poisťoňa akoby "dovyberať" zdravotné poistenie z rozdielu, z ktorého odvedené v priebehu roka nebolo - tj. 50000-47475 Sk=2525 Sk. Toto sa však berie do úvahy pri zamestnancovi.
    Pri živnostníkovi zdravotnú poisťovňu akoby nezaujíma, aký má živnostník príjem v tom-ktorom mesiaci, tam je to jedno. Zaujíma ich ročný úhrn príjmov. Pokiaľ je SZČO v strate, aj tak musí zaplatiť zdravotné poistenie aspoň z minima, ak nie je súčasne zamestnancom.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Nie, pokiaľ je to "čisto" SZČO, tak aj keby bola v strate, tak musí zaplatiť aspoň 14% zo sumy 6900x12=82800 Sk, tj. 11 592 Sk za minulý rok 2006. Pre rok 2007 už platí iné minimum.
    Neplatí to však v prípade, že niekto podniká popri zamestnaní, kde je to logické, pretože ten človek si už raz platí zdravotné poistenie ako zamestnanec a pri plnom úväzku už musí mať odvedené poistenie aspoň z minimálnej sumy.

    MOAK je offline (nepripojený) MOAK

    MOAK
    Ospravedlňujem sa, ale neviem či píšem správne otázku v správnej forme.
    Mám tiež problém s RZZP. Prosím o radu ako postupovať.
    Bol som nezamestnaný 5 mesiacov v r.2006. Odvtedy riadne platené odvody do konca r.2006. Vyhral som súd s bývalým zamestnávateľom
    a po 4 rokov som konečne dostal nejaké peniaze. Tým som prekročil hranicu 47 000 v jednom mesiaci. Dane som riadne odviedol, ale teraz mám problém, čo s RZZP za r.2006. Pracovný pomer s bývalým zamestnávateľom sa skončil ešte v r.2004.
    Môj súčasný zamestnávateľ nemá nič spoločné s bývalým zamestnávateľom? Takže, čo s tým? Zaplatiť dobrovoľne? Kde sa mám vlastne zaradiť?
    Ďakujem za radu.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Čiže dostali ste náhradu za neplatne skončený pracovný pomer. Ide o plnenie od bývalého zamestnávateľa, preto podľa § 13 ods.4 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa tento príjem nezapočítava do vymeriavacieho základu zamestnanca.

    Ak ste tento príjem dostali v čase, kedy ste mali už nové zamestnanie, z pohľadu RZZP tento príjem ako keby nebol. Uvedený príjem potom nie je dôvodom na podanie zúčtovania.

    RZZP a prijem nad 47000 v 1 mesiaci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.