Zavrieť

Porady

nutné - odpisy

prosím Vás, je nutné zaradiť odpisy do nákladov, je možné preskočiť rok?

Ako sa to teraz robí po novom, neviem, či som to správne pochopila. Napr. keď mám auto v prvej odpisovej skupine a odpisujem ho 2. rok, tak : OC/4 je odpis - daňový na každý rok (po novom), odpisovať budem už iba 1/4 každý rok a ten zvyšok bude nedaňový? Ako je to pri zrýchlenom odpisovaní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stanca je offline (nepripojený) stanca

    stanca
    ja som prvý rok odpísala po starom a až teraz budem odpisovať po novom, alebo pokračujem v odpisovaní po starom? Lebo tam by mi vznikal nejaký zvyšok

    june je offline (nepripojený) june

    june
    ja mam s odpismi takisto problem.
    minuly rok sme odpisy nedali do danovych nakladov. mozem dat do odpisov tohto roku:
    + danove odpisy za rok 2003 /u majetku, ktoreho sa to tyka, budem rok pozadu s odpisovanim/
    + odpisy z noveho majetku - obstarany+zaradeny v roku 2004
    + zvysok zostat. ceny u predaneho majetku v roku 2004?
    dakujem za pomoc.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Po prerušení odpisovania sa pokračuje v odpisovaní podľa platného znenia ZDP v roku pokračovania.
    Napr.
    Ak som budovu so vtupnou cenou 1 mil. odpisoval v roku 2002 5. rok. V roku 2003 a 2004 som odpisy neuplatnil. V roku 2005 budem daňovo odpisovať 6. rok, ale odpis vypočítam 1 mil./20 (t.j. podľa platného zákona) a nie aký odpis by mi vyšiel v roku 2003.

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    To: Stanca
    Pri rovnomernom odpisovaní vznikne ten rozdiel z dôvodu zmeny v uplatňovaní metódy odpisovania a doodpisuje DHM do výšky vstupnej cenyaž v 5. roku, a ten rozdiel je daňovým výdavkom.

    Príklad: DHM zaradený do 1.odpisovej skupiny, OC:100 000,- r.obstarania: 2000
    r. 2000 uplatnený nárok na prerušenie odpisovania
    r. 2001 odpisová sadzba 14,2 r.odpis 14 200,- ZC: 85 800,-
    r. 2002 - " - 28,6 r.odpis 28 600,- ZC: 57 200,-
    r. 2003 uplatnený nárok na prerušenie odpisovania
    r. 2004 odpisová sadzba 1/4 r.odpis 25 000,- ZC:32 200,-
    r. 2005 - " - 1/4 r.odpis 25 000,- ZC: 7 200,-
    r. 2006 doodpisujem zvyšných 7 200,-

    Pri zrýchlenom odpisovaní takýto rozdiel nevznikne.

    zuzanak je offline (nepripojený) zuzanak

    zuzanak
    Ak sa preruší odpisovanie, neznamená to, že neodpisujem vôbec. Odpisy zaúčtujem v účtovníctve normálne ako vychádzajú z odpisového plánu ale daňovo ich upravujem v daňovom priznaní .Pozor ale na nehmotný majetok, ten nemôžem prerušiť ale odpisovať tak ako som si určila pri zaradení.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.