Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta - fakturácia

Slovenská sro má jediného konatela, ktorý funguje v SRN. Ma tam trvalý pobyt. Pre slov.subjekt zabezpečoval študijnu cestu v zahraničí. On si hradil ubytovanie, ako aj vedl.náklady (telef.) v zahraničí - SRN. Túto čiastku sa dohodli, že mu preplatia. Teraz jeho slovenská firma refakturuje cestovné náklady slovenskému subjektu. Čo s DPH v prípade tejto refakturácie ? Môžem dať len refakturáciu noclažného a pod. bez DPH ?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
eviketa Pozri príspevok
Slovenská sro má jediného konatela, ktorý funguje v SRN. Ma tam trvalý pobyt. Pre slov.subjekt zabezpečoval študijnu cestu v zahraničí. On si hradil ubytovanie, ako aj vedl.náklady (telef.) v zahraničí - SRN. Túto čiastku sa dohodli, že mu preplatia. Teraz jeho slovenská firma refakturuje cestovné náklady slovenskému subjektu. Čo s DPH v prípade tejto refakturácie ? Môžem dať len refakturáciu noclažného a pod. bez DPH ?
Veľmi nejasne formulované. Na tento druh otázok dávam zvyčajne protiotázku. Ak chceme "refakturovať" cestovné, objednal si to niekto u nás? Všeobecne ak si u nás niečo niekto objedná, nemôže sa jednať o refakturáciu, ale o klasickú fakturáciu. A tu si musíme službu pomenovať. Ak tomu dobre rozumiem, tak:
Existuje firma A s konateľom Jožkom Mrkvičkom. Tohto firma A vyslala na pracovnú cestu (predpokladám v súvislosti s predmetom činnosti firmy A) ... abstrahujem od pracovného zaradenia konateľa, či druhu činnosti, ktorú vykonával (ale nejedná sa o odmenu za výkon funkcie). A tento niečo pre firmu A vybavil ... službu. A táto služba bola objednaná od firmy B, ktorej to teraz firma A chce fakturovať. Tak?
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

No áno, nemožne som to možno formulovala. Ja to mam cez ústne podanie, ale konečne mi mailom dorazila objednávka - objednávame si organiz.zabezpečenie štud.cesty v SRN.
On sa tam s nimi motal a ja mám doklady na jeho ubytovanie a iné v SRN. V objednávke je uvedené, že náklady spojené s touto činnosťou ( vstupenky, ubytovanie) hradí objednávatel.
Čiže zabezpečenie vykonával asi bezplatne a chce po nich preplatiť len náklady za ubyt.a pod. Lebo oni to nezaplatili tam za neho, ale on si to zaplatil sám a teraz mu to maju vrátiť. (to je to škrabkanie sa ucha opačnou rukou)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
eviketa Pozri príspevok
No áno, nemožne som to možno formulovala.
Ale nie ... drvivá väčšina otázok je formulovaná podobne, lebo sa zabúda, že kalkulácia ceny za službu je interná vec, prípadne vec dohody medzi objednávateľom a sprostredkovateľom a služba spočíva nielen v pomenovaní nákladov súvisiacich s jej vybavením, ale aj v pomenovaní a zatriedení služby.
eviketa Pozri príspevok
V objednávke je uvedené, že náklady spojené s touto činnosťou ( vstupenky, ubytovanie) hradí objednávatel.
Toto je presne to čo hovorím ... kalkulácia ceny na objednávke nie je štandardná a spravidla sa neuvádza tak, ako je to tu rozpísané. Ale o časť kalkulácie sa veru jedná ...
eviketa Pozri príspevok
Čiže zabezpečenie vykonával asi bezplatne a chce po nich preplatiť len náklady za ubyt.a pod. Lebo oni to nezaplatili tam za neho, ale on si to zaplatil sám a teraz mu to maju vrátiť. (to je to škrabkanie sa ucha opačnou rukou)
Tak toto by malo ísť práve cez ten cestovný príkaz, t.j. mal by byť vystavený a vyčíslené náklady.
eviketa Pozri príspevok
...ale konečne mi mailom dorazila objednávka - objednávame si organiz.zabezpečenie štud.cesty v SRN.
Takže máme službu:
Od tuzemského subjektu si druhý tuzemský subjekt objednal zabezpečenie študijnej cesty v zahraničí (v SRN).
Dobre tomu rozumiem?
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Janka dobre
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
eviketa Pozri príspevok
Janka dobre
No to je dobre. Len kto to vyrieši
Zišli by sa mi tu ALBO, emgeton, koňo ... halóóó ... skúsme porozmýšľať. Debaty nám akosi z porady vymizli ... Mohli by sme nadviazať na tradície.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

No Jani veru zišli, ale asi su všetci pri fotkách. Hadam to dopopludnia vyriešim. Musím vystaviť faktúru.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ak som to správne pochopil tak slovenská s.r.o. pre inú slovenskú spoločnosť zabezpečila študijnú cestu v nemecku a konateľ dodávateľa si chce nechať preplatiť náklady na ubytovanie a telefon...? hm noo a je to vôbec predmetom dane na slovensku ak služba bola poskytnutá v nemecku?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Potrebujeme stanoviť miesto dodania služby. Mne to vychádza na § 15 ods. 1 ... Slovensko. Fakturácia by mala ísť riadne so slovenskou DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ste sa tu rozhovorili ... eviketa ... síce moja odpoveď je krátka, ale po dlhom rozmýšľaní. Takže to nie je vtip. Na fotkách som ešte nebola ... idem teda tam.
Možno sa pripojí ešte niekto. Pozerala som sa aj na § 16 ods. 6 ... ale to má charakter "mandátnej zmluvy" a to nie je Váš prípad.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Ja sa chcem tomu odstavcu 1 v § 15 vyhnúť a skúsiť to "našiť" na 4 len neviem ako to špecifikovať, aby to bolo čosi kultúrne a pod. ale asi mi to neprejde.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
...konateľ dodávateľa si chce nechať preplatiť náklady na ubytovanie a telefon...?
Z pohľadu dane sa takto na to nemôžeme pozerať. Konateľ dodávateľa nemôže mať nároky na iný subjekt a žiadať preplatenie svojich nákladov v súvislosti s poskytnutou službou ... to by musel sám podnikať a vystupovať ako dodávateľ - fyzická osoba.
Konateľ bol na pracovnej ceste, kde ho vyslala firma A a tá má profit z fakturácie služby na B. To, že je to vo výške výdavkov súvisiacich s pracovnou cestou je vec kalkulácie ceny služby.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
eviketa Pozri príspevok
Ja sa chcem tomu odstavcu 1 v § 15 vyhnúť a skúsiť to "našiť" na 4 len neviem ako to špecifikovať, aby to bolo čosi kultúrne a pod. ale asi mi to neprejde.
Ten odsek sa týka služby, keby ste fakturovali študijný pobyt, nie jeho sprostredkovanie.
Takto sa na to pozerám.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Hm ano ale predmetom dane je poskytnutie služby v tuzemsku nie v zahraničí ...takže treba to fakt rozdebatovať pretože ja riešim teraz ten istý problém idem prefaktúrovať ubytovanie v nemecku na slovenskú firmu pretože spolupracovali s nami na jednom projekte a faktúru na ubytovanie sme dostali my kde sú uvedené aj mená ich zamestnancov...takže to musím prefakturovať aby som dal fa do nákladov a zase časť do výnosov...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jáááj ... čítam, čítam ... patrí tam aj ich organizovanie, ako aj s nimi súvisiace služby ... Posúva nás to aj sem. Rozmýšľam ďalej.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

-no ide presne o tu formuláciu. Asi by sa dala ta objednávka prepísať, ale tan text mi vždy vychádza tak, že tam budem musieť dať DPH
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Takže dostali sme sa aj k § 15 ods. 4:
Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

Po rozšírení si medzier v zákone mi to vychádza na miesto dodania v Nemecku. Jedná sa o subjekt s prideleným IČ DPH v Nemecku?
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

obidve fy su SR. To že konatel jednej je Nemec asi nehrá rolu v tomto prípade. Ja to ponímam ako slovensku sro.
Skor rozmýšlam nad odst.8 písm.b a dať to ako poradenstvo pri služ. ceste a poskytovanie informácii. určite nepočítam s tým, že sa koli tomuto pojde regisstrovať do SRN a bude fakturovať s nemeckou DPH
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
eviketa Pozri príspevok
obidve fy su SR. To že konatel jednej je Nemec asi nehrá rolu v tomto prípade. Ja to ponímam ako slovensku sro.
Áno ... vybavovanie v Nemecku by mohol zabezpečiť hocikto. To že to bol konateľ slovenskej firmy a náhodou nemecký štátny príslušník na tom nič nemení.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
eviketa Pozri príspevok
Skor rozmýšlam nad odst.8 písm.b a dať to ako poradenstvo pri služ. ceste a poskytovanie informácii. určite nepočítam s tým, že sa koli tomuto pojde regisstrovať do SRN a bude fakturovať s nemeckou DPH
Evik ... to je dobre že mi šepkáš. Pozriem ešte to ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Už chápem ... myslíš § 15 ods. 8 písm. b) t.j. zatriediť službu ako poradenstvo ...

No tu je už na subjektoch, aká služba sa objedná. Ak si slovenský subjekt objedná od druhého slovenského subjektu poradenstvo, miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 1 t.j. SR.

Tak ale sme tu narobili riadny "mrnik".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať