Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely

Prosím poraď! Uhradila som zahraničnú zálohu a zaúčtovala som ju na účet 314 v sume 4000 Sk. K 31.12.2004 je táto záloha kurzom prepočítaná na 3800 Sk. Čo je to? Je to kurzový zisk alebo strata? Ako zaúčtovať faktúru v roku 2005, ktorým kurzom odpočítať zálohu? Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    ak mas uhradenu zalohu v 2004 /od 01.05/ musis k nej mat fakturu, za rok 2004 by si to mala mat vsetko vysporiadane, kurzove rozdiely su v priebehu roka, este raz si pozri:
    1. uctovana preddavkova fa aka je hodnota v sk priklad
    2. uhrada preddavku aka je hodnota sk,
    3. faktura jej hodnota po prepocte na sk

    vsetky 3 sumy by sa ti mali rovat rozdiel octujes ako k.zisk alebo stratu
    314=221=321

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    poruba
    Prosím poraď! Uhradila som zahraničnú zálohu a zaúčtovala som ju na účet 314 v sume 4000 Sk. K 31.12.2004 je táto záloha kurzom prepočítaná na 3800 Sk. Čo je to? Je to kurzový zisk alebo strata? Ako zaúčtovať faktúru v roku 2005, ktorým kurzom odpočítať zálohu? Ďakujem...
    Príklad
    1. zaplatená záloha vo výške 100,- EUR kurz 40,- = 4.000,- Sk / tvoja pohľadávka/ 314/221
    2. prepočítaná pohľadávka 100,- EUR x kurz 38,- = vo výške 3.800,- SK k 31.12.2004
    3. Kurzový rozdiel 4000-3800=200,- Sk kurzová strata 563/221 neuznaná do nákladov
    4. v roku 2005 prijatá faktúra vo výške 100,- EUR kurz 41 = 4100,- Sk
    5. odpočet zaplatenej zálohy vo výške 4.000,- Sk 321/314
    6. prvý kurzový rozdiel 100,- Sk k prijatej faktúre 321/663 kurzový zisk uznaný od výnosov
    7. druhý kurzový rozdiel na účte 314 = 200,- Sk 314/663 kurzový zisk neuznaný do výnosov
    Naposledy upravil Katarína STR : 02.02.05 at 11:15

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    K fakture,ktora Ti pride v r. 2005,zaučtujes kurzom NBS, napr.38,50 a zučtuješ zalohu vo výške 3800./ Ak islo o 100% zálohu/ -Kurzovy rozdiel vznikne Ti 50,-kurzovy zisk.
    Ak si neoznamila DU, že budeš zahrňať kurzové rordiely až pri úhrade závazkov, tak všetky pojdu do základu dane. Teda tych 200,- do nákladov r.2004 a 50,- do výnosov r.2005

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Preddavok uhradený do zahraničia 314xx/221xx
    Dodávateľsská faktúra:
    Tovar...........504xx/321xx
    Preddavok.....321xx/314xx
    Kurz.strata....563xx/314xx

    Môžem kurzovú stratu účtovať priamo vo faktúre, alebo použiť ID? Ďakujem za radu

    dhuisman je offline (nepripojený) dhuisman

    dhuisman
    Dobry vecer, chcela by som poprosit o radu. Dosla mi dodavatelska faktura v sume 8000 EUR, ktoru som zauctovala v SKK podla kurzu v den jej vystavenia. Faktura bola omylom zaplatena nasou sesterskou spolocnostou. Preto potrebujem preuctovat tuto fakturu z 321 na 361. A teraz som si nie ista - pri preuctovani sa berie do uvahy povodna suma faktury v EUR a vznika mi kurzovy rozdiel, alebo sumu v EUR neberiem do uvahy a preuctujem len v SKK? Dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dhuisman Pozri príspevok
    Dobry vecer, chcela by som poprosit o radu. Dosla mi dodavatelska faktura v sume 8000 EUR, ktoru som zauctovala v SKK podla kurzu v den jej vystavenia. Faktura bola omylom zaplatena nasou sesterskou spolocnostou. Preto potrebujem preuctovat tuto fakturu z 321 na 361. A teraz som si nie ista - pri preuctovani sa berie do uvahy povodna suma faktury v EUR a vznika mi kurzovy rozdiel, alebo sumu v EUR neberiem do uvahy a preuctujem len v SKK? Dakujem
    preúčtovanie urob pôvodným kurzom, nakoľko sa zmenil len veriteľ ale suma nie.
    k 31.12. prepočítaš kurzom NBS a kurzový rozdiel zaúčtuješ.
    ........................
    záver, ak dátumom 31.12. preúčtuješ sumu 8000 EUR kurzom NBS z účtu 321 na účet 361, vypočítajú sa ti KR z "úhrady" faktúry, ktoré zaúčtuj ako závierkové - nerealizované KR.
    ........................
    tak či onak, výsledok na konci roka bude rovnaký.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.